Въпросът стъпвал ли е човек на Луната е производен на въпроса "Има ли Луна". Това не е майтап, а е една от най-дълбоките научни парадигми - квантовата теория. Благодарение на която имаме ред технологични достижения, вкл. компютрите и Интернет, и възможността да философстваме в социалните мрежи.
Според тази теория, нещо не съществува, докато няма наблюдател, който да го гледа и така да го създаде. Т.е. Луната съществува, но само когато някой гледа към нея. Иначе нея я няма.
Така въпросът кацала ли е мисията Аполо на Луната опира до въпроса някой гледал ли е към Луната в този момент. Очевидно имало е доста отправени погледи, интересът е бил голям.
Но всички тези хора са смъртни и един ден няма да ги има. Тогава изчезват наблюдателите, осигуряващи съществуването на Луната в онзи времеви отрязък. Като няма останал нито един, то тя ще излезе изчезнала.
Т.е. накратко, кацането на Луната се свежда до версия на прочутата научна концепция "Котката на Шрьодингер". Която се намира в кутия и не се знае жива ли е или умряла - разбира се едва при отваряне на кутията, когато се появи "наблюдател". Т.е. котката е едновременно жива и умряла.
Същото е положението и с кацането на Луната. То е едновременно станало и нестанало...
Ако някой оспорва квантовата теория, да не го прави тук, защото компютърът не би могъл да съществува без нея. И ще излезе, че някой я оспорва, опирайки се на нея... 🙂
Добри Божилов
Отрицание на отрицанието
5 months before
Пример:Абе не да не е !
Коментирай