Личният фалит зависи от късмета

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/lichniyat-falit-zavisi-ot-kasmeta/162395 SvobodnoSlovo.eu
Личният фалит зависи от късмета
Цената за обявяване на човек във фалит до голяма степен ще зависи от късмета му.

Разликата в сумата, която ще плати длъжникът, е няколко хиляди лева

Процедурата по несъстоятелност ще бъде водена от синдик или държавен съдебен изпълнител

Разходите по делото може да бъдат спестени

Стефан Кючуков,
Биляна Веселинова

Колко пари ще струва на човек с дългове да бъде обявен във фалит ще зависи изцяло от късмета му. Това предвиждат промени в Закона за несъстоятелност на физически лица, които са внесени между първо и второ четене на законопроекта в парламента от депутати от ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Целта на закона е да бъде премахнат вечният длъжник - човек да има право да поиска да бъде обявен във фалит и след като имуществото му бъде разпродадено, останалите му дългове да бъдат опростени.

Първоначалният вариант на закона предвиждаше при стартиране на производството по несъстоятелност съдът да назначава синдик, който получава доста пари за труда си, които се плащат от длъжника. Сега депутатите предлагат, ако в продължение на един месец не може да бъде назначен синдик, съдът да назначава държавен съдебен изпълнител, който да върши същата работа. В този случай длъжникът няма да плаща за труда на държавния съдебен изпълнител, а ще трябва да плати само държавна такса, от която може да бъде освободен, ако е в тежко финансово състояние.

При назначаване на синдик длъжникът ще трябва да плати няколко хиляди лева, за да бъде обявен във фалит и част от борчовете му да бъдат опростени. Проектът на закон, внесен в парламента от Министерски съвет, предвижда синдикът да получи възнаграждение в размер една минимална заплата за всяко едно от следните действия - съставяне списък на приетите вземания, извършване опис на имуществото на длъжника, предлагане на план за погасяване на задълженията и изготвяне на сметка за разпределение. В момента минималната заплата е 1077 лв. Това означава, че за тези четири действия синдикът трябва да получи общо 4308 лв., като тези пари плаща длъжникът. Допълнително при разпродажба на имуществото на длъжника синдикът взима 5 на сто от събраните пари. Ако вместо синдик съдът назначи държавен съдебен изпълнител, тези значителни разходи за длъжника ще бъдат спестени.

Внесеният от Министерски съвет в парламента проект на закон предвижда синдикът да взима всяка година и допълнително възнаграждение в размер една минимална заплата. С внесените промени между първо и второ четене на законопроекта народните представители от управляващото мнозинство предлагат синдикът да не получава ежегодно по една минимална заплата. Но вместо това депутатите предлагат, ако синдикът осъществява контрол върху дейността на длъжника, съдът да може да определи допълнително възнаграждение за него в размер до една минимална заплата годишно.

Семеен фалит

Половината от съпружеското имущество е също за продан

Съпругът има предимство при продажба

Съпрузи да могат заедно да искат фалит, предлагат от БСП-ОЛ.

Масата на несъстоятелността обхваща всички имуществени права на длъжника, както и една втора част от вещите и правата върху вещи - съпружеска имуществена общност, предвижда законопроектът за личния фалит.

В предложенията на БСП-ОЛ е залегнал и вариант, при който производство несъстоятелност може да се открие и общо за двама съпрузи, когато са в съпружеска имуществена общност, ако те поискат това изрично с обща молба. В този случай всеки от съпрузите може да упражнява и правата на съпруга си след откриване на производството.

Предлага се производство по несъстоятелност да може да бъде открито и при неплатежоспособност на недееспособно физическо лице с участието на настойник или попечител и с разрешението на компетентния съд за всяка една процедура.

При продажба на вещ в съпружеска имуществена общност съпругът недлъжник има право да получи половината от получената сума от продажбата. Тук ще действат разпоредбите на ГПК, съответно чл. 500, чл. 505 и 506, а именно: когато изпълнението бъде насочено върху съсобствен имот за дълг на някой от съсобствениците, имотът се описва изцяло, но се продава само идеалната част на длъжника. Имотът може да бъде продаден и изцяло, ако останалите съсобственици се съгласят с това писмено.

Съпругът недлъжник може да осуети продажбата, ако до предаването на движимата вещ в магазин или борса, съответно преди началото на явния търг с устно наддаване, а за публична продажба на имот - до деня, предхождащ деня на продажбата, внесе по сметка на съдебния изпълнител равностойността на дела на съпруга длъжник от общата вещ.

Когато съпругът недлъжник участва в наддаването, той се обявява за купувач, ако заяви, че желае да купи имота по най-високата предложена цена.

