Малинов спира мегапроекта в Чирен заради разследването на Кьовеши на брифинг в сряда сутринта. Той поясни, че прокурорите от екипа на Лаура Кьовеши разследват сигнал за подмяна на подизпълнители и на сондажи, подаден още през февруари.
Подател на сигнала е Български енергиен и минен форум. От БЕМФ твърдят, че въпросните промени противоречат на сключения договор за разширяване на газохранилището и заплашват да компрометират проекта.
Малинов, който, преди да стане служебен министър, беше начело на "Булгартрансгаз", вкл. и когато е подписван и променян договорът, заяви, че не се притеснява от европрокуратурата. И намекна, че "някой" се опитва да попречи на проекта и на енергийната диверсификация на България. "Сами може да се досетите кой", отклони конкретния отговор министърът. Той обяви, че е наредил всякакви дейности по проекта да бъдат спрени до приключване на разследването. Не е ясно защо го прави, след като смята, че всичко е наред. Дори изтъкна, че вече е имало проверка от Агенцията за финансов контрол и тя не била установила никакви нарушения и нередности.
Никакви строителни дейности не са извършване до момента, увери енергийният министър. Но призна, че е платен аванс на консорциума, спечели обществената поръчка за важния газов проект. Малинов не успя да си "спомни" в какъв размер е авансът, но обеша да провери.
Ден след акцията на Европрокуратурата в „Булгартрансгаз” и четири други компании у нас –министърът на енергетиката Владимир Малинов и изпълнителният директор на дружеството Кирил Равначки дадоха повече информация от българска страна за извършените обиски.
„Осигурихме пълен достъп до информацията, касаеща проекта за разширение на подземното газохранилище в Чирен. От страна на ръководството и служителите на „Булгартрансгаз” бе оказано всякакво съдействие относно този проект. Предвид сериозния обем данни протоколирането и записа на цялата предоставена информация отне повече от 10 часа. От страна на ГДНП и МВР беше изразена благодарност към дружеството за пълното съдействие. Предвид течащата и в момента проверка не бих могъл да дам повече детайли по случая”. Това заяви на брифинг изпълнителният директор на „Булгартрансгаз” Кирил Равначки по повод проверката на Европейската прокуратура извършена във вторник. Дружеството получи грант от 78 милиона евро за този проект.
От офиса на Лаура Кьовеши в Люксембург вчера потвърдиха в позиция до NOVA, че акцията се провежда в три български града и че се разследват възможни измами с евросредства, свързани с проект за разширяване на подземно съхранение на газ.
„Искам да благодаря и на ръководството на дружеството, така и на служителите от ГДНП и на Европокуратурата за професионалното, експертно