Докато цената на кафето продължава да расте и може да ви накара да се замислите дали да го замените с чай или... вода, нека разгледаме и друга страна на въпроса – възможните вреди от любимата ни ободряваща напитка.
Според Организацията по прехрана и земеделие към ООН, през миналата година световните цени на кафето са се повишили с близо 40% спрямо 2023 г. Арабиката – по-качественият сорт кафе – е поскъпнала с цели 58% само за година. Причината: неблагоприятни климатични условия в страните производителки и несигурност в глобалното производство. Икономистите съветват – свиквайте с високите цени. Но струва ли си кафето не само като разход, а и като рисков фактор за здравето? Какви вреди може да има от любимата напитка на милиони?
Повишава тревожността и сърдечния ритъм
Кофеинът стимулира нервната система, но при прекомерен прием (над 3–4 чаши дневно) може да доведе до безпокойство, раздразнителност и сърцебиене.
Нарушава съня
Консумацията на кафе следобед или вечер може да доведе до затруднено заспиване и нарушен дълбок сън, което с времето влияе на общото здравословно състояние.
Раздразва стомаха
Кафето повишава киселинността в стомаха и може да предизвика киселини, гастрит или други храносмилателни проблеми, особено на гладно.
Понижава усвояването на желязо и калций
Кафето може да възпрепятства усвояването на някои важни минерали, ако се консумира веднага след хранене, което в дългосрочен план води до дефицити, особено при жени.
Пристрастяване и симптоми на отнемане
Редовната консумация води до изграждане на зависимост. При спиране може да се появят главоболие, умора и лошо настроение.
И все пак... умереността е ключът
Въпреки изброените рискове, умерената консумация на кафе (1–2 чаши дневно) не се счита за вредна при повечето здрави хора. Дори напротив – проучвания показват, че кафето може да има и положителни ефекти, като подобряване на концентрацията, антиоксидантно действие и дори защита от някои заболявания.