Кое е най-доброто изложение за жилище?

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/koe-e-nay-dobroto-izlozhenie-za-zhilishte/139777 SvobodnoSlovo.eu
Кое е най-доброто изложение за жилище?

През последните години виждаме интензивно строителство на жилища и сгради в големите градове на страната, но много малко от тях се съобразяват с изложението и подходящото разположение спрямо посоките на света. Това за съжаление важи и за по-старото жилищно строителство в градовете. Строителите обикновенно се съобразяват с разположението на околните улици и парцели и ориентират сградите спрямо тях, така че съчетанието между добро изложение и разположение, спрямо околните сгради, парцели и улици, е рядкост.

Въпреки че например нашият град Пловдив е доста горещ град през лятото, северната посока на разположение на жилището като цяло не се предпочита и се отхвърля.  Това важи по принцип за българските строителни традиции. Обикновено най-търсен е югът и това е обичайната представа за добро разположение на жилище. Изтокът също има своите предимства с ранното изгряване на слънцето, но и своите недостатъци. Същото може да кажем и за западното изложение, което особено в градове като Пловдив също не е за предпочитане, поради непоносимите горещини в дългите летни дни.

Най-доброто разположение всъщност за нашите географски ширини е югоизточното и това са знаели строителите още от най-древни времена. Югоизточната посока има следното невероятно предимство. През зимата когато слънцето запада ниско на хоризонта, то огрява по-добре и по-дълго именно югоизточната посока. През лятото е обратното - когато слънцето се издига по-високо на хоризонта, то огрява за по-кратко тази посока, т.е. не напича излишно през деня. Още в римско време в тази посока, югоизток, са планирани и построени централните улици на много градове в днешна Южна България, а и не само. Това е най-доброто разположение за нашите географски ширини, както всъщност и в самата Италия, т.е. Апенинския полуостров и древните римляни са го знаели. Всички улици около Трихълмието (Тримонциум), в град Пловдив, а и където е било възможно, са били построени по този начин.

След Освобождението, преди сто и четиридесет години, когато е проектирана съвременният план на града, до голяма степен тогавашните архитекти се съобразяват с тази особеност, особено в южна част на града. Улица "Станционна" (днешна "Иван Вазов") и всички успоредни на нея улици и от двете страни са проектирани по този начин. Те почти дублират , т.е. припокриват древните римски улици в тази част на града, като посоката е още по-изразен югоизток, в сравнение с римския план. Добре е, ако и съвременните строители и инвеститори започнат да търсят по-високото качество на предлаганите от тях жилища и се съобразяват и с тази значима особеност - югоизточната посока.

Андрей Киряков

6 Коментара

Валидно

4 months before

Потвърждавам написаното. Аз съм на морето и къщата е топла и светла целогодишно с югоизток изложение. Топла вода от панелите имам от около 38 градуса дори в най-студените месеци, стига да не е облачно. Съседите започнаха да строят години след мен и въпреки съвета ми си ориентираха къщата на...север. Ако не знаете какво е северно изложение по морето, елате да видите съседите ми:)) Изложението е втората най-важна част за всеки имот. За съжаление, първата - локацията, е възможно най-лошата в случая - казва се България.

Коментирай

Веном

4 months before

Автора пропуска някои важни детайли, които са решаващи. Написаното важи в най-голяма степен за къщите, но не и за апартаментите. Дори и ориентирана на югоизток кооперация или блок, много малка част от апартаментите могат да се възползват от предимствата на изложението, останалите само частично в една или друга степен. Това е естествено следствие от съотношението между големината на сградтата и апартамента, както и самото разположение на апартамента в сградата. Да не говорим и за различното разположение във височина на апартаментите. Един такъв на първия или втория етаж (особено в комбинация с други сгради наоколо и неправилно засадени дървета като видове и разстояние) може и да не види слънце целогодишно. Строителството по римско време не е предвиждало 18 етажни сгради, нали?

Коментирай

Диди

4 months before

Това ли ни емай-големия проблем,Сороско нищожество, да беше обсъдил строителната мафия и презастрояването а той ,видите ли,изложението. Мърша.

Коментирай

Андрей К

4 months before

Не съм соросоид, мило или не толкова мило Диди... Незнам защо така си мислиш.

Коментирай

До Валидно

4 months before

Никой не ти пречи да си смениш локацията. България е добро място за живеене. А ичаче можеш да отидеш в Лондостан - Пакистан. Може при френцузките алжирци и мароканци. Въобще имаш избор. Прав ти път.

Коментирай

ЛЮБОПИТЕН

4 months before

Интересно ми е колко тъп трябва да е човек, купил жилище на първите два етажа, да се надява на слънце и т.н.?

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.