В последно време кафенета, сладкарници и бистра масово прекратяват част от услугите си, доста преди края на работния ден. Масова практика е продавачките да отказват да направят кафе 2, или дори 3 часа преди да приключи работното им време.
Отговорът навсякъде е един и същ: „Измили сме и сме изключили машината и кафе няма”.
Колкото и клиентът да протестира, че това е нелепо обяснение, жените зад щанда просто вдигат рамене или съветват да си купиш чай вместо кафе например. И без това било твърде късно и не било полезно! Абсурдното поведение се практикува даже и в скъпи сладкарници и кафенета.
Причината е повече от ясна – служителките бързат да изметат и измият уредите, за да може да изхвърчат през вратата веднага щом работното време приключи и да не губят време в излишна работа.
Това обаче означава загуба на клиенти, за което вероятно работодателите дори не подозират.
Същата история се случва в бистрата, в които изключват всички уреди, много преди края на деня, но продължават да продават студена храна. Така, ако решиш да хапнеш супа или готвено, ще ядеш студено, защото никой не предлага да бъде стоплено. Да поседнеш в кафене, което затваря в 20 ч., в 19 ч. е истинско напрежение – продавачките тичат, прибират и припряно разместват маси, тракат и метат, така че клиентът да се окаже в обстановката на пълна лудница, далеч от намерението му да отдъхне след работа например. И да побърза да си тръгва незабавно. Така всичките планове и хитринки на търговците отново удрят клиента.
Според синдикалисти цялата работа се корени в схемата на работодателите по заведенията, които въведоха системата 12 по 2 – т.е. хората да работят по 12 часа 2 дни, след което почиват. Естествено, че на работниците им е трудно да издържат толкова дълъг работен ден месеци наред и гледат да го скъсят колкото може.
В най-радикалния вариант служителите затварят заведението, преди да изтече работното време. Така клиентът вижда изписаното на вратата работно време от 10 до 21, а кафето хлопва кепенците още в 19 ч.
Продавачките обикновено дават смущаващи обяснения – например, че след 19 почти няма посетители, затова затварят.
Въпросните абсурди се случват най-вече в кварталните кафенета и сладкарници, но могат да се видят и в централни заведения, дори в обекти в моловете. Заключението е едно – заведенията предлагат все по-некачествени услуги на гърба на клиента.
Източник: Уикенд
aha
1 week before
Този дето я пише тази статия-да го попитам-дали е работил по заведения! Защото аз съм работила над 20 години , и съм видяла какво ли,не? Например сядат хора и си поръчват 2 бири в 23.30ч и аз трябва да ги чакам-до кога? Друг пример-сяда 2 ка в 23.45 и си поръчва бутилка вино, и аз седя и ги чакам до 2.30часа. На мен ,кой ми плаща тези часове, а и на другия ден трябва да стана в 6.00часа и пак на работа... Ами, този дето има претенции да грабне таблата и да стане сервитьор и да видим, как ще му е.. ЗАщо чужденците спазват работното време(търистите) а, ние българите все сме с претенции???
Коментирай