До 2033 г. глобалният пазар на изкуствен интелект се очаква да достигне 4,8 трилиона долара - приблизително колкото икономиката на Германия, съобщи ООН, като предупреди, че това може да засегне почти половината от работните места в света.
Изкуственият интелект трансформира икономиките и създава огромни възможности, но технологията също така може да задълбочи съществуващите неравенства, предупреди в нов доклад агенцията на ООН за търговия и развитие UNCTAD.
По-конкретно, в документа се предупреждава, че „ИИ може да засегне 40% от работните места в света, предлагайки повишаване на производителността, но и пораждайки опасения за автоматизация и изместване на работни места“.
Докато предишните технологични вълни засягаха предимно работни места с физически труд, секторите с интензивно използване на знания са най-застрашени от въздействието на ИИ.
Това означава, че развитите икономики със сигурност ще бъдат най-силно засегнати. Те обаче са в по-добра позиция да се възползват от предимствата на ИИ, отколкото развиващите се икономики.
Ръководителят на агенцията Ребека Грийнспан подчерта значението на това да се гарантира, че хората са в центъра на развитието на ИИ, като призова за по-силно международно сътрудничество, за да се „измести фокусът от технологиите към хората, като се даде възможност на страните да създадат съвместно глобална рамка за изкуствен интелект“.
„Историята е показала, че макар технологичният напредък да стимулира икономическия растеж, той сам по себе си не осигурява справедливо разпределение на доходите и не насърчава приобщаващото човешко развитие“, предупреди тя.
dnes.bg
Да да да точна така малоумници
3 hours before
Той изкуствения Интелект сам ще си работи и сам ще си потребява...хора няма да има вече никъде
Коментирай