Лиза e от Днипро. Живее във Варна вече две години заедно с трите си деца и помага на свои сънародници украинци.
Елена пък e дошла преди година и половина от Херсонска област, работи като фризьорка в курорт край морската столица.
Редом с тези две украинки по северното Черноморие в България можеш да срещнеш хиляди други техни сънародници: по хотелите, приютяващи бежанци, по улиците, плажовете и заведенията, натъкваш се включително и на украинци, които имат вид на доста заможни хора, а и на млади мъже, които по-скоро очакваш да видиш на фронта.
Според Радио Варна в града пребивават 12 хиляди украинци, а в целия варненски регион бройката навярно достига 30 000, предполагат наблюдатели. Точна информация миграционната служба в града все още не е предоставила в отговор на запитването на Дойче Веле.
Лиза Якименко, която е мениджър на Българо-украинското дружество и работи за фондация "Открито сърце", също уверява, че статистика няма. Според нея около половината от украинските бежанци живеят на социална програма в хотели и държавни бази по Черноморието.
"В момента останаха около осем такива бази - в Свети Константин и Елена, на Златни пясъци. По тази социална програма помощи получават само хората, които официално са получили защита в България. Това са хора, които не са социално обезпечени, няма къде да отидат, нямат пари", обяснява Лиза.
За същата кауза работи и активистката Иглика Георгиева. "Тук пристигат украинци предимно от Одеса. Градът им харесва, има море, напомня им за техния град. Казват, че се чувстват спокойни, хората им помагат и тук най-добре могат да се интегрират", казва Иглика.
Дали богати или бедни - всички бягат от война
И Лиза, и Иглика не крият, че хилядите украинци наоколо не принадлежат стопроцентово към групата на класическите бежанци. Лиза посочва: "Има две категории украински бежанци. В първата категория са хората, избягали от ужасите, смъртта и безизходицата. Във втората обаче влизат хора, които бягат не от бедност или безизходица. Те просто търсят безопасно място, бягат от безкрайния стрес на войната и търсят повече сигурност. Това са добре обезпечени хора, те имат средства, те наистина притежават скъпи автомобили, а жените – скъпи бижута и чанти. Те могат да си наемат жилище, могат и да си купят имот в България. Те са дошли тук не за да получават социални помощи, а просто за да си починат, да опазят живота си, да бъдат на сигурно място."
Според Елена, фризьорката от Варна, всички украинци, които познава в околността, са избягали от войната. Тя описва мотива на тези хора с едно силно, лично изречение: "Нашата територия е окупирана: аз си легнах вечерта в Украйна, а на сутринта се събудих в Русия."
Иглика Георгиева добавя: "Бежанците са предимно майки с деца. Останалите просто са избягали от войната семейства с по-високи доходи. Както всяка нация си има по-заможни граждани, така и в Украйна има семейства със скъпи коли. Концентрацията на такива във Варна е голяма, тъй като те предпочитат да се заселят по морето. И се създава илюзията, че всички украинци са богати."
Журналистката Татяна Кристи, основателка на фондацията "Открито сърце", която помага на украинските бежанци, също твърди, че повечето нуждаещи се са майки с деца. "Това, че някой има хубава кола и пари, какво общо има с факта, че е бежанец от война? Абсолютно нищо! Но тази опорка се налага от проводниците на руско влияние в България, които искат да настроят българите срещу бежанците. Както във всяка една държава – в Украйна има богати хора, бедни хора и хора от средната класа. От война бягат всички, включително и тези със скъпите коли. И вместо някои българи да сипят омразата си срещу тези хора, нека да я фокусират върху факта, че държавата Русия е агресорът, който прогони милиони от родните им места."
Лиза обяснява, че в самото начало на войната сред бежанците наистина имало и мъже в наборна възраст, които обаче се ползвали с валидното тогава разрешение: бащите на три и повече деца имали право да пътуват зад граница. Днес вече не е така.
Близо до плажа в един от курортите разменям по няколко думи с двама млади украинци, които ме заговарят на български. Били от Одеса, тук много им харесвало. Питам ги предпазливо дали са туристи. Те се усмихват и безмълвно вдигат рамене.
Лиза Якименко, Татяна Кристи и Иглика Георгиева разказват и за възрастните украинки и украинци, някои от тях хронично болни или инвалиди, настанени в една държавна база на Златни пясъци.
"Такива хора просто няма къде да отидат. Те са от Краматорск, от Бахмут, от Николаев – как ще се връщат там, там има непрекъснат обстрел. Нашата фондация "Открито сърце" помага именно на такива хора", казва Лиза.
уСССССССССраинците трябва да живет в уССССССССССССССрайна!
3 months before
уСССССССССраинците трябва да живет в уССССССССССССССрайна!
Коментирай