Министерство на вътрешните работи! Кой ли не иска да го овладява, да го прави „наше“, да си назначава „негови“ хора, за да прави избори. А да лови бандити… дали може. Сигурно може. А как ги лови бандитите… Първо ги охранява – случая на Околовръстното, когато патрулка е ескортирала Димитър Любенов, предизвикал ПТП и убил френски гражданин. После го покровителства – случаят Семерджиев… И накрая, ако ги залови, ги закопчава. Да приемем, че „гнилите ябълки“ са едни 10% от хората в системата. Имаме „Вътрешна сигурност“, която трябва да ги бори. Дали ги бори е друг въпрос.
Основно какво чуваме от системата на МВР в последните години – получаваме малко пари, нямаме нормални дрехи, малко хора сме… (б.а. – нали сега се гледа бюджетът) Пътна полиция и Гранична полиция - имаме стари автомобили и т.н.
Свидетели сме как във всеки от последните бюджети на страната заплатите в сектора растат. Къде малко, къде повече, но се вдигат. И какво получаваме срещу това… По-високата заплата води ли до по-високо качество на работата?
В рамките на два последователни бюджета служителите на МВР получиха най-сериозното повишение на заплатите. За 2022-а им бяха гласувани 20%, а за тази са предвидени още 10%, считано от 1 август. Така за последните две години само за увеличения на заплати в МВР отиват над 330 милиона лева публични средства. И въпреки това 90% от бюджета на МВР, който е 2,060 млрд. лева, отива за заплати.
В същото време служителите намаляват - сега те са малко под 50 000 по щат, а през 2010 година са били над 61 000. И какво получаваме срещу това. Имаме ли повече сигурност?
Как ни пази полицията
Какво видяхме на протеста срещу БФС по време на мача България-Унгария (2:2) – размирици и насилие. Насилие и от страна на феновете, и от страна на полицията. Да кажем на онези 10% от полицията, които са свикнали да млатят на ред, защото в мелето е трудно да се разграничи кой кой е. Една палка повече, не е драма за умиране. Просто яростта в тълпата взима връх над разума. Винаги е било така.
Полицаи с качулки, без отличителни знаци – това е стара тактика да придобиеш още повече смелост да биеш, защото е трудно да те идентифицират. И този способ минава, работи и ефективен, за да може системата да си пази служителите. А трябва ли да е така. С парите на обществото да бием обществото. Не е добре. Принципно е добре да вдигаш заплати, но и също е добре срещу това да получаваш нещо.
Пари срещу бой, не благодаря. Стига!
fakti.bg
Червената шапчица
9 months before
Малко ти е боя. Що се оставяш да те бият... Като не можеш да се вардиш, стой си вкъщи... Къде ситръгнал по протести, а... Майка си ли дириш там...
Коментирай