ПОЛУЧАВАТ ЛИ НЕЗАКОННИ ПАРИ АКАДЕМИЦИ НА БАН? САМО ПИТАМ

В Закона за БАН пише: „Академиците и член-кореспондентите получават допълнително пожизнено месечно възнаграждение в размер, определен от правителството.“

Ето постановлението на МС (допълнено през 2008 г. при правителството на Сергей Станишев)

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 203 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 14 АВГУСТ 1996 г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ДОПЪЛНИТЕЛНО МЕСЕЧНО ПОЖИЗНЕНО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ НА АКАДЕМИЦИ И ЧЛЕН-КОРЕСПОНДЕНТИ
ДВ. бр. 103 от 02.12.2008г.
Обн., ДВ, бр. 72 от 23 август 1996 г., изм., ДВ, бр. 5 от 19 януари 1999 г., изм., ДВ, бр. 48 от 10 юни 2005 г., изм., ДВ, бр. 103 от 2 декември 2008 г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Чл. 1. (1)…
(2) (изм., ДВ, бр. 103 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Определя на академиците,

които не работят по трудово или служебно правоотношение,

допълнително пожизнено месечно възнаграждение в размер на основното месечно възнаграждение на народен представител за съответния месец.
(3) (нова, ДВ, бр. 103 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Определя на член-кореспондентите, които не работят по трудово или служебно правоотношение, допълнително пожизнено месечно възнаграждение в размер 30 на сто от възнаграждението по ал. 2.

ОБСТОЯТЕЛСТВАТА
Академиците Воденичаров и Дончев са на работа в Трейс груп, членове са и на Управителния съвет на някаква Фондация към тази строителна фирма, асфалтирала пътя-убиец до Своге. Значи те са в трудово или служебно правоотношение с нея, щом са назначени на работа. Дончев, по негови признания работел по “възпитанието на строителите”, по “обществените връзки” и други синекурни “задачи”, вероятно небезплатно.

МОИТЕ ВЪПРОСИ
1.) Каква са им заплатите (хонорарите) на тези “академици” за работа във фирмата?

2.) Интересно, тези хора, бидейки служители на Трейс груп, получавали ли са и допълнителното пожизнено месечно възнаграждение в размер на основното месечно възнаграждение на народен представител за съответния месец (сега 4-5000 лв.) по ПМС 203/2008 г.?

3.) Ако са го получавали, това не е ли в нарушение на чл.1, ал.2 на същото Постановление, който постановява, че възнаграждението е само за тези академици “които не работят по трудово или служебно правоотношение”?

4.) За евентуалното нарушение не се ли търси наказателна отговорност като състав на НК от съответните лица, или комунистическата БАН е над закона?

5.) Цаци, спиш ли… пак?

Само питам. За едни хора, щото се интересуват много.

Акад. Петър Иванов

Снимка на Petar Ivanov.