Декларацията на Европейската народна партия (ЕНП) относно Зелената сделка показва, че енергетиката, базирана на изкопаеми горива, е била неправилно третирана с квотите за емисии.
Според атомния физик проф. Георги Касчиев това е знак за връщане към по-рационални решения, които ще дадат предимство на електроенергията, произвеждана от въглища и газ в следващите години.
Проф. Касчиев, бивш председател на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели и научен ръководител на пускането на 5-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, коментира, че развитието на ядрената енергетика в България е сложен процес с ограничени перспективи. Според него, без провеждане на търг, е избран най-скъпият възможен проект за АЕЦ „Козлодуй“, с начални разходи, надхвърлящи 36 млрд. долара.
Що се отнася до проекта за АЕЦ „Белене“, проф. Касчиев смята, че той вече е невъзможен за реализиране. Причината е вероятната продажба на оборудването на Украйна и липсата на възможност за участие на руски компании заради войната в Украйна и влошените отношения с Русия.
„Не виждам кой би финансирал изграждането на нови руски реактори в Европа при настоящата обстановка“, допълни той.
По отношение на малките модулни реактори, експертът отбеляза, че те все още нямат практическо приложение, а американският опит показва тяхната икономическа неефективност. Според него по-голям потенциал има в реакторите със средна мощност, като тези, проектирани от Rolls-Royce с капацитет от 470 мегавата и General Electric с Toshiba за 300 мегавата.
За либерализацията на електроенергийния пазар у нас проф. Касчиев подчерта, че първата стъпка е дефинирането на понятието „енергийна бедност“, за да се регламентира помощта за засегнатите. Необходимо е също провеждането на информационна кампания за потребителите в условията на либерализиран пазар. Той предупреди, че цените на електроенергията неминуемо ще се повишат, тъй като вече няма източници на евтина електроенергия.
5 милиарда
2 days before
Срещу 36. Прост народ. Алчен. Продажен.
Коментирай