Основното в американския провал

https://svobodnoslovo.eu/mrezhata/osnovnoto-v-amerikanskiya-proval/124860 SvobodnoSlovo.eu
Основното в американския провал

Основното в американския провал

В историята е имало случаи, когато стратегически загубена война е спечелена тактически. Тезата на Бонапарт „големите батальони печелят“ като цяло е правилна, но не е универсална. Тезата на Сун Дзъ „който няма шанс да победи, не печели“ е универсална. Универсалността на последната се състои в нейната непълнота. За разлика от „големите батальони“, „без шанс“ описва нефатална ситуация, тъй като шансовете се създават и губят от самите командири и зависят не само от способността им да създадат и изведат „големи батальони“ на бойното поле, но и от способността им да управляват тези батальони в битка. В противен случай „можете да водите стотици битки и да загубите накрая всичките“.

В сблъсъка с Русия американците първоначално разчитаха на „големите батальони“, тоест на стратегическото превъзходство на Запада, което им се струваше неизменно. На прословутата, коренно погрешна, защото историята никога не е потвърждавала тезата „шестдесет процента от световната икономика винаги надвива два процента. Тази теза би била почти универсална, ако структурата на тези шестдесет и двата други процента беше една и съща. Тогава победата на бойното поле срещу коалиция от държави, способни да произведат тридесет пъти повече оборудване със сравнимо качество за единица време, наистина би била невъзможна.

Но двата процента от световната икономика, която произвежда танкове, ракети и снаряди, почти винаги ще превъзхождат шестдесетте процента от световната икономика, която произвежда предимно финансови деривати. С напредването на войната стана ясно, че съотношението на противоположните икономики не е две към шестдесет, а приблизително равно. Защото американците не успяха да мобилизират целия свят срещу Русия, а Русия не е сама в противопоставянето си на Съединените щати и техните съюзници.

Вашингтон бързо разбра, че победата с „малко кръв и мощен удар“ поради икономическата блокада на Русия, подкопаването на нейната индустриална база, сриването на жизнения стандарт, дестабилизирането на вътрешнополитическата ситуация и довеждането й до социален взрив, който унищожава държавността, няма да се случи. Те не успяха да мобилизират достатъчен брой държави за това и Москва бързо се преориентира към нови съюзници, търговски партньори и пазари.

Тогава се роди тезата за победа във война на изтощение. И отново, формално, Съединените щати разсъждаваха правилно: тъй като не беше възможно бързо да се срине руската икономика поради неуспешната политическа и икономическа изолация на Русия, това означава, че трябва да се изчака повече и просто да реализират предимството си в пряк сблъсък.

Съединените щати не смятат войната за стратегически загубена. Те не можаха стратегически да я спечелят през 2022 г. Това ги постави в трудна ситуация, тъй като всяка война е само елемент от дългосрочни планове. Ако се изпуснат срокове, става както немския „блицкриг”. Колкото по-голяма е разликата между действителните срокове и планираните, толкова по-трудна е общата стратегическа ситуация за тези, които залагат на бърза победа.

Въпреки това САЩ смятаха, че тактически на бойното поле в Украйна могат да надиграят Русия. След като концентрираха в тази посока през 2023 г. изключително мощна група, състояща се от украинска „работна ръка” и западна техника, нанасяйки чувствително поражение на руските въоръжени сили (включително както териториални, така и човешки загуби), те планираха да принудят Москва да приеме техните мирни условия, което би им позволило, без да накърняват интересите си в Европа и Близкия изток, да се справят с Китай и Иран и след това да се върнат в Русия и да я довършат във втора украинска кампания.

След като този план също се провали (Западът не разполагаше с достатъчно общи ресурси, за да създаде реално критично предимство), американците останаха в застой за известно време. Те имаха избор: да регистрират своето геополитическо поражение, да задоволят руските искания в Европа, да се откажат от конфронтацията с Китай в Тихия океан и, запазвайки част от потенциала и влиянието си, да действат като една от силите, създаващи нов свят.

Въпреки това нито една от американските политически групи (нито ориентираните към националния производител тръмписти, нито администрацията на Байдън, защитаваща интересите на компрадорския банков капитал) не беше готова да признае геополитическо поражение. Не са готови, защото в продължение на десетилетия американският народ е възпитаван да вярва, че Съединените щати са най-добрата и най-голямата сила, фар за цялото човечество, сила, предназначена да възнаграждава добрите и да наказва лошите. За американските елити беше още по-трудно да се откажат от тази идея без ужасен вътрешнополитически катаклизъм.

