Синдикатите днес посочиха шест прости точки, които са много прости и изпълними. Под една или друга форма ни беше обещано, че някои от тях може да се случат, а други не. В един момент се стигна до там, че правилата бяха написани на коляно и пзпратени в Брюксел. Това заяви изпълнителният директор на ТЕЦ „Брикел“ Янилин Павлов в предаването „Лице в лице“ по бТВ. Той коментира протестите на миньори и енергетици, които блокираха ключови пътища в цялата страна. Гневът им се дължи на приетите териториални планове за справедлив преход.
„Някой да е направил сметка колко плащат енергийните дружества в държавния бюджет – 1,5 млрд. лева на година. Никой не плаща емисии в момента. С тези 4 млрд. лева, които се очакват, ако затворим мините си, каква е алтернативата? Добре - затваряме въглищните централи, каква е алтернативата? Ние не сме готови за това“, подчерта той.
„Ние сме били винаги притеснени, водили сме ред преговори, но самите хора не осъзнават какво става. Мислеха, че ще си мине, а те ще си работят. В момента, в който осъзнаха какво се случва – виждате какво става“, посочи шефът на ТЕЦ „Брикел“.
„Имахме уверението, че когато дойде време за приемане на тези планове, ще седнем всички заедно и ще ги договорим. Вината, че не сме готови не е наша, а на всички управляващи. Всички видяхме къде са пръснати тези 4 млрд. Не можем да минем към нисковъглеродни емисии и да затворим всичко. Това е недопустимо“, изтъкна Павлов.
По думите му в териториалните планове има огромно разминаване, затова хората били по улиците. „Как се съгласиха руският петрол да остане в България, а не се съгласяват сега? Дайте да видим как е преминала срещата по предоговаряне? Какво са се разбрали? Искаме да се направи една енергийна стратегия до 2050 г., да има умисъл, да се сложат плановете на масата, има конструктивен диалог, не ЕС да ни казва: „Край!“, обясни Янилин Павлов.
На въпрос кога ще приключат протестите на енергетиците, директорът на ТЕЦ „Брикел“ заяви: „Докато не се изпълнят исканията по 6-те точки. Винаги има вариант да се преговаря. Няма как без алтернатива да се предлага нещо“.
fakti.bg