На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България.
Един от задължителните елементи е жертвоприношението на петел. Извършва се от жени, майки на мъжки рожби или от момче, което не е достигнало полова зрялост (наричали го „петелар“), припомня БНР. В някои селища жертвената птица трябва да е черна на цвят.
Майката или петеларят извършват жертвоприношението на прага на пътната врата. С кръв се прави и кръстен знак по лицето на момчетата, по вратите на дома. След това от сварения петел майките раздават на съседи, заедно с парчета пита.
Петльовден е фолклорният вариант на Сретение Господне – един от четирите празника в църковния календар, посветени на Богородица. Той напомня как святата майка отнесла в храма младенеца на четиридесетия ден след Рождество.
Всяка година празникът припомня как святата майка отнесла в храма младенеца на четиридесетия ден след Рождество – така, както повелява Мойсеевият закон. Според него всеки първороден син се посвещава на Бога.
trud.bg