Докато българските шофьори маневрират между дупки с умения, достойни за олимпийски слалом, стана ясно, че до една трета от асфалта, който би трябвало да покрива пътищата ни, изчезва по твърде добре отъпкани корупционни пътеки.
Бившият строителен министър арх. Иван Шишков разкри за "Телеграф", че акредитирани лаборатории с международен опит са установили крещящи случаи на откровена кражба от пътната настилка. Най-фрапиращият пример е Северната скоростна тангента в София, където износващият асфалтов слой е бил с цяла една трета по-тънък от заложеното в проекта.
"Големият проблем у нас от 2015 г. насам е счупването на традиционния инвестиционен процес по реда: проектиране, подробни устройствени планове, отчуждения, изпълнение. Масово се наложи практиката с т.нар. инженеринг, при който строителят се занимава и с проектирането. Това е доказано лоша практика, защото строителят най-често проектира пътя така, че да му излезе по-евтино на него," обясни арх. Шишков.
Строителните фирми пестят от абсолютно всичко – от основата от трошен камък до дебелината на мантинелите, от качеството на боята за маркировката до пътните знаци с влошена светлоотразителност. Според източници от няколко строителни компании, причината е елементарна и добре позната – всяка обществена поръчка за пътища над 500 000 лв. е предварително "уредена", а 15% от средствата се връщат "под масата" към добре смазаната машина от чиновници и политици.
Представител на голяма строителна фирма сподели за "Телеграф": "Това винаги е било така от началото на прехода насам и в бранша се счита за нормална част от играта. Проблемът обаче е, че дори и при това корупционно отчисление в миналото имаше строг контрол от пътната агенция и техническите спецификации за пътищата като цяло се спазваха. От около 10-12 години насам обаче контролът прогресивно се влошава и сега се стига до огромни отклонения."
Цената на тази корупция не се измерва само в милиони откраднати левове, но и в човешки животи. Шефът на Асоциацията на пострадалите от катастрофи Владимир Тодоров обяснява пряката връзка между лошите пътища и катастрофите: "Неравностите водят до лошо оттичане на водата от шосето. Това води до аквапланинг и лесна загуба на контрол над управлението дори и при скорост в ограничението. Така се завъртат коли и тирове, което води до трагедии."
Именно при такива условия е станала трагичната катастрофа край Плевен, отнела живота на 12-годишната Сияна. Предварителните данни сочат, че множество неравности по пътя, кръпки с различен релеф и полиран износващ слой на асфалтовото покритие са допринесли за инцидента, въпреки че тирът е шофирал с превишена скорост.
Реакцията на институциите беше предвидимо бюрократична – шефът на дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в АПИ Даниел Иваничков и чиновник от областното пътно управление в Плевен бяха уволнени по заповед на строителния министър Иван Иванов.
Бащата на загиналото дете, Николай Попов, приветства отстраняването на Иваничков, когото нарече "Касичката", и призова за пълно разследване: "Това лице има основна вина за трагедията със Сияна, както с десетки тежки пътни инциденти в страната. През годините дори е командвал УС на АПИ с устни заповеди и заплахи. На ход е прокуратурата!"
Междувременно арх. Шишков изрази сериозни съмнения относно наскоро обявения търг за участъка от магистралата Бяла – Велико Търново, в който е заложена цена от 50 млн. лв. за километър: "Кой и по какъв начин определи тази цена, при положение че няма технически проект, нито са извършени отчуждавания, нито е ясно финансирането? За мен това бързане да се прави търг още сега, без да са ясни тези неща, създава силно подозрение, че става дума за корупционна схема."
Източник: www.dunavmost.com
moitoi
6 days before
НяКОЙ като се поти капи АСФАЛТ !!! Ние асфалт НЕ ядем ...а го ПИЕМ !!!
Коментирай