Юлиян Попов: Въглищните централи ще затворят, защото не могат да издържат на пазара

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/yuliyan-popov-vaglishtnite-centrali-shte-zatvoryat-zashtoto-ne-mogat-da-izdarzhat-na-pazara/143554 SvobodnoSlovo.eu
Юлиян Попов: Въглищните централи ще затворят, защото не могат да издържат на пазара

Затварянето на въглищните централи не е административно, а е пазарно, те не могат да издържат на пазара, не са конкурентоспособни. 

Това каза Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите в правителството на Николай Денков и преди това в служебния кабинет на Марин Райков, по БНР.

"Въглищните централи загиват навсякъде в Европа. Има редки случаи на активизиране на някоя въглищна централа, да речем в Германия, за няколко месеца, но това е много рядко. Общата тенденция е рязък спад. Великобритания напълно се изтегли от въглищата. За 8 години Великобритания мина от 40% ток от въглища до 0, без да има никакъв трус в страната. Просто процесът беше управляем". 

Според него в последните години не е обяснено откровено и ясно на хората "какво е абсолютно неизбежно, а това е затварянето на въглищните централи, както и да има план за алтернативи".

ТЕЦ-овете не са конкурентоспособни заради цената на въглеродните емисии, които не са свързани със Зелената сделка, а са по-стара европейска и глобална политика, както и заради ниските цени на възобновяемата енергия (ВЕИ).

"Картата за въглеродна неутралност няма никаква обвързваща сила. Фактът, че не е приета в парламента, означава единствено, че не сме изпълнили някакъв ангажимент към Плана за възстановяване и устойчивост, който сами сме поели. Ние не си изпълняваме едно договорно задължение, което сами сме предложили. Лошата комуникация, предизборният популизъм довеждат до това, че да, можем да загубим пари. Но по-лошото е, че бавим целия процес на (енергиен) преход", коментира Попов.

Няма да загубим всички пари по ПВУ, смята той.

Юлиян Попов коментира, че заявленията на Урсула фон дер Лайен са да няма никакви отстъпления от основните цели на Зелена сделка:

"Докладът на Марио Драги, наложил се като едва ли не икономическа стратегия на Европа, прави в много голяма степен именно това. Той се фокусира върху конкурентостта на Европа, а в основите ѝ лежат новите технологии, които са основна част от Зелената сделка. Няма отстъпление от целите. Това, което виждаме, е нови думи - като конкурентоспособност, но няма да видим промяна на политическата позиция по отношение на Зелената сделка". 

Попов подчерта, че Зелената сделка не се отнася до това да се затворят въглищни централи, а е една "много широка икономическа стратегия, обхващаща и земеделие, индустрия, енергетика, качество на околната среда, социални въпроси и много други":

"Тези неща няма да се променят. Просто фокусът ще бъде в много по-голяма степен върху инвестиции, иновации и конкурентоспособност на европейската икономика". 

Целта за постигане на нулеви въглеродни емисии е глобална, а не само на Европейския съюз, беше категоричен бившият министър на околната среда и водите и уточни, че "държави, които се намират на по-задна позиция по отношение на икономическото си развитие - като Индия и Китай, отлагат тази цел с 10 или 20 години, но целта остава":

"Глобалното съгласие за излизане от фосилни горива от 2023 г. в Дубай, където България игра доста сериозна роля в тези преговори, беше постигнато. ... Целта е глобална и е подкрепена от абсолютно всички държави. Останалото е популизъм".    

По думите на Юлиян Попов голям проблем на ЕС е изключителното изоставане от Китай по отношение на зелените технологии:

"Китай ни бие по отношение на соларна енергия, вятърна енергия, батерии, електрически автомобили и автобуси, кабели. Във всичко това Китай е много по-напред от ЕС. Т.е. китайската "зелена сделка" работи много по-добре от европейската Зелена сделка".  

trud.bg

16 Коментара

Иван Пеев

2 months before

Поредното зеленоглаво чудовище! Тури кръст на въглеродните квоти, пък да видим, кой ще издържи на пазара. Зелена тиква, зелена диня, никой не взема, ние от зелени правим министри.

