Шок с цената на водата

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/shok-s-cenata-na-vodata/124210 SvobodnoSlovo.eu
Шок с цената на водата

Поскъпването от 1 януари 2024 г. стига до 80 на сто

В Разград ще плащат над 6 лв. за един кубик

В осем района цената става над 5 лв./куб. м

Шок с цената на водата от 1 януари 2024 г. за жителите на редица райони в страната. Поскъпването достига до 80%, а хората в Разград ще плащат над 6 лв. за един кубик вода. Решението на КЕВР за поскъпване на водата на 38 ВиК оператора (някои от тях не доставят вода за бита) беше взето в последния ден преди коледните празници, когато хората не мислят за плащане на сметки, а пътуват, пазаруват и се приготвят за празниците. Но вестник “Труд news” изчисли точно какво ще бъде поскъпването от януари.

В София водата няма да поскъпне от 1 януари, но увеличение на цената може да има след няколко месеца. Във Варна от началото на 2024 г. водата поскъпва с близо 10 на сто до 5,489 лв. за кубик. Въпреки че увеличението в морската столица не е голямо, там цената на водата е сред най-високите за страната. В Пловдив поскъпването е по-съществено - с 12,6%, но там водата ще бъде доста по-евтина отколкото във Варна - само 3,431 лв. за кубик. Така Пловдив попада сред градовете със сравнително по-евтина вода. В Бургас водата също ще бъде доста по-скъпа отколкото в Пловдив. От началото на януари водата в Бургас поскъпва с над 19% до 5 лв. за кубик. За района на София-област повишението на цената на водата е с 8,5% до малко над 4 лв. за кубик.

Най-голямо е поскъпването на водата в Берковица - с 80,5%. Но въпреки това драстично увеличение, водата в града остава една от най-евтините в страната - само 2,278 лв./куб. м. На второ място по поскъпване е Сливен, където цената на водата нараства с 41,1% до 3,902 лв. за кубик. Топ три на градовете с най-голямо поскъпване се допълва от Сапарева баня, където увеличението е с 37,5%. Въпреки това значително увеличение, водата в Сапарева баня остава най-евтина - само 1,361 лв. за кубик.

Доста голям шок ще бъде цената на водата и за жителите на Видин, където повишението е с 28,6% до 4,482 лв. за кубик. При положение, че доходите в област Видин са едни от най-ниските в страната, поскъпването на водата с близо 30 на сто ще удари по джоба местните жители.

Всъщност за Видин и Ямбол цената на водата, определена по методиката на КЕВР, би трябвало да е по-висока от тази, която ще плащат хората от 1 януари. Но Законът за водите изисква цената на водата да бъде социално поносима. Това означава при минимално месечно потребление от 2,8 куб. м на човек цената на водата да не надхвърля 2,5 на сто от средния месечен доход на домакинствата. Затова цената на водата във Видин и Ямбол е определена в размер на прага на социална поносимост. В Ямбол от януари водата поскъпва с 12,3% до 4,964 лв. за кубик. Но щом цената на водата е определена на прага на социално поносимост, плащането на сметките ще бъде сериозен разход за семейния бюджет на местните жители.

Най-скъпа ще бъде водата в Разград - 6,097 лв. за кубик, което е повишение с 13,2%. На второ място по най-скъпа вода е Силистра с 5,796 лв. за кубик, а топ три се допълва от Варна. Общо в осем района на страната цената на водата за домакинствата става над 5 лв./куб. м.

От КЕВР мотивират поскъпването на водата с прилагането на определена методология за инфлационен индекс, за периода от одобряването на бизнес плановете на ВиК-дружествата до момента. За поскъпването допринася и това, че за 2023 г. за някои дружества КЕВР одобри по-малко повишение на цените от заложените в бизнес плановете им. За повишението на цените на водата допринася и ежегодното увеличение с 15% на заплатите в ВиК сектора, което е на база подписаното споразумение между Министерство на регионалното развитие и благоустройството, “Български ВиК Холдинг” и браншовия синдикат “Водоснабдител” - КНСБ.

Плащат 2,935 лв. за кубик

За столичани засега без промяна

Може да стане 3,60 лева

Засега цената на водата в София остава без промяна.

Цената на водата за столичани засега остава без промяна. Причината е, че “Софийска вода” все още не е внесла в КЕВР за одобрение бизнес плана на дружеството за регулаторния период 2022-2026 г. Концесионерът не е информирал официално кога смята да внесе бизнес плана си за одобрение в КЕВР. Той беше гласуван от стария Столичен общински съвет на последното му заседание преди местните избори.

Според разчетите на дружеството от 2024 г. столичани би трябвало да плащат близо 3,60 лева за кубик вода. В момента цената е 2,935 лева/куб. м.

КЕВР може да вземе решение за поскъпване на водата в София през някой от следващите месеци, не е необходимо промяната да бъде от началото на календарната година, но за това от “Софийска вода” трябва да подадат необходимите документи. Ако КЕВР одобри разчетите на “Софийска вода”, водата в столицата ще поскъпне с 22,6%.