Пак по текстовете на ГПК съпругът недлъжник не може да твърди, че поради приноса си в придобиване на вещта има право на по-голям дял, отколкото съпругът длъжник.

Депутати предлагат облекчен вариант

Чистят дългове и на хора с по-малко имущество

Достатъчно е да платят разноските

Депутатите предлагат промени, които са в полза на длъжниците.

И хора с по-малко налично имущество ще може да се възползват от закона за личния фалит, така че част от задълженията им да бъдат опростени. Първоначалният вариант на закона, внесен в парламента от Министерски съвет, предвиждаше съдът да стартира процедура за обявяване в несъстоятелност на длъжник, ако той има достатъчно имущество, с което да плати разноските в производството по несъстоятелност и поне частично да изплати дълговете към кредиторите. Разноските включват държавните такси, парите за синдика и необходимата издръжка на членовете на семейството на длъжника. А поне частично да бъдат изплатени дълговете означава, пълно изплащане на обезпечените със ипотека или залог дългове и поне 10% от останалите задължения, а ако няма обезпечени задължения - поне 30 на сто от всички дългове.

Сега депутатите предлагат процедурата по обявяване в несъстоятелност да стартира дори длъжникът да има достатъчно имущество, с което да бъдат платени само разноските, дори нищо да не му остане за кредиторите. По този начин повече длъжници ще могат да се възползват от закона, сравнително бързо да бъдат обявени във фалит и част от дълговете им да бъдат опростени. В процедурата по обявяване във фалит има два варианта - съдът да приеме план за погасяване на задълженията, който може да продължи до три години, или да се пристъпи към разпродаване имуществото на длъжника. При втория вариант веднага след разпродаване на имуществото длъжникът ще бъде обявен във фалит и останалите му борчове да бъдат опростени, предвиждат промените, предложени от депутати преди второ четене на законопроекта.

Ако длъжникът няма достатъчно имущество, така че да плати дори разноските по делото, съдът веднага го обявява в несъстоятелност. Но самото опрощаване на дълговете ще става пет години след това. В този срок кредиторите имат право да търсят парите си и може да съберат част от тях.

Минимален праг на борчовете

Фалират само хора с дългове над 5300 лв.

Предлагат праг от 20 минимални заплати

Парламентът трябва да реши за дългове над какъв размер ще бъде прилаган законът.

Хората с малки по размер дългове няма да могат да искат да бъдат обявени във фалит и дълговете им да бъдат опростени. Проектът на закон, внесен в парламента от Министерски съвет, предвижда фалит да могат да искат само хора със задължения в размер над 10 минимални заплати, които в продължение на шест месеца не могат да изплащат. При сегашната минимална заплата от 1077 лв., това означава че законът важи само за дългове над 10 770 лв. На първо четене беше приет и проектът на депутати от ПП-ДБ, който предвижа възможност за фалит само на хора с дългове над 24 минимални заплати, което прави 25 848 лв. Така кръгът на хората, които ще могат да се възползват от закона би бил значително по-малък. Приетият на първо четене проект на БСП-ОЛ предвижда от закона да се възползват хора със задължения в размер над пет минимални заплати, което означава законът да важи за борчове над 5385 лв. При такъв праг повече хора биха се възползвали от закона. Парламентът трябва да реши кой от вариантите да бъде избран, като е възможно да бъде приет и компромисен вариант, различен от тези три предложения.

Законът важи само за добросъвестни

Не искаш да работиш, няма да опрощават дълговете ти

Без фалит, ако правиш скъпи подаръци

Хората, които правят подаръци на стойност над месечния им доход, няма да могат да искат фалит.

Хората, които не искат да работят, няма да могат да искат фалит. Проектът на закон предвижда само добросъвестни длъжници да могат да се възползван от него, като са посочени някои изисквания, за да се счита един длъжник за добросъвестен. Например няма да може да иска фалит човек, който е работоспособен, но през последната една година без основателна причина не е работил. Освен това за добросъвестен длъжник ще се счита човек, който поема задължения съобразно своето имущество и получаваните доходи и който не уврежда умишлено или поради небрежност интересите на кредиторите. Предстои да видим каква ще бъде съдебната практика при прилагането на такъв закон. Дали човек, който има например пет бързи заема, които не връща в срок, и взима шести ще бъде считан за добросъвестен.

От закона няма да могат да се възползват и хора, които през последните три години са подарили имуществото на стойност над средния си месечен доход за последните 12 месеца или са го продали на цена под пазарната. За недобросъвестен ще бъде считан и длъжник, който през последните пет години е сключил договор за заем или за покупка на стоки и услуги, който не е предназначен за задоволяване на негови или на семейството му основни жизнени потребности и когато това задължение е явно несъобразено с имуществото и доходите му. Тук отново в ръцете на съда остава възможността за преценка например дали покупката на кола за 10 хил. лв или взимането на заем за отиване на почивка през лятото представлява основни жизнени потребности.

