Продължават проверките на институциите в дома за възрастни хора в Банкя, където избухна пожар, а огънят отне живота на един човек, други трима пострадаха. Стана ясно, че обектът е работил незаконно. Проверките са започнали още през юни от Агенцията за качество на социалните услуги.
Незаконен обект като този в Банкя се затваря със съвместните усилия на всички институции, заяви пред БНР Диана Петрова - директор на Дирекция "Контрол, мониторинг и лицензиране на социалните услуги" в Агенцията за качество на социалните услуги.
Тя отново подчерта, че става дума за незаконен обект, който е предоставял някакви видове услуги на граждани.
"Това беше поводът за извършване на нашата проверка по сигнал. Колеги от НАП ни сигнализираха, че са установили на адреса 8 лица. При извършване на проверка от наша страна са установени 11 такива лица. 9 от тях са били с копия на документи за самоличност. 2 лица са с неустановена самоличност. Колегите са установили недостатъчно добри условия на грижа, която там се полага. Видели са недостатъчно добре подготвени условия за пожарна безопасност на тези лица. Уведомили сме всички органи, за които сме преценили, че е в обхвата на тяхната контролна дейност", обясни тя в предаването "Преди всички", като цитира и думи на управителя на обекта, според който това е пансион.
Диана Петрова уточни, че правомощията на Агенцията стигат до там да санкционира административно лицето, което предоставя социални услуги без лиценз или ако е лицензирано, да отнеме лиценза.
В случая няма услуга, за която да санкционираме доставчика, отбеляза тя и обясни, че пансионите са в компетенцията на Министерството на туризма.
От 2020 г., когато е създадена Агенцията, до момента за предоставяне на услуги без лиценз са санкционирани 14 доставчика, съобщи Петрова.
"Проблемите са много. Над 10 години говорим, че ще подобрим и хуманизираме грижата за възрастните хора, особено когато са с увреждания и когато не могат да се самообслужват и зависят от грижата на други хора", коментира от своя страна бившият социален министър Иванка Шалапатова.
Според нея в България е необходимо да се предприемат някои съществени неща, за да може подобни случаи да спрат:
"Първо трябва да се инкриминира отглеждането на хора в уязвимо положение без лиценз. Абсолютно недопустимо е в нашия Наказателен кодекс да няма регулация, с която да има наказания за нарушения, така че да се обособи предоставянето на грижа или на някаква социална услуга за уязвими хора без лиценз, както и неспазване на стандартите. Това да стане с отделни състави като престъпление в НК. В НС все още такава тема не съществува".
"Не бих казала, че поведението на българската държава е безотговорно, но бих казала, че промяната и създаването на такива услуги за нашите близки, които имат нужда от такава грижа, се бави", изказа мнението си бившият министър. Тя е категорична, че това е реформа, която се бави.
По думите ѝ трябва да има много отговорна политика на МТСП заедно с общините.
"Много време е загубено от юни. Сега след пожара и след като е загубен един човешки живот, а други хора са в много тежко състояние, много бързо намерихме жената, която е решила, че ще управлява нещо, много бързо е информиран кметът, но всичко това идва много късно", коментира Шалапатова относно случая в Банкя.
"Пари има, програми има, стратегии се одобряват, но накрая резултатът е този. Трябва да има съществена промяна", категорична е тя. Според нея промяната трябва да е както законодателна, така и:
"Да има много по-добра координация между държавните институции, създаване на специална насока в социалната работа и грижа за хората и спешно закриване на тези нехуманни домове за отглеждане на хора с ментални увреждания и психично разстройство. Средства има, а скорост на промяната няма".
bnr.bg
Аква
3 months before
Що сега го казваш, ма! Нали беше министър точно по темата! Сливи ли имаше в устата тогава?
Коментирай