„В България едва сега започна реално да се извършва психиатрична реформа“. Това заяви д-д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница “Св. Иван Рилски”, цитирана от БНТ в коментар за промените в тази част от здравеопазването у нас.
“В Европа нещата се промениха преди 30-40 години – направиха се съответните реформи, вече разполагаме с модерни медикаменти и психично болните започнаха да се лекуват в болница само когато е нужно – влизат за определен период, лекуват се, след това се връщат в общността и живеят със семействата си”, обясни тя, посочвайки обаче, че за съжаление това не се е случило в България.
Д-р Гълъбова коментира и дългогодишния проблем, свързан с това, че на практика здравните заведения за психиатрична грижа у нас изпълняват социални функции. „12-те държавни психиатрични болници у нас изпълняват приютни функции. В тях се изпращат психично болни хора, за които е необходима по-защитена среда, такива с тежки социални проблеми, пациенти, настанени на лечение по Закона за здравето и принудителнo лечение по наказателния кодекс“, разясни тя. От думите й стана ясно, че проблемите с последната група пациенти, тъй като, за да се върнат отново при семействата си в общността, е нужно съгласие на близките, а те често отказват, защото се касае за хора, които са извършили тежки престъпления, включително убийства или опити за убийства. Поради проблема има случаи на пациенти, оставащи с години в психиатричните болници, като сред е пример с мъж, прекарал там 29 години.
Това е проблем и пред насочването на тези хора към социални услуги, поради което според нея е нужна законодателна промяна.
Д-р Гълъбова разгледа и проблемите на детско юношеската психиатрия, като посочи, че разполагаме с едва 25 специалисти в тази насока. „Положението е много сериозно, защото специалистите са крайно недостатъчни, а все повече деца имат нужда от консултация с психолог поради различни проблеми“, каза тя. Сред тях са зависимостите към електронните устройства, водещи до проблеми с концетрацията, невротичност и други. „Трябва да сме много отговорни какво се случва с нашите деца, докато са пред екраните, това наистина „изпържва“ мозъка“, предупреди тя.
БНТ
Динков
1 year before
Такова животно, като "психиатрична реформа", няма. Може да се каже "реформа в областта на грижите за психично болните", но нито една реформа не може да се нарече "психиатрична".)))) Излиза, че се реформира лечението на душата, а не неуредиците в законовите и подзаконови нормативни актове.))))
Коментирай