Доц. Мангъров с важно предупреждение за варените яйца

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/doc-mangarov-s-vazhno-preduprezhdenie-za-varenite-yayca/133124 SvobodnoSlovo.eu
Доц. Мангъров с важно предупреждение за варените яйца

Различни прояви на алергия (обриви, отоци, зачервяване на кожата, сърбеж може да предизвикат символите на великденската трапеза - боядисаните яйца. Предупреждението отправи доц. Людмила Нейкова, ръководител на Клиника по спешна токсикология на ВМА пред "Труд".

Тя отбелязва, че в страната ни се използват разрешени за употреба оцветители, тъй като България се придържа към общите европейски изисквания и европейския пазар, но независимо от това, рискове съществуват.

Червеният цвят се получава от оцветителя Е102. В списъка с оцветители са Е110 - използван за жълто, Е131 - за синьо, Е142 - за зелено.

Яйцата имат пори в черупката си, а през тях боята прониква във вътрешността, т. е. боята обагря и белтъка на яйцето. Затова препоръчително е да се бели не само черупката, но и ципата на яйцето.

Отчетени са данни, че боите за яйца, съдържат съставки, които при редовна и прекомерна употреба предизвикват хиперактивност и когнитивни затруднения в детска възраст, предупреждава още доц. Нейкова.

Освен с алергия, често консумацията на яйца се асоциира с хранителни токсикоинфекции - например Salmonella. Симптомите обикновено се появяват 6 до 48 часа след консумация на заразена храна, но инкубационният период може да бъде и по-дълъг.

Бързото обезводняване, воднистата и зловонна диария са основни симптоми. Затова варенето трябва да е минимум 10 минути, като жълтъкът не трябва да бъде оставен в течно или полутечно състояние.

Яйцата трябва да се съхраняват не на стайна температура, а в хладилник. Така срокът им на съхранение се удължава до 10 дни след сваряването им и последващото боядисване.

От значение има и количеството консумирани яйца.

Не бива да се изяждат повече от 2 яйца наведнъж и най-много 3-4 на ден, съветва медикът от ВМА. В противен случай жълтъкът може да провокира жлъчни спазми, а белтъкът - алергични реакции.

Особено рисково е приготвянето на сурови яйчни кремове и домашна майонеза, при които яйцата не се подлагат на термична обработка.

Умереност се препоръчва и при прекъсване на дългия, строг пост. Преяждането е един от “великденските рискове” и може да доведе до много неприятни последствия: стомашно-чревни разстройства (гадене, повръщане, диария, коремни колики), световъртеж, дехидратация, ниско артериално налягане, колапсни състояния.

Храносмилателната система се претоварва, като резултатът е неефективно разграждане и усвояване на храната; наблюдават се сънливост, умора, ускорен пулс, главоболие, казва още специалистът.

За да се избегне преяждането, е добре да се консумират разнообразни свежи сезонни салати. Храненето да е бавно, на малки порции, като не бива да се прекалява с количествата.

Пролетните салати и зеленчуци съдържат дефицитни вещества и витамини след зимните месеци, могат да съдържат нитрати. Сами по себе си нитратите не са токсични, но рискови за здравето са образуващите се при метаболизма им нитрити и нитрозамини.

Нитритите се свързват с хемоглобина в кръвта (образува се метхемоглобин) и се възпрепятства преноса на кислород до органите и тъканите. Нитратите са най-опасни, когато са превърнати в нитрити преди постъпването им в организма. Условия за това са: неправилното им съхранение, готвенето - най-вече при пържене.

При намалена киселинност на стомашния сок нитритите могат да се превърнат в нитрозамини, които имат канцерогенно действие. При постъпването на големи количества нитрати в организма, след 4 до 6 часа, се появяват симптоми като гадене, задух, диария, цианоза (посиняване) на кожата и видимите лигавици.

Съобщава се за слабост, замайване, главоболие, сърцебиене, понякога припадъци. Може да се изявят алергични симптоми, нарушения във функцията на щитовидната жлеза, на нервната система и други, коментира още доц. Нейкова.

Махмурлук

Празникът не е причина за злоупотреба с алкохол

Големият празник не е причина за злоупотреба с алкохол. Алкохолът разширява кръвоносните съдове и може да предизвика мигренозни пристъпи при хора, склонни към такива. Главоболието е основната характеристика на махмурлука и причините за появата му е дехидратацията и “свиване” на мозъка.

Алкохолът дразни стомаха и увеличава отделянето на стомашна киселина - клинично изявена с гадене и стомашно разстройство. Освен етанол и съединения, в алкохолните напитки (конгенери и сулфити), особено разпространени в по-тъмните питиета, допринасят за по-тежък махмурлук.

