Прочетох сутринта една публикация, че България не можела с референдум да реши да напусне ЕС. Не знам кой беше авторът на списваното, но не съм съгласна с него. Човекът се позовава на нашата Конституция, че България участва в ЕС и в чл.4 ал.3: Република България участва в изграждането и развитието на Европейския съюз.
Да, присъединяването на България към ЕС е международен договор. От друга страна именно в него е предвидена ПРОЦЕДУРА ПО НАПУСКАНЕТО МУ: Член 50 от Договора за Европейския съюз урежда процедурата, по която една държава членка може да се оттегли от Европейския съюз, ако желае да направи това. Тя бе въведена за първи път с Договора от Лисабон през 2007 г.По какъ в начин държавата членка задейства член 50? Държавата членка трябва да нотифицира Европейския съвет за намерението си да напусне Съюза. Няма специфични изисквания относно формата за нотифициране.
Следователно, няма пречка България да започне процедура по чл.50 от Договора за ЕС, като въпросите в референдума бъдат: За отмяна на чл. 4 ал.3 от Конституцията и последното изречение на чл. 5 ал.4: "Международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната. Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат.". Трябва да се отмени и чл. 9 ал.4 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местно самоуправление. И накрая - "Да се задейства за България чл.50 от Договора за ЕС незабавно".
Никоя парламентарна партия досега не е заявила подобни намерения. Уж противопоставянето на ЕС да е залегнало в говоренето на една партия, то се оказва, че тя иска само предоговаряне, а не излизане. За съжаление отделни граждани като инициатори или сдружения няма да имат организационната възможност да направят подобна подписка. А тези, които могат, не искат.
Никой не си прави илюзии, процедурата ще бъде много тежка и трудно и България ще претърпи много щети. Но в никакъв случай толкова тежки, колкото загубата на национален суверенитет и безумията, в които се въвличаме като член на този съюз. Значи, теоретично е възможно излизането от ЕС, като се направи референдум за това. Важният въпрос е друг: Искаме ли го!
Много хора не харесват ЕС и искат ние да го напуснем. В същото време голяма част от българите пред националния ни суверенитет и бъдещето на Родината ни, поставят личното си благополучие и комфорт. Бай Пешо е готов да хвърли България на кучетата, само и само да може без проблем и проверка да ходи на море в Гърция, а жена му - леля Пена, да ходи да бърше испански задници, за да издържа семейството си в България. Много българи не искат да напускат ЕС, защото искат децата им да учат в европейски университети и да работят там. Чакането за визи им се струва много по-страшно от това, че България загива в този вреден и опасен за нас съюз. И тук оставям евроатлантическата тълпа грантояди, те са ясни и са малко. Въпросът е мнозинството от народа дали ще гласува за излизане от ЕС? Пренебрегвайки личният си комфорт и насаждането на мантрата, че "ама трябва да сме като европейците" и ЕС ни е много важен. Много простички българи като кажат "ЕС" и благоговеят и смятат, че е нещо много важно и ще ни реши проблема. Втълпяването от телевизора, че сме важни само защото сме част от ЕС, трудно ще се избие от главите на немислещите. И на егоистите.
Спорила съм много път с хора дали трябва да се напуска ЕС. И аргументите ВИНАГИ СА ЛИЧНИ - ама ти на границата колко часа ще чакаш, за визи колко ще чакаш, ама така няма да мога да работя в Германия, ама как ще пратя сина ми да учи в Европа, ама жената работи там и праща пари, какво ще стане....Съзнанието, че България е по-важна от възможността да печелят и пътуват, на голяма част от българите е чуждо.
Трябва много работа по осмислянето на вредата от ЕС. Медиите са техни, парите са техни, силата е тяхна. Ние имаме само историята, идентичността си и смелостта на част от българите да тръгнат срещу света заради България! Народът трябва да бъде подготвян, че съюзът е вреден и неговото напускане трябва да стане основна цел, като се гласува само за политици, които искат задействането на чл.50 от Договора за ЕС относно България и са готови да проведат процедурата докрай.
Много объркани хора има в България. Трябва да се консолидираме като народ, като национални цели, като българи. И поне за малко да забравим личните си кочинки и комфорт. За да има България за децата ни!
Елена Гунчева-Гривова
Милена Върбанова
1 year before
Браво, Елена!
Коментирай