Не подценявайте планината. Изумена съм понякога в какъв вид хора тръгват на дълги маршрути неподготвени. Със сандали и къси панталонки, само с чантичка, без да се виждат храна и вода, без да проучат каква е прогнозата за времето.
Планината е опасна. Тя може да е голям приятел и голям враг. Ако я опознаеш и винаги подхождаш с уважение и страхопочитание, ще се насладиш на красотата й. Но ако я подцениш, последствията са страшни.
Била съм свидетел как времето в планината се променя в рамките на 10-15 минути от слънчево до страшна буря и ниски температури. Понякога внезапно вали сняг в по-студените месеци, така че планинската пътека изчезва и ако не можете да се ориентирате по маркировката на дърветата и нямате компас, трудно може да се ориентирате. В гората може да срещнете всичко - от змия до мечка. И няма гаранция, че няма да искат да се запознаят отблизо с вас. А ако се стъмни и останете сами в тъмното....
На дълъг път в планина се тръгва само подготвен. И никога лекомислено. Ако са казали, че времето ще се разваля, дълъг път в планината нямате. Още повече с деца. Всяка година някой турист става курбан в планината. А вече почти и не се обяснява на хората, като отиват в планината, как да са облечени и какво да носят. Затова и нещастните случаи са много.
За съжаление гръмотевиците няма как да се предвидят, но ако има буря, трябва да знаеш къде и как да застанеш, за да не ги привличаш. И ако времето се развали и си с деца, веднага да се върнеш обратно или да потърсиш подслон на сигурно място.
Според мен трябва да се въведат някакви основни часове в училище за гражданска защита, да се учат елементарни неща - примерно при буря какво се прави, при земетресение, при наводнение, как да дадем първа помощ, какво да правим при химическо замърсяване и т.н. Едно време повечето неща, които знам за това, ги научих точно в часовете по военно обучение и гражданска защита.
Елена Гунчева-Гривова
Ох,
4 months before
ти си била всестранно развита личност.
Коментирай