Наближава денят на избора на омбудсман на Република България.
Досега в Мрежата и в медиите предложих 6 публикации, тъй като мисля за много важно да се знаят повече неща по темата. Освен самореклама и самохвалебствия по разни ТВ предавания нищо друго не се предлага от кандидатите, липсва показване на самия механизъм на избора, кой избира?, как избира?, защо така избира?, кого избира и от кого го избира? Все интересни неща.
Избират омбудсмана уж депутатите, това не е така, по точно го избират не те, а го избира създадена за случая сглобка от съчетани партийни интереси по схемата "танто за кукуригу", или по-изтънчено казано изборът е по принципа "facio ut facias" ("правя за да направиш", от латински език), услуга за услуга; депутатите под строй, без никакво свое лично мнение, без собствен импулс от разума си, а по нареждане на договорилите се помежду си партийни гаулайтери дава депутатския си глас за някого от шестимата кандидати, без въобще да имат предвид качествата му, опита му, морала му и т.н.
Така избраният обществен защитник става подчинен на сглобката и в бъдещата си дейност ще има предвид само и единствено нейните партийни и други интереси и изисквания, а не интересите на българското общество и на хората в него.
Намирам този начин за много порочен.
Както вече посочих в предишните мои публикации, 5 от 6-те кандидати са свързани по някакъв начин с една и съща партия ГЕРБ, даже някои от тях, Велислава Делчева, например, директно са издигнати от ГЕРБ, нещо повече номинирането на Делчева е от депутати, които са членове на съответни комисии, имащи отношение към въпросния избор.
Питам: Редно ли е кандидат да бъде избран от хората, които са го номинирали?
Редно ли е Комисия по избора, чийто председател заедно с друг член на Комисията са номинирали даден свой кандидат, да се произнася по избора и да избира между него и останалите кандидати? Що за предизвестен избор е това?
Аз организирах нещо като публична дискусия по темста, пуснах в Интернет и анкета. Общественото мнение е категорично против такъв факт, не може, не е честно, не е справедливо, порочно е, да избира този, който номинира. Даже анкетирани предлагат да се подаде сигнал по съответния ред за нередност в процедурата по избора и избирането да бъде бламирано.
Омбудсманът трябва да защитава гражданите, а не да служи на партиите и на властта, както се очертава още отсега да бъде занапред при тези обстоятелства.
Четете моите текстове! Търсете моите книги в tornadobg.com.
проф. Петър Иванов