В обществото ни се наблюдава една крайно опасна тенденция и не знам колко хора си дават сметка за нея. Степента на разделение е наистина брутална. Формирането на балони и агитки е стигнало до такава степен, че доста хора умишлено прикриват какво мислят, за да не бъдат етикетирани. Други вече в такава степен са влезли в ролите си, че буквално не могат да водят нормален диалог с 'другата страна".
Единствено не разбирам как си представят своята "победа", Дори и дадена партия да вземе по-голям резултат на изборите няма да изчезнат "орките", нито "жълтопаветниците" или "нормитата". Ако щеш някой и да вземе с насилие властта, останалите групи от обществото пак няма да изчезнат. Все по-сериозното и търсено разделение на групи само задълбочава проблема.
Разделянето на класове и махали започва още от детството. Проблемът е, че в България не се стига до консенсус буквално за нищо. Всеки се старае да наложи своята гледна точка. Когато група се събере очаква лесно да пречупи даден индивид дори на чужда територия. Така системата работи отлично, защото бетонира властта на корпоративния елит.
Какво от това,'че поечето българии не искат еврото? Сами ще се изпокарат кой да води каруцата и еврото ще си дойде. Не са доволни от съсипването на бизнеесите със затварянето? Няма проблеми - ще ги противопоставим на ваксъри и антиваксъри. Едните ще плюят Мангъров, а другите Мутафчийски и милиардите ще си текат, а малките им бизнеси ще фалират.
Ще ги оставим да си църкат по мрежите, но ако прекалят ще ги блокираме. Все пак ще им оставим паралелни мрежи, но с по-малко хора, в които да пишат напълно свободно като отдушник. Така ще си въобразяват, че са свободни и няма да предприемат нищо срещу кражбите на тяхната държава.
Илюзията за свобода е най-ценният инструмент на елитите. Без тази изюзия системата рухва. Помните ли, че имаше съдебно решение, според което съд в Москва се произнесе по иска на руския регулатор „Роскомнадзор” и нареди да бъде блокиран достъпът до приложението за текстови съобщения „Телеграм” в Русия, след като от компанията отказаха да предоставят на Федералната служба за сигурност ключовете за дешифриране на съобщенията на потребители?
Тогава западни медии скочиха на руския тоталитаризъм. През 2020г. отново го разреши. Вероятно с причина. Съвпада с един интересен период. Оставям на вас да помислите каква е причината. Фактът, че силна държава като Русия стигна до гова да го забрани, а не успя да го реформира, е много показателен.
Моето лично предположение е, че Телеграм засега е необходим на руснаците в контекста на войната в Украйна. Но след като тя приключи, той отново очаквам да бъде забранен. Защото явно в Русия някой се е сетил за обществения риск от такъв тип платформа за общестеното тяло.
В България очакванията са ми, че не само няма да бъде забранен,, но ще събира все повече хора. И все повече ще разлага обществената тъкан. Както го прави Фейсбук чрез изгражденото на балони, както го прави Тик Ток чрез създаване на къси невронни вериги и картинково мислене и както го прави Инстаграм чрез демонстрация на изкуствен начин на живот.
Но илюзията за свобода е последното убежище на нещастните, смачкани и разделяни на всякакви принципи хора. Забравили, че на всяко безплатно нещо, продуктът са те самите!
Тодор Беленски
аналитичка
6 months before
Г-н Беленски, доста пространно сте обрисували картината около Телеграм, като изобщо не споменавате, че това е руска платформа и руските власти могат да имат някакви претенции към създателите. Но затова пък не сте забелязали забраната на Тик-Ток в щатите, където Байдън подписа закон за забрана на приложението, което е китайско изобретение. С други думи, поднасяте частична и манипулативна информация, което ме кара да не Ви се доверявам и да Ви причисля към американските агенти на влияние в България.
Коментирай