Ако смятате, че тази пиеса не представлява проблем, а протестът е цензура, значи вие сте загубили връзка с този народ

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/ako-smyatate-che-tazi-piesa-ne-predstavlyava-problem-a-protestat-e-cenzura-znachi-vie-ste-zagubili-vrazka-s-tozi-narod/146684 SvobodnoSlovo.eu
Ако смятате, че тази пиеса не представлява проблем, а протестът е цензура, значи вие сте загубили връзка с този народ

Понеже има много хора, които нито ще прочетат, нито ще вникнат в казуса вчера около Народния театър реших, че е най-добре да ви цитирам няколко пасажа от пиесата, за да прецените сами.

Райна, героинята, отговаря на мъжът :“Българите с истинско добро положение – такива като нас – си мият ръцете почти всеки ден“.

Петков към Катерина“ Имаше един англичанин във Филипополис, който се миеше със студена вода всяка сутрин, след като стане. Отвратително! Виж баща ми! Цял живот не се е къпал и живя до 98 – най-здравият човек в България. Не ми е дерт да се умия веднъж седмично за пред хората, но всеки ден си е направо смешно“

В третия акт. Блънтчли към Райна: „Каква армия! Правят оръдия от черешови дървета, а офицерите изпращат жените си да всяват дисциплина!“

Отново в третия акт, Никола към Лука: „Кой те научи да си режеш ноктите, да си миеш ръцете и да се държиш изтънчено като руска госпожица?“

Сергиус към Лука: „Имам един английски бултериер, който има кураж колкото цялата българска нация и руската зад гърба й“.

Има още няколко подобни пасажа. Но тези няколко цитата не могат да Ви представят цялостното излъчване на пиесата за нас, българите. От нея, в нейната цялост, излиза, че ние сме един нецивилизован, мръсен народ, който не се къпе, няма обноски и не принадлежи към западната цивилизация.

Сега ще Ви разкажа един кратък пасаж от увода университетско издателство Св. Климент Охридски на въпросната пиеса, за да видите какво мисли самият автор по темата.

За целта ще Ви цитирам едно оисмо на Шоу написано през 1924г. към редакцията на в-к „Берлинер Тагеблат“ във връзка с възможните протести на български студенти срещу поставянето на пиесата в Берлин. 

Да, тогава е имало студенти, които са се възмущавали, когато ни обругават националното достойнство, дори когато пиесата е представена навън.

Та, в писмото до редакцията Шоу пише, че “комедията е възможна само във високоцивилизована култура, защото относително варварския народ не понася осмиването на своите недъзи“.

Толкова по отношението на Шоу към нас.

Но проблемът е друг. Истинският проблем е, че части от нашето общество вече не разбират въобще какво е чувство за национално достойнство. За тях, както и за министъра на културата това, че се възмущаваме е проява на цензура?

Е това е трагедията!

Ако смятате, че тази пиеса не представлява проблем, а протестът е цензура, значи вие сте загубили връзка с този народ. И понеже е факт, че има много такива хора означава, ни по-малко ни повече, че целенасочената политика към населението през последните 30 години дава този резултат. 

Българите нямат корени, нямат връзка с миналото, и са дори готови да осмиват останалите, които не търпят да ни обругават, изкарвайки ни прости, нецивилизовани, или останали в миналото.

Това е потресаващо! Казусът е пиесата е чудесно огледало, което ни помага да се видим в какво сме се превърнали.

Ползвам случая да поздравя баща ми, който пръв се хвана с тази безсрамна ругътня върху нас и нашия народ! Гордея се с него, както винаги!

Слави Василев

8 Коментара

Анонимен

1 hour before

Това бе най-умишлена провокация. Факт, че един световен соросоид и некадърник като Теодор Ушев е хванал самолета от Канада до София само за да гледа тази премиера трябва да ви говори какви пари са наляти в това нещо.

Коментирай

ВЕНЦИ

1 hour before

Бях на седем години, когато гледах първата пиеса в живота си. "Осем жени". Знаете ли къде? В село Каравелово, Карловско. Да, същото село, залято от реката, в която съм се къпал поне сто пъти и която беше една вада. В читалището на това село с пет хиляди жители тогава, съм видял Парцалев, Стоянка Мутафова и цялата трупа от Сатиричния театър, факира Мити и много други велики артисти, които не се гнусяха да си изцапат трандафорите и да отидат при Народа. Беше 1963 година...

Коментирай

Реалист

1 hour before

Преди години позната сръбкиня направо ми изтърси в очите, че българите сме нечистоплътни /беше се возила в автобус посред летните жеги/, почти веднага я набутах в миша дупка, горката нямаше представа от сауни, плувни басейни, парни бани, педикюри, масажи и пр. Приключих, като сравних нейната току-що пристигнала диплома по факса с моята. Стана ми жал за жената, но пък и тя да е мислила какви ги дрънка. Та мисълта ми е, че простотиите от въпросната пиеса са се набивали години наред в сръбските глави! Сигурно и в някои други. Жалко!

Коментирай

При това директорът на Народния

1 hour before

се показа като изключително арогантен. А Малкович може само да диша праха на великия ни режисьор Александър Морфов, когото същият този директор уволни.

Коментирай

Един

40 minutes before

Поздравления за В. Василев, който беше сложен нарочно между двама умнокрасиви в студиото на една телевизия и беше умишлено провокиран от "водещата", но запази спокойствие и достойнство. Сигурно следващия път ще поканят В. Василев и трима умнокрасиви!

Коментирай

Истината

35 minutes before

А коцето и възраждане, къде са!?! Борят се за първия ред в залата на народното събрание!?!

Коментирай

Човек на Бог

5 minutes before

И кое е лъжата в тези цитати ? Нима не си бетонирахме и осрахме Черноморието ,нима не е пълно с външни тоалетни още и домове без баня .Нима не се търкалят галони с бира по пътя ,нима не виждате лошо гледашите дебелогъзи българи навсякъде..

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.