Съюзът на съдиите с отрицателно становище за подсъдността

Районните съдилища гледат делата за несъстоятелност

 Съдиите са много натоварени

Делата за несъстоятелност на физическите лица ще се гледат от районните съдилища, за да може гражданите да са улеснени в достъпа до правосъдие, но от Съюза на съдиите предупредиха за по-голямата натовареност на районните съдии.

Вместо окръжните съдилища, с частния фалит ще се занимават районните съдии, защото е преценено, че така гражданите ще имат улеснен достъп, вместо да пътуват до окръжния съд от по-малко населено място. Това предвиждат предложенията, направени от депутати от управляващата коалиция.

Това обаче провокира за отрицателно становище от страна на Съюза на съдиите в България (ССБ), откъдето се възпротивиха на идеята делата да започват в районните съдилища. “Районните съдии нямат опит с такива дела и е необосновано да се разхищава държавен ресурс за обучението им, при положение че окръжните съдилища вече разполагат с основните знания и умения за разглеждане на делата”, посочват от ССБ. Съдиите посочват, че районните съдилища са най-натоварените съдилища като брой дела, тъй като при тях на първа инстанция започват различен по обем и голям брой дела.

От Съюза на съдиите цитират и част от годишните доклади на районните съдилища за 2024 г., како в по-голямата част от тях делата се увеличават значително. В Софийския районен съд, който е най-натовареният в страната, увеличението е от 71 905 образувани граждански дела за 2023 г. до 77 797 за 2024 г. Увеличение на делата има и в Районен съд - Бургас: през 2023 г. са постъпили 7928 граждански дела, а през 2024 г. - 8919. В Районен съд - Видин през 2023 г. са постъпили 2625 граждански дела, а през 2024 г. - 3116.

В същото време от Съюза на съдиите дават примери за намаление на образуваните първоинстанционни граждански и търговски дела в повечето от окръжните съдилища.

В тази връзка искаме да изтъкнем, че производството по несъстоятелност на физически лица, колкото и да бъде опростено, ще създаде множество текущи задължения на съдиите от първоинстанционния съд, посочват от ССБ. Това ще са масови производства, които продължават дълго време и по които съдията ще бъде длъжен да извършва неопределен брой действия, предвид засиленото служебно начало, което се предвижда в законопроекта, предложението “може да се окаже нецелесъобразно и би могло да доведе до още по-голямо забавяне на правосъдието”.

Целта е да не крият доходи от кредитори

Синдикати бранят до две минимални заплати на длъжника

Плащат заплатите по банков път

В масата на несъстоятелност да бъдат включени доходи от трудови възнаграждения, но само в случай, че длъжникът получава трудово възнаграждение над двукратния размер на минималната работна заплата за страната. Това е предложението, заложено в становището по текстовете от КНСБ. Според различни варианти на законопроекта масата на несъстоятелността обхваща всички имуществени права на длъжника и една втора част от вещите и правата върху вещи, които са съпружеска имуществена собственост. Смятаме, че подобен подход, именно при уредбата на несъстоятелност на физически лица е неподходящ, особено в хипотези, когато физическото лице-длъжник получава доходи само от трудово възнаграждение, казват от КНСБ.

При по-нисък размер на заплата от синдикатите предлагат да бъде предоставена възможност на длъжника сам да прецени дали да покрива задълженията си в производството и от тези свои доходи.
“Известно е, че възнагражденията по трудови и служебни правоотношения се заплащат по банков път. Обстоятелствата свързани с техния размер и периоди на изплащане са лесни за установяване. Поради това предпочитан начин за всяко принудително изпълнение е то да бъде насочено именно към трудово възнаграждение по банкова сметка на длъжника”, посочват като аргумент от КНСБ. “Не трябва да пропускаме, че една от негативните практики в България е укриване на доходи по трудови правоотношения и представянето им за такива по граждански, или дори плащането на възнаграждения за труд в брой и без тяхно последващо обявяване. А една от основните причини, за съществуване и досега на подобни порочни практики, е именно предизвиканото желание за укриване на доходи от кредиторите”, посочват от КНСБ. От синдикалната организация са на мнение, че изключването на възнагражденията по трудови правоотношения в предлаганите по-горе размери от масата на несъстоятелността “би спомогнало за постепенното премахване на цитираните нежелани практики”.

trud.bg

1 Коментара

Филаделфия

4 hours before

По улиците на големите американски градове е пълно със фалирали бездомници , например. И какво като фалираш , отиваш на улицата в спален чувал, например. И се друсаш с фента, например.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.