Скоро съдът одобри споразумение, с което на лице, отправяло обиди и закани към надзиратели по време на свиждане, беше наложено наказание от година и шест месеца ефективен затвор. И присъдата вече се излежава. Как се стигна до това… Пред ФАКТИ говори Иван Коцев, надзирател в затвора в Стара Загора и председател на синдикално дружество Стара Загора към Синдикат на служителите в затворите у нас. (б.р. – от лични съображения не публикуваме негова снимка)
- Г-н Коцев, животът в затвора, респективно и работата там, е един друг свят. Но става така, че бивш затворник, който се е държал грубо с надзиратели по време на свиждане, се оказва пак клиент на затвора. Как се стигна до това?
- Инцидентът е от 2023 година, но сега приключи съдебната сага със споразумение между прокуратурата и съда.
- Какво се случи…
- Въпросният мъж бе дошъл като посетител на лишен от свобода. Но започна да обижда, да „нарежда“ и т.н. Колегите са му направили забележка, но той не се съобразил, след което те дават разпореждане да се прекрати свиждането. Тогава мъжът продължава с обидите.
- Веднага ли е задържан?
- Не. След инцидента си отива, защото ние нямаме право да го задържаме. Но колегите още на същия ден подават рапорт, изготвена е докладна записка по случая, последва и жалба до прокуратурата, която е заведена чрез администрацията на Старозагорския затвор. Колегите, в качеството си на потърпевши служители, са се възползвали от правата си. Следва дело и то приключва със споразумение. Мъжът се признава за виновен и сключва споразумение. Той е осъден на година и половина ефективно лишаване от свобода.
- Вече в затвора ли е?
- Да, той е приведен да изтърпява наказанието си. Беше с мярка задържане под стража, но вече е в затвора.
- Колко често се сблъсквате с такава агресия…
- Всеки ден. Човекът, за когото разказвам, има вече излежана една присъда. Всеки ден се сблъскваме с агресия от страна на лишени от свобода, защото това са хора от доказан криминален контингент. Средата, в която работим, е абсолютно враждебна. Ние работим с такива хора денонощно, всеки Божи ден. Опитваме се да противодействаме – понякога успяваме много, понякога по-малко, но се справяме. Просто нямаме такива ресурси, не сме защитени от закона. Да, на гърба на служебната ми карта пише, че се ползвам с особена закрила на закона, но не е така. Просто тези действия – от страна на лишените от свобода, не са криминализирани както е в белите държави.
- Визирате действията на затворници към служителите, които ги охраняват?
- Точно така.
- От Синдиката на служителите в затворите неведнъж сте искали промени в законите, но не се случват. Защо е така според вас?
- Синдикатът не сме орган, който може да инициира такива законови промени. От синдиката може да защитаваме само нашите членове, повдигаме темата от години насам. Всяко едно произшествие стига до нашето професионално ръководство, те виждат за какво става въпрос, наясно са, но има едно неангажиране с нещата. И понякога получаваме отговор, че ние взимаме добавка към заплатата, която се казва „ за специфични условия на труд“ и тя е в рамките между 100 и 190 лв на месец. За тези 100-190 лева ли търпим тези условия, в които работим, за това отношение, за тази агресия – вербална, физическа и т.н. Смятате ли, че това е нормално. Знаете, че има и нападнати служители, обидите са всекидневие. Дали сме длъжни да търпим… Според мен това е абсурдно. И затова апелирам към всички служители, към всички колеги, които са преминали през такива неща, да си търсят правата в съда.
- В момента колко е пълен затворът в Стара Загора и респективно колко сте надзирателите?
- Затворът е с пълен капацитет, арестът също. От години спазваме и отговаряме на европейските правила, че на всеки един затворник се полагат четири квадрата пространство, което да е с пряк достъп до слънчева светлина. В момента в затвора има около 500 лишени от свобода в корпуса и около 60 в ареста.
- А колко надзиратели сте в една смяна?
- Около 20 човека само в корпуса. Направете си сметка един надзирател за колко лишени от свобода отговаря.
- А като щатна бройка всичко ли е запълнено при вас?
- Всичко е запълнено, че даже сме и малко отгоре, защото при нас зачислиха колегите от затворническото общежитие „Черна гора“, защото го закриха. Това е положението.
- Каква част от лишените от свобода са особено агресивни, защото се съмнявам, че всички можем да ги вкараме под един знаменател?
- Една много голяма част са агресивни. Освен това има и такива, които са категоризирани с психологически отклонения и те не са диспансеризирани. Не се водят на отчет и това е причината да са вкарани в затвора. За тях се полагат особени грижи, защото те са абсолютно непредвидими и имаме тежки инциденти с тях. На тях им се прилага лечение. Има специализирано заведение в Ловешката болница. Тези хора се изпращат там за лечение, после се връщат, а процедурата е тежка и трудна. През това време ние се занимаваме с тях. Ние сме психолози, надзиратели и всякакви.
- Това са хора, които са извършили престъпления, или просто са с много тежки форми на психични отклонения?
- Щом са в затвора, те са извършили престъпление. Съдът е преценил, че те ясно осъзнават постъпката си към момента на деянието и затова е наредил осъдителна присъда. След като не са диспансеризирани, не се водят на отчет като психично болни, те носят наказателна отговорност както всеки един нормален гражданин. Има също така и лица със зависимости – от наркотици, от алкохол. Когато изпаднат в абстиненция, е много тежко. Ние работим и с такива хора. Нещата са много сложни.
- Може ли да се каже, че се свиква…
- Да. Хора като мен, аз съм от 23 години в системата, вече сме претръпнали. Според мен обаче е редно администрацията да застане зад служителите и да не се пренебрегва това отношение. И пак призовавам колегите да търсят правата си, за да може да сложим край на това нещо.
- Колко са хората с психично заболяване в затвора в Стара Загора?
- Не мога да кажа точно бройка, но има такива.
- Те на общ режим ли са - както всички останали, или при тях има по-специфични условие?
- Те се настаняват в отделения, които са с по-специален статут като надзор и охрана. Но режимът им, като цяло, е абсолютно същият като на всички останали лишени от свобода. Има хора с шизофрения, с психични отклонения, които във всеки един момент може да направят нещо и трябва да сме с едно наум винаги, когато работим с тях. Ще дам и един пример от преди известно време, при който имаше само материални щети. Един лишен от свобода, който е с психични отклонения, счупи прозореца, счупи радиатора и наводни килията. Това е само един пример, който мога да дам.
- Но правораздавателната система май работи, след като при инцидента, с който започнахме, има последствия и присъда?
- Да, работи. Нека колегите не се страхуват и да изживяват всичко в себе си, нека си търсят правата.