Пред БНР Надежда Цекулова настоя за оставката на просветния министър Красимир Вълчев заради "тоталната хаотичност и пълна липса на структуриран разговор без каквито и да е причинно-следствени връзки"
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература, която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство.
"Готова съм на всякаква тема, която се падне", каза друг от зрелостниците.
Изпитът започна точно в 8.30 часа и ще продължи 4 часа. Провежда се в близо 800 училища в цялата страна, като 12-окласницте са разпределени в над 4200 изпитни зали. Ангажирани са около 12 хил. квестори.
Тази година няма промяна във формата на теста. Изпитът включва 41 задачи, от които 22 с избираем отговор, 16 задачи със свободен отговор, 2 с разширен свободен отговор и задача за създаване на аргументативен текст (интерпретативно съчинение или есе). Матурата проверява знанията и уменията по граматика, правопис, лексика, способност за създаване на текст, извличане на информация. Максималният брой точки е 100.
Едни от явяващите се разчитат на подготовка, други на памет, трети на късмет. Повечето зрелостници предпочитат да пишат есе, но отбелязват, че много зависи и от тема, която ще се падне. Част от тях смятат да останат в България, а други са се насочили към университети в чужбина.
Втората задължителна матура ще се проведе в петък. Резултатите от изпитите се очакват около 10 юни.
За процедурите около изпита Надежда Цекулова като родител изказа мнението си, че това е характерно за нашата среда и всички системи, в които съществуваме. Според нея тяхната първа задача винаги е те да бъдат обвити във формализъм:
"Имам чувството, че това е някаква прокоба, клетва, която тегне над нас. Каквото и да се опитваме да направим, докъдето и да се опитваме да достигнем, това винаги се случва през огромна бюрократщина. Много често е по-важно какво ще бъде записано на хартията от това какъв ще е крайният резултат. По-важно е какво ще отчетем, какво ще напишем на хартията от това какъв ще е резултатът за децата ни накрая".
Цекулова настоява за оставката на просветния министър Красимир Вълчев заради "тоталната хаотичност и пълна липса на структуриран разговор без каквито и да е причинно-следствени връзки".
По думите ѝ дебатът за българското образование не се случва там, където трябва. Според нея трябва да седнем като общество и да решим какво искаме това образование да произведе. След това трябва да се разгледат добрите световни практики. Какво виждаме обаче:
"Виждаме един министър, който всяка сутрин се събужда с някаква нова идея и се чувства амбициран да я наложи на всяка цена. Това не може да произведе качествени резултати. Децата на 21 век не са децата на прехода. Ние бяхме дресирани по друг начин, който дълбоко вярвам не съответства на свободния и модерен човек в пълнота. Все още носим на гърба си тежестта на тоталитарното общество. Нашите деца растат с убеждението, че те са свободни граждани, които имат право да участват в решенията за своя живот. Така трябва и да бъде".

Надежда Цекулова
В предаването "Преди всички" Цекулова коментира и темата за локалите. Според нея имаме погрешно разбиране за това как се стига до тези процеси:
"Нямаме фокус върху социалните и емоционалните умения, върху начина на развиване на личността. Децата се формират от средата си и е задължение на всички възрастни в обществото. В общество, в което всекидневно виждаме, че най-успешни и заможни много често не са хората, които полагат честен труд, които са добре възпитани, често от НС виждаме прояви на агресия - това е среда, която изпраща категорично послание към нашите деца и им казва, че ако по някаква причина не можеш да станеш успешен по правилата, то винаги имаш алтернативния вариант, за да станеш успешен, нарушавайки правилата".
Според нея в среда на тежък формализъм да станеш успешен по правилата е много трудно и е постижимо за много малък кръг хора. Всички останали се чувстват изключени от възможността да се развиват, прогресират и да имат по-добър живот за себе си, смята Цекулова.
"Тази среда при младите хора, основно момчетата, създава условия за включване в банди и прояви на насилие. Те търсят своето място по този начин. Като сме ги изключили от всички други възможности да се почувстват значими и да намерят удовлетворение от живота си на подрастващи, не трябва да се изненадваме, че те го търсят през нарушаване на правилата и насилие над по-слабите".
Не виждам качествен диалог за проблемите, не виждам усилие от страна на институциите да бъдат ангажирани специалисти и да се мисли в посока - какво, къде и защо изпускаме и как да го наваксаме, изказа мнението си Надежда Цекулова.
По думите ѝ няма система, която да е в състояние да работи само със санкции. Според нея ако човек няма ресурс да се справи с трудностите си, наказанието няма да произведе ресурс за справяне. Когато налагаш санкция за неприемливо поведение, ти трябва да предложиш и решение на проблема, който е довел до това поведение, категорична бе тя.
bnr.bg
Иван Пеев
5 hours before
А някой иска ли българското образование да произведе нещо? Не си личи. Ползата от политическото говорене е колкото от кастриран нерез.
Коментирай