Ако след дълъг пост изведнъж се прекали с храна и алкохол, много лесно празникът може да се пренесе и завърши в болнична обстановка: в токсикология, инфекциозна клиника, дори и в хирургична такава. Нека бъдем отговорни и разумни, призовава доц. Нейкова от ВМА.

Доц. Атанас Мангъров: Салмонелози и кампилобактери са най-честите случаи при деца

Срещу зарази варете яйцата поне 13-15 минути

Самонелата е антропозооноза, тоест, за да се зарази човек от салмонелоза, трябва да има животинско-фекално замърсяване. Най-честият източник на салмонели са яйцата. Като почти всички яйца, независимо дали са стари, дали са пресни, дали са от магазин или домашни, са заразени със салмонели.

Това не трябва да ни изненадва, защото още преди десетина години британски министър на здравеопазването излезе с това предупреждение, което е известно на здравната общност, но за съжаление реакцията в обществото беше повече от отчайваща - едни спряха да ядат яйца, а други обвиниха министъра за казаното.

Важно е да се запомни, че ние не се заразяваме, когато ядем яйца обикновено, защото първо - яйцата имат термична обработка. И второ - при салмонелозата инфектиращата доза е много висока. За да се зарази човек от салмонелоза, трябва да изяде няколко милиона микроба.

Не е все едно и също и дали си 8-10 килограма или си 70 килограма, като в единия случай при малки деца може да се изядат значително по-малко, за да се заразят. Затова и салмонелозите се срещат най-вече при децата.

Когато при едно добре и чисто гледано дете изведнъж в изпражненията се появи слуз и кръв, то става дума или за салмонелоза, или за кампилобактер. За да се избегне такова заразяване, яйцата, които ядем, трябва да бъдат варени поне 13-15 минути от момента на завирането на водата.

Обръщам внимание, че няма значение какъв е техният произход - дали яйцата са от търговската мрежа или домашни, като по-опасни са тези, които купуваме като био, еко и т.н.

Важна особеност на салмонелозите са, че те са продължителни диарии с вълнообразен ход - затихват, обострят се. Една салмонелоза може да продължи и две-три седмици, като тя не се лекува с антибиотици. При салмонелозата даването на антибиотици има обратен ефект, по-скоро се пази диета и се внимава за обезводняване.

По Великден случаите са или салмонелози, или кампилобактери. Кампилобактерите имат същата епидемиология като салмонелозите - животинско-фекално замърсяване, има ги в месото, в яйцата, но при тях диагнозата се поставя много бързо - чрез имуно-хроматографски тест. Тестът установява много бързо дали детето има или не кампилобактер, а особеното е, че в този случай освен диета и рехидратацията, вече се дава и антибиотик - макролид и заболяването минава бързо.

Лойта съдържа много холестерол

Здравословно е да се яде агнешко с температура 30 градуса

Традиция за Великден е приготвяне на агнешко/ярешко месо. То е богато на цинк, на белтъчини, желязо, магнезий, фосфор, витамини от група В. Бавно печено, агнешкото се освобождава от мазнините. Здравословно е то да не се яде горещо, а с температура около 30 С, да се отдели от него лойта, която е с много холестерол, пояснява доц. Нейкова.

Традиционен елемент са и козунаците, които съдържат много калории, добавки (стабилизатори, оцветители и други), поради което задължително е да се консумират с мярка. Съчетаването им с натурално кисело мляко е препоръчитално, защото в гастроинтестиналната система се внасят пробиотици, нужни за доброто храносмилане.

blitz.bg

3 Коментара

****

7 months before

Всичките празници са в името на печалбата. Първо купуваш некачествена храна и алкохол, после купуваш лекарства, тоалетна хартия и ароматизатори.

Коментирай

Реалист

7 months before

Христос воскресе, българи! Празникът е във вярата и човещината! Поздрави за доктор Мангъров! Моите уважения за това свястно момче! Жив и здрав, докторе!

Коментирай

Бля, бля

7 months before

Брей и на най светлия празник "Воскресение Христова " не спират да ни плашат ,а все говорят колко вреден е стреса. Като дете израсли по времето на соца да ви кажа ,че колкото и да отричат ,че Великден не се празнувал ще кажа ,че не само си празннуваше ,но и яйца се боядисваха. Не си спомням да е имало проблеми с боите ,естествено те бяха от най обикновените ,които и сега се продават в магазините, а не разни изкилифинчени бои и флумастри . И пак се създаваха красиви яйца . Колкото до проникването на малко боя в яйцата това е що годе нормално да няма да изядеш 10 яйца ,та да получиш нещо от нея . Имайки предвид осрайните яйцА е в ъзаможно да получиш някакъв проблем ,но е така заради послушковците ,които управляват.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.