Защо рекордът на Магучих от 210 см в скока на височина още не е признат? Пред ФАКТИ говори Добромир Карамаринов

https://svobodnoslovo.eu/sport/zashto-rekordat-na-maguchih-ot-210-sm-v-skoka-na-visochina-oshte-ne-e-priznat-pred-fakti-govori-dobromir-karamarinov/143017 SvobodnoSlovo.eu
Защо рекордът на Магучих от 210 см в скока на височина още не е признат? Пред ФАКТИ говори Добромир Карамаринов

Рекордът на украинката Ярослава Магучих в скока на височина от 210 сантиметра, който тя постави на състезание от Диамантената лига на 7 юли 2024 година, все още не е признат от Международната федерация по лека атлетика. Така към момента като №1 все още остава рекордът на Стефка Костадинова от 209 сантиметра. Какво се чака… Пред ФАКТИ говори Добромир Карамаринов, президент на Европейската федерация по лека атлетика.

- Г-н Карамаринов, защо рекордът на Ярослава Магучих още не е ратифициран от Международната федерация по лека атлетика?
- Мога да ви обясня как става ратифицирането на всеки световен рекорд, но не мога влизам в частни случаи. Световните рекорди в леката атлетика са изключително строго проверявани, а този световен рекорд е поставен на състезание от „Диамантената лига“. В надпреварата, естествено, има допинг контрол, а при проставен световен рекорд имаме задължителен допинг контрол. Има измерване на височината от съдията, който е на сектора и повторно измерване от рефера на скоковете. След това има задължителна проверка на шпайковете. Това е нещо ново и може би не се знае много от широката публика.

- Защо се проверяват шпайковете?
- При всеки един нов световен рекорд в леката атлетика шпайковете на състезателите се изпращат в един институт в Германия, където се проверяват.

- Каква роля играят те в скока на височина…
- Шпайковете могат да играят много съществена роля. Знаете, че технологиите напреднаха много, респективно шпайковете на всеки един състезател трябва да отговарят на точно определени изисквания. Разбира се, те се проверяват първо преди състезанието от съдия, когато състезателят влиза в сектора. Когато се постави световен рекорд, тези шпайкове се проверяват повторно, а това понякога се бави за различните дисциплини. Просто шпайковете се проверяват от различни специалисти и понякога това води до забравяне. Ратифицирането на световен рекорд става, след като се предоставят всички нужни документи. Говорим за резултата от задължителния допинг контрол, резултатът от проверката на шпайковете, подписите на всички длъжностни лица за измерване на височината, времето, в което е направен този световен рекорд. Всички тези документи, всички тези апликации се проверяват от няколко човека в офиса на Международната федерация по лека атлетика и чак след това следва ратификация с подписа на президента на Международната лекоатлетическа федерация.

- Но Международната федерация по лека атлетика ратифицира няколко световни рекорди, които бяха след този на Магучих. Какво става…
- Вижте, ратификацията може и да отнеме повече време за различните дисциплини. В момента не мога да кажа какъв е случаят с Магучих, защото отделни специалисти дават становище за различни неща. Но и друг път сме имали такова забавяне. Защо е това сега - не мога да дам отговор. Но това, като цяло, не е нещо, което трябва да го приемаме като изключение в момента.

- Вие повдигали ли сте въпроса пред световната федерация защо се бави ратификацията?
- Това е процедура.

- И чакаме тя да се извърви докрай?
- Да, разбира се. Сега самата звездичка, която в момента седи пред световния рекорд на украинката Магучих, означава, че пълният набор документи все още не са пристигнали или не са разгледани докрай. А понякога това отнема доста време.

fakti.bg

2 Коментара

огнеборец3

2 months before

Някой в България май е започнал да се притеснява защо не е признат рекордът на украинката... Бе гьостерица неокастрена!!

Коментирай

2011

2 months before

Украсите още не са платили на всички заинтересовани рушвета.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.