Коментирай

kr_damianov.abv

2 months before

Конструктора на старите за изгаряне на въглищата в Марица те инж.ГГ е казвал много пъти ,че в България от кал се произвежда ток ,който ако не е по евтин от атомната , е равна на нея/Атомната/!А вие сте идиоти и продажбите и п едатели на Българските национални интереси!?

Коментирай

Гост

2 months before

Айде бе. Махнете данък въздух и да видим кво ще каже тогава пазара.

Коментирай

Фейс маскс мандатори

2 months before

Не приятелю, скоро ще ни наложат 02 квоти на калпак. Натам върви.

Коментирай

BLIMAN

2 months before

...може ли да попитам г-н Попов, защо не затваряме американските централи...?..а поляците как запазиха някои от най старите си въглещни централи..без да вдигат много шум...а ние ...са надупваме веднага на мръсниците от Брюксел....благодарение на предателите.! така беше и с АЕЦ.-овете...?

Коментирай

Няма да затворят

2 months before

Защото, ако има овце с малко акъл, сега на изборите ще гласуват за партии, които са ЗА излизане от сатанинския капан ЕВ- САЩ и присъединяваме към Брикс

Коментирай

Помнещ

2 months before

Вие помните ли, че това недоразумение го гласяха за еврокомисар? Този, същият е готов и майка си да продаде в името на евроатлантизма и грантовете, разбира се. Мисъл за енергийна независимост на България не го спохожда. Затова хората ще гласуват за Възраждане.

Коментирай

нулеви въглеродни емисии

2 months before

има неживата природа, попов. Това ли е целта? Мнението за икономическото развитие на Индия и Китай само потвърждава факта, че на позиция министър в бг се поставят само безмозъчни кукли.

Коментирай

Реалист

2 months before

Нема да стане, Попов!

Коментирай

DANAILKO

2 months before

..този да си гледа задните части, а не въглищните централи..!

Коментирай

половвраг

2 months before

На прав път си -Фейс маскс мандатори- По един газ-анализатор одзад с онлайн връзка към зелените на всеки европейски гражданин и да стиска хълката.

Коментирай

половвраг

2 months before

На прав път си -Фейс маскс мандатори- По един газ-анализатор одзад с онлайн връзка към зелените на всеки европейски гражданин и да стиска хълката.

Коментирай

Бай Иван

2 months before

Тоя "министър" май е пропуснал навремето часовете по химия! Да припомним на г-н "министъра", че разстителния свят "диша" въглероден двуокис и изпуща кислород, който пък ние дишаме! Не знам защо тези безмозъчни "зелени" са се захванали с въглеродния двуокис. Вместо да се садят гори и да се поставят филтри за финни частици на ТЕЦ-овете те спират основни енергийни мощности. Фотоволтаиците и перките без съмнение са полезни, но всичко трябва да е на пазарен принцип, а не да се задушават ТЕЦ-овете с измислени данъци въглеродни емисии! За сведение тока на Мариците струва само 85 лв./Мегаватчас, а с измисления данък СО2 скача на 210-250 лв. Ако на фотоволтаиците им спрат субсидиите и дори без да им наложат данък, ще се използват само в места, където няма прокарана енергоснабдителна мрежа! Така както е тръгнало и на нас хората ще ни наложат данък "дишане", защото издишаме СО2! За сведение, кравите в Холандия вече взеха да ги колят, че много пърдяли СО2!

Коментирай

Пирон

2 months before

Запомних добре другаря Попов с плановете му за въглеродната такса или данък '- наречете го както искате, добавена към ВСЕКИ данък имот в България. Този попов, тази долна подлога, заеме ли някакъв пост тука ще причини много щети на всеки от нас.

Коментирай

Петров

2 months before

"държави, които се намират на по-задна позиция по отношение на икономическото си развитие - като Индия и Китай, отлагат тази цел с 10 или 20 години, но целта остава" "Китай ни бие по отношение на соларна енергия, вятърна енергия, батерии, електрически автомобили и автобуси, кабели. Във всичко това Китай е много по-напред от ЕС. Т.е. китайската "зелена сделка" работи много по-добре от европейската Зелена сделка"

Коментирай

Мирмидон

2 months before

Поляци и германци отварят старите си въглищни централи, ние ги затваряме. То като те управляват ЛГБТИ се очаква всичко да е наобратно.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.