Д-р Цветеслава Гълъбова: Все повече стават пациентите, които са развили екранна зависимост

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/d-r-cveteslava-galabova-vse-poveche-stavat-pacientite-koito-sa-razvili-ekranna-zavisimost/144316 SvobodnoSlovo.eu
Д-р Цветеслава Гълъбова: Все повече стават пациентите, които са развили екранна зависимост

Интернет комуникацията създава една измамна и невярна представа, че имаме много приятели. Това обясни пред БНР д-р Цветеслава Гълъбова, директор на болница "Св. Иван Рилски".

Самотата и пристрастяването към интернет ще се превърнат във водещи психични проблеми през този век. Това прогнозираха психиатри по време на международен конгрес, който се проведе в Загреб.

"Този тип общуване ни отдалечава един от друг... Не е истинското и хората са много самотни. Когато са по-интелигентни емоционално, те го отчитат и започват да търсят помощ за този проблем.

Човек спира да се интересува толкова от живото общуване. Непрекъснато проверява нещо в интернет. Близките отчитат повишена тревожност и напрегнатост".

Най-често жертви на тази зависимост стават младите хора и децата, обясни д-р Гълъбова в предаването "12+3".

СЗО призова пристрастяването към интернет да се третира по същия начин, както това към тютюна и тя смята, че препоръката не е пресилена, "защото е вид зависимост".

"Ние не сме родени да живеем в дигитална среда. Дигиталното общуване трябва да е допълнително средство". 

Д-р Гълъбова предупреди, че прякото влияние на екраните също е опасност, която не бива да се пренебрегва. 

"Невробиолози и психолози съветват да не се спи на телевизор, а телефонът да стои далече. Това са електромагнитни излъчвания, които оказват пряк ефект върху структурата и функционирането на мозъка.

Неслучайно нашите деца имат множество проблеми, като хиперактивност, обсъжда се и аутизма, както и проблемите с четенето. Те могат да четат, но често имат проблем с причинно-следствените връзки.

Съвременният човек е информиран, но не е знаещ. Децата и младежите не правят разлика между това. Те лесно получават информация".

Тя отбеляза, че необходимостта от постоянно общуване чрез екрани по време на Сovid пандемията също е повлияла върху тези процеси.

Все повече стават пациентите, които имат зависимост към електронни устройства, посочи д-р Гълъбова. 

"Нещата тръгват от семейството във всяко едно отношение. Ако родителите осъзнават колко е важно децата им да се научат на живо общуване, те ще ограничат максимално употребата на мобилни устройства".

Експертът смята, че е разумна стъпка и събирането на телефоните в училище. 

"Но и вкъщи децата не трябва да виждат едни постоянно висящи пред екраните родители. 

Живото общуване е много важно. Хора, живейте истински! С допир на кожа в кожа, а не с допир на телефон".

bnr.bg

2 Коментара

Гълъбарова

4 weeks before

Най-засегнатата от екранната зависимост на комплексираното ти его си точно ти.

Коментирай

Мартини

4 weeks before

Какво казват математическите прорицатели и врачки на ковида, за заболеваемостта след ваксинацията в Европа? Най-общо; боледуваме по-често или не?! Опазихме ли системата, или я натоварихме прекомерно?

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.