Исторически ден за БПЦ! Патриаршеският църковен събор избира новия Български патриарх

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/istoricheski-den-za-bpc-patriarsheskiyat-carkoven-sabor-izbira-noviya-balgarski-patriarh/137109 SvobodnoSlovo.eu
Исторически ден за БПЦ! Патриаршеският църковен събор избира новия Български патриарх

Исторически ден за Българската православна църква. 140 делегати днес ще изберат новия български патриарх.

Точно преди десет дни Светият синод избра тримата митрополити, които имат право да участват в процедурата. Това са Гавраил Ловчански, Григорий Врачански и Даниил Видински.

По устава на православната ни църква за патриарх може да бъде избран само духовник, навършил 50 години и заемал епархийски пост поне пет години. 9 бяха митрополитите, които отговаряха на условието, сред тях и Пловдивският - Николай, който официално се отказа да бъде номиниран.


Патриаршеският избирателен църковен събор за избор на нов български патриарх, след смъртта на Негово Светейшество българския патриарх и Софийски митрополит Неофит на 13 март 2024 г., ще се състои днес. 
 

Избирателният събор е свикан с решение от 19 март тази година на Светия синод на Българската православна църква - Българска патриаршия (БПЦ-БП). 

На 20 юни на свое заседание, в пълен състав и с избор с тайно гласоподаване, Светият синод на БПЦ-БП избра тримата епархийски митрополити като достойни кандидати да заемат патриаршеския престол.

Това са Врачанският митрополит Григорий, който получи тогава 11 гласа на първия тур, Видинският митрополит Даниил с девет гласа след 32-рия тур и Ловчанският митрополит Гавриил с девет гласа на 42-рия тур. 

Утреня и Божествена света литургия с особените прошения, предвидени при откриването на църковен събор, бяха отслужени в Синодалния параклис "Св. благоверен и равноапостолен цар Борис-Михаил Покръстител" от архимандрит Евтимий - духовен надзорник на Софийската епархия.

На богослуженията в параклиса на Синодалната палата се черкуваха наместник-председателят на Светия синод - Врачанският митрополит Григорий, епархийските митрополити, архиереите на БПЦ-БП, определени от Светия синод, както и делегатите на избирателния събор.

Следва Комисията по пълномощията, съгласно член 46, алинея 1 от Устава на БПЦ-БП да провери поименно присъствието на избирателите и редовността на техните пълномощия.

След поименната проверка наместник-председателят на Светия синод и всички епархийски митрополити, последвани от епископите, ще поведат делегатите на избирателния събор от приемния салон на Синодалната палата към академичната зала на Българската академия на науките (БАН). Там с кратък молебен, отслужен от наместник-председателя на Светия синод, съборът ще бъде открит и ще бъде определено избирателното бюро. След това делегатите на събора тръгват от БАН към Синодалната палата, където официално ще бъде запечатана изборната урна. Ще започне и гласуването.  


Докато се конституира и започва съборът, е предвидено Вселенският патриарх Вартоломей и представители на поместните православни църкви да бъдат посрещнати в митрополитския катедрален храм "Св. великомъченица Неделя". След това ще бъде отслужен кратък трисагий - заупокойна молитва, на гроба на Софийския митрополит и български патриарх Неофит, който е под южната колонада на митрополитската катедрала.

Очаква се следобед да бъде обявено името на новоизбрания български патриарх.

След това новият патриарх, митрополитите и епископите на БПЦ-БП ще се отправят към патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", където ще ги чакат предстоятелите и представителите на поместните православни църкви, дошли у нас за събора. Ще започне интронизацията на новоизбрания български патриарх и ще бъде отслужен молебен.

Делегатите на Патриаршеския избирателен църковен събор

Съгласно член 41 от Устава на БПЦ-БП, българският патриарх и Софийски митрополит се избира от Патриаршески избирателен църковен събор, който се състои от: архиереите - митрополити и епископи на Българската православна църква - Българска патриаршия; по петима представители на всяка епархия - трима клирици и двама миряни, а от Софийската епархия: десет представители - шестима клирици и четирима миряни; по един представител на ставропигиалните манастири, избран от съответния манастирски събор; по двама от всяка епархия представители на епархийските манастири - един монах и една монахиня, определени от съответния епархийски митрополит; по един представител на средните духовни училища, определени от ръководствата им.

Делегатите на Четвъртия Патриаршески избирателен църковен събор са 140, съобщиха от Българската патриаршия. В тях са включени: наместник-председаделят на Светия синод - Врачанският митрополит Григорий, 13 митрополити, 12 епископи, делегатите от епархиите: Софийска - 12, на САЩ, Канада и Австралия - 6, Великотърновска - 7, Плевенска - 5, Ловчанска - 7, Пловдивска - 7, Западно- и Средноевропейска - 6, Варненска - 7, Неврокопска - 7, Русенска - 7, Старозагорска - 7, Врачанска - 7, Видинска - 7, Доростолска - 7, Сливенска - 7, на ставропигиалните манастири - 3, на Пловдивската духовна семинария - 1, на Софийската духовна семинария - 1, на Пловдивската духовна академия - 1, на Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" - 1, на Богословския факултет на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" - 1. 

Съгласно член 47 от Устава на БПЦ, от тримата достоизбираеми митрополити, след гласуването на делегатите, кандидатът, получил най-малко две трети от гласовете на присъстващите избиратели, се обявява от наместник-председателя на Светия синод за канонично и законно избран български патриарх и Софийски митрополит.

Когато никой от кандидатите не получи изискуемото мнозинство по алинея 2, изборът се повтаря, като в него участват двамата митрополити, получили най-много гласове. За избран се обявява този, който е получил повечето гласове. При равни гласове гласуването се повтаря.

Инсигнии - представителни символи или знаци, на патриаршеското достойнство

Българският патриарх, в отличие от останалите митрополити от Светия синод на БПЦ, които носят енголпие и кръст, носи на гърдите си три отличия за патриаршеското достойнство - св. Кръст, и два енголпиона - с Христос Вседържител и с Пресвета Богородица, съобщиха от Българската патриаршия.

Церемонията ще завърши с обща снимка пред патриаршеската катедрала.

Oбщо около 30 са чуждестранните православни архиереи, които ще участват в интронизацията на новия български патриарх, представляващи 11 автокефални православни църкви.

Липсват гости само от Антиохийската патриаршия, Полската православна архиепископия и тази на Чешките земи и Словакия. Все още няма официална информация дали ще дойде представител на Православната църква на Украйна.

Те ще бъдат настанени в хотел „Хаят“ на площад „Васил Левски“, а менюто им ще бъде съобразено с личните им вкусове и предпочитания, тъй като тази година поради късната дата на Великден Петрови пости няма.

Присъствие

Най-внушителна е делегацията на Вселенската патриаршия начело с Негово Всесветейшество Константинополския патриарх Вартоломей, който ще вземе участие в интронизацията на новия български патриарх, което се случва за първи път в най-новата ни история.

Той се придружава  от десетчленна делегация от Вселенската патриаршия с участието на нейните най-старши митрополити. На 30 юни в 9 часа представителите на православните църкви ще бъдат посрещнати в митрополитския катедрален храм „Света Неделя“ и ще отслужат трисагий на гроба на блаженопочиналия Български патриарх Неофит.

https://epicenter.bg/

1 Коментара

Бърдоква

5 months before

Само кратка забележка за допусната техническа грешка (!) Титулуването на Константинополския патриарх е "Светейшество", а НЕ "Все светейшество". Дано Бог ни дарува запазване автокефалността на нашата църква!

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.