Загубите по мрежата нарастват

Поскъпване, но качеството на ВиК услугите не се подобрява

Необходима е промяна

Нарастват жалбите за качеството на ВиК услугите и загубите по водоснабдителната мрежа.

През 2023 г. значително са се увеличили жалбите до омбудсмана във връзка с лошото качество на ВиК услугите, а гражданите не виждат ползи от непрекъснатото увеличение на цените на водата, заяви Цветанка Илиева, главен експерт в отдел “Права на потребителите на административни и обществени услуги” към омбудсман на България по време на последното открито заседание на КЕВР.

Тя посочва, че увеличението на цените на ВиК услугите за някои ВиК оператори е значително. Цветанка Илиева обяснява, че домакинствата ще отделят все повече средства, за да могат да плащат сметките си за вода. Но въпреки поскъпването, от Годишния доклад на КЕВР за ВиК сектора за 2022 г. става ясно, че необяснимо се увеличават общите загуби във водоснабдителната система - на 61%, вместо да намаляват. През 2021 г. средно за страната загубите по мрежата са били 59,78%. Тя отправи и въпроси към КЕВР: как Комисията защитава интересите на потребителите; дали увеличението на цената на водата в Сливен с 1 лв. ще доведе до подобряване на всеобщия достъп на вода за населението в града и околните села; дали увеличението на комплексната цена на ВиК услугите в Търговище на 5,15 лв. ще реши проблема с водоснабдяването в гр. Омуртаг, където населението е на воден режим.

Представителят на омбудсмана изразява мнение, че разработеният от КЕВР механизъм за определяне на цените на ВиК услугите, в сила от 2016 г., постига единствено значително повишаване на цените на ВиК услугите, без да се подобрява качеството на предоставяните ВиК услуги. Според нея проблемите в сектора се задълбочават с всяка изминала година, което означава, че е необходим анализ и промяна на ценообразуването на ВиК услугите, в това число и на определянето на социалната поносимост на цената на водата.

Не искат обща цена за цял район

Хора са готови на протест заради поскъпването

Не отстраняват в срок аварии

Жителите на община Георги Дамяново, които са снабдявани от ВиК дружеството на Монтана, имат готовност за протестни действия срещу поскъпването на водата, става ясно от становище на кмета по отношение на новите цени на ВиК услугите.

В Асоциацията по ВиК - Монтана са постъпили четири становища от кметовете на общините Вършец, Георги Дамяново, Медковец и Чипровци, като всички са срещу вдигането на цената на водата на ВиК оператора. Кметовете посочват, че преобладаващото население в района е на минимална заплата, която след удръжките е още по-малка като разполагаема сума, както и че в малките общини населението е предимно застаряващо, а безработицата е висока. Изразяват становище, че чрез прилагането на единната цена на ВиК услугите в една обособена територия се ощетяват населените места, където водоснабдяването се извършва изцяло по гравитачен път и няма разходи за електрическа енергия. Посочват, че за да се развива ВиК дружеството в положителна посока, са необходими големи инвестиции по водопреносната мрежа, но това не бива да става за сметка на потребителите. В заключение посочват, че увеличението на цената ще доведе голяма част от абонатите до невъзможност да плащат за потребената вода.

Според кмета на община Вършец качеството на ВиК услугите се влошава, ВиК мрежата е компрометирана, липсват пречиствателни станции, има ниско налягане в определени райони и авариите не се отстраняват в срок.

В района на Ловеч има режим на водата

Дават терени за фотоволтаици на ВиК-дружество

Искат намеса на държавните институции

В Разград цената на водата ще бъде най-висока.

Недоволство от факта, че община Разград е с най-високата цена на водата в България изрази на последното открито заседание на КЕВР Мирослав Грънчаров - общински съветник в община Разград. Той обясни, че водоснабдителната система “Дунав” е проектирана да доставя вода към Разград, Исперих, Търговище, Шумен и Велики Преслав, а в момента водоснабдява само Разград. Това е една огромна инфраструктура, която е изключително енергоемка и затова Мирослав Грънчаров предлага държавните институции да потърсят справедлив метод за компенсиране на огромните разходи за поддържане на тази ВиК система, защото дори да не се налага използването ѝ, тя е стратегически важна и е задължително да бъде поддържана, а сега това става за сметка на гражданите на община Разград. Той обяснява, че Общинският съвет в Разград е готов да предостави терени за изграждане на фотоволтаични паркове от страна ВиК оператора с цел по-голямата му енергийна независимост, стига дружеството да ги поиска.

Гражданите на Ловеч не биха могли да плащат по-високите цени на водата и ще са недоволни, особено предвид факта, че има постоянно режим на водата, казва Ина Димитрова, представител на община Ловеч.

trud.bg

1 Коментара

безводие

11 months before

КОЛКО МИЛИАРДА ИЗНАСЯ ФРЕНСКАТА ВЕОЛА ОТ БЪЛГАРИЯ.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.