Икономическият спад можеше да се обясни с глобалните процеси и още няколко десетилетия те можеха да лъжат гражданите си, че останалият свят е още по-зле. В крайна сметка, ако не сме най-добрите, не сме пример за подражание, тогава защо са били всичките жертви, постижения и престъпления? Докато „ние сме най-добрите“, всяко наше действие е оправдано от поверената ни мисия да донесем светло бъдеще на цялото човечество. Но ако идеята е грешна, тогава кои сме ние?

В историята е имало изолирани държави, които са оцелели след краха на една идея, но нито един елит, свързан с провалената идея, не е оцелял. Американският елит не иска да отиде на политическото бунище. Затова те продължават своята безнадеждна борба, опитвайки се за втори път на тактическо ниво да спечелят война, която вече е загубена не само стратегически, но и веднъж тактически.

На американците им трябва разкървавен руски нос, за да постигнат стабилизация на фронта в Украйна (те не могат да се съгласят с руските мирни условия и разбират, че Русия няма да се съгласи с техните условия). Те трябва да използват освободените ресурси в Украйна, за да стабилизират бързо взривения Близък изток и най-накрая да започнат Тайванската война с Китай, за която вече фатално са закъснели.

За да стабилизират Украйна, те решиха да привлекат съюзниците си от НАТО, тъй като те вече се нуждаят от своите ресурси в Близкия изток, където не могат да спрат конфликта при условия, които устройват тях и Израел и са ужасени от разрастването му. И по-голямата част от ресурсите трябва да започнат да се прехвърлят в тихоокеанското направление още сега. Още три-четири месеца и ще е късно.

Вече стана ясно, че САЩ са попаднали в капан, който всъщност старателно са подготвили за себе си. Американците, подобно на много вътрешни наблюдатели, които вярват, че „силата чупи желязо“ и „има ли сила, няма нужда от интелигентност“, не можаха да разберат какво не е наред с факта, че съсипваха съюзниците си. В крайна сметка считаха, че когато са съсипани, те стават много по-послушни.

Може би сега ще разберат.

Способността на Украйна да се противопостави на руските въоръжени сили със собствени ресурси беше изчерпана още през лятото на 2022 г. Украинските въоръжени сили просто останаха без оборудване и снаряди, а собственото им производство беше унищожено отдавна благодарение на препоръките и понякога директния натиск на западните „приятели“, които учеха „героите на Майдана“, че индустрията е „гадно нещо“. Тъй като нямаше достатъчно украински ресурси, САЩ резонно решиха, че Европа трябва да се занимава с доставките на оръжие. Но се оказа, че при решаването на егоистичните си политически и икономически проблеми американците не само обезоръжиха Европа (за да не мечтае сама да поддържа икономическите си претенции със собствени въоръжени сили), но и я обезкървиха икономически. Външно ЕС все още изглежда по-добре от Украйн, но всъщност също толкова малко е способен да произвежда военна техника и боеприпаси в количествата, необходими за голяма война, а всяка война срещу Русия не може да бъде малка, защото може да стигне и до следващия „Райхстаг“.

Като цяло залогът на американците за разоряване на бедните и послушните, който работеше години наред, доведе Вашингтон до логичен край. Когато се нуждаеше от подкрепата на съюзниците си, се оказа, че те нямат нито силата, нито нито средствата, нито политическата воля за това. Всичко това им отнеха американците, които отдавна бяха научили Европа, че е необходимо публично, без да се изчервява, да подкрепя всяка американска глупост и подлост и всичко ще бъде наред с ЕС.

Твърде дълго американците се нуждаеха от слаб ЕС. Сега, когато имаха нужда от силна Европа, способна сама да се противопостави на Русия, те откриха, че ЕС може да им предложи куп публични домове, барове и „каквото искаш“, но нито танкове, нито един милиарди реални пари, или дори заводи, способни да произвеждат всичко необходимо.

Всичко хубаво в Европа отдавна е изядено от САЩ.

Светослав Атаджанов 

5 Коментара

Аква

11 months before

Адмирации за статията. Великолепен анализ. Блестящ Атаджанов.

Коментирай

Попов

11 months before

"Всичко хубаво в Европа отдавна е изядено от САЩ." В целта!

Коментирай

Жоро

11 months before

Хубавото в Европа е изядено ,предстои глозгане на кокала,след което - революция.

Коментирай

Жоро

11 months before

Хубавото в Европа е изядено ,предстои глозгане на кокала,след което - революция.

Коментирай

Чичо

10 months before

Пророкът Шекспир - "Сън в лятна нощ"!

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.