Безводие мъчи над 250 селища в страната

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/bezvodie-machi-nad-250-selishta-v-stranata/146639 SvobodnoSlovo.eu
Безводие мъчи над 250 селища в страната

Стотици населени места са на воден режим

Язовири са наполовина под обема си

Над 250 населени места в страната страдат от безводие. Засегнати са около 200 хиляди души от населението. Режимът е пълен или частичен, като на места от чешмите тече мръсна и негодна за пиене вода.

Най-тежка е ситуацията с водоснабдяването в областите Плевен и Ловеч. Засегнати са и Шумен, Сливен и Ямбол. Преди дни Министерството на околната среда и водите (МОСВ) алармира за спешни действия, заради ограничените водни обеми в язовирите.

Липсата на валежи и големите загуби по ВиК мрежата наложиха воден режим и в Ловеч, Тетевен и Ябланица. Там проблемът засяга близо 60 000. В село Прелом режимът е строг - веднъж на четири дни се пуска вода за по три часа, както и в село Брестово, където чешмите текат само три часа на пет дни.

На воден режим са и жителите на град Тетевен. Водата се спира от 22:30 до 6 часа и от 12:30 до 16:30 часа всеки ден.

Районът, както и част от Плевен се снабдяват с питейна вода от водоснабдителната група “Черни Осъм”, чийто дебит поради трайното засушаване е значително намален на 330 литра в секунда, което наложило режима, обясниха местните власти. Жители на Плевенско коментираха, че вече не помнят какво е да имат постоянно течаща вода.

Поради мащабите на проблема с безводието в страната премиерът Димитър Главчев препоръча на министъра на околната среда и водите да разгледа възможността да свика заседание на Висшия консултативен съвет по водите, за да бъде привлечено допълнително експертно и научно мнение за справяне с кризата.

Друг механизъм, който би могъл да бъде задействан с цел ангажирането на всички отговорни ведомства и подобряване на координацията и взаимодействието между тях е чрез Координационния съвет по водите. Съгласно Закона за водите този, съвет извършва интегрирането на политиката по водите и отрасловите политики във водния сектор и включва представители на девет министерства и на Националното сдружение на общините.

Пред частично бедствено положение

Община Кочериново свика кризисен щаб

Светлана Василева,
Труд news, Благоевград

“Кюстендилска вода” ЕООД е поискала увеличаване на ползването на водни обеми от язовирите “Калин” и “Карагьол”.

Община Кочериново от месеци наред изпитва огромен недостиг на вода. Цяло лято хората преживяваха кошмара на безводието, излизаха на протести, блокираха пътища, чуха обещания от високо ниво, че положението ще се оправи. Но в Общината отново водата не стига.

Кметът на Кочериново Станислав Горов свика кризисен щаб.

На заседанието не присъстваха управителят на “Кюстендилска вода” ЕООД инж. Даниел Орманков и областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски, но членовете на щаба се обединиха около ключови действия за преодоляване на кризата.

Основното решение е “Кюстендилска вода” ЕООД да подготви и изпрати мотивирано искане до Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за увеличаване на водните обеми.

В подадената заявка до министерството “Кюстендилска вода” ЕООД е поискала да бъде разрешено увеличаване на ползването на водни обеми от язовирите “Калин” и “Карагьол” с още 100 000 куб. м за месец ноември, което ще позволи нормалното снабдяване с вода за питейно-битови нужди на населението, съобщават от общинската администрация.

Ако необходимото искане не бъде внесено в срок, кметът на Община Кочериново Станислав Горов, ще бъде принуден да обяви частично бедствено положение с цел осигуряване на необходимото водоснабдяване за населението.

Негодна за пиене и готвене тече от чешмите

Вземат мерки Шумен да не остане без вода

Шуменци готвят протест

Цветелина Георгиева,
Труд news, Шумен

Потребители показват в социалните мрежи каква вода тече от чешмите им.

От понеделник Шумен е с проблемно водозахранване, заради присъединен нов довеждащ водопровод. От чешмите на абонатите потече кална вода, а от РЗИ Шумен обявиха, че тя е със завишена мътност и не е препоръчителна за пиене и готвене. В четвъртък мътността остана все още висока. За петък шуменци готвят протест срещу ВиК Шумен.

Драстично намаляват количествата вода в язовир “Тича”, от който се захранват Шумен, Търговище и Велики Преслав и това е наложило проблемите да бъдат поставени пред МОСВ. 142 млн. кубика е наличният обем на язовира, а полезният е 102 млн. кубика вода. За ползване за месец ноември от министерството са били разрешени 3,5 млн. кубика.

На среща с министър Петър Димитров преди ден кметът на Шумен проф. Христо Христов е поставил проблема и е настоял да се редуцира водата от язовира за напояване и да не се подава към двата ВЕЦ-а.

Министърът е уверил, че вода ще се подава приоритетно за питейно-битово водоснабдяване. В отговор на отправеното искане за редуциране на количествата вода за поливане, Димитров е посочил, че заради ниските нива и намаления приток “Напоителни системи” трябва да прецизират заявките си за 2025 г. Количествата, които ще се дават за напояване на земеделски площи, ще бъдат на реално засети ниви и според нормите за съответните култури.

За водноелектрическите централи по поречието на р. Камчия ще бъде отпускана вода, само ако има възможност.

От общината съобщиха, че министърът на околната среда и водите е подкрепил и искането за доизграждане на водоснабдителна система “Дунав”, която е единствената алтернатива за гарантиране на водоснабдяването на Североизтока.

При два резервни язовира

В Бургас успокояват, че няма да има режим

Мария Кехайова,
Труд news, Бургас

Областния управител на Бургас призова водата да се ползва само за питейно-битови нужди.

В Бургас няма опасност от воден режим в следващите шест месеца. Това обясняват от ВиК в морския град, въпреки изнесените от МОСВ данни, че язовир “Камчия” е с полезен водосбор около 21%, а “Ясна поляна” - около 20%. Това са двата язовира, които захранват с питейна вода Бургаско.

“Ясна поляна” е язовир, който има много голяма водосборна област и много бързо може да се напълни. Ако в момента виждаме притеснителни нива, само с един дъжд те могат да бъдат променени. “Камчия” е много по-голям язовир- с 233 млн. куб. м. вода - там няма какво да ни притеснява, успокояват от дружеството.

Според ВиК специалистите “Камчия” в момента е с 45% от своя завирен обем, които отговарят на 108 млн. кубика вода.
Резервни водоизточници за северната част на Бургаска област са язовирите Порой и Ахелой. Там по график текат ремонтни дейности и при водна криза, се очаква те да бъдат включени във водоподаването. Специалистите съобщават още, че се обследва възможността минералните извори в Девня да бъдат вкарани в деривацията за Северното Черноморие.

В Бургаска област има 20 населени места на режим, но са с местни водоизточници. Експерти на ВиК ежедневно работят по обезпечаването им, има хидрогеолог, който търси начин за изграждането на нови сондажи.

След изнесените от МОСВ данни обаче, областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова поиска информация за положението и призова хората да пестят водата и да не я използват за поливане.

Автор: Гита Манолова

trud.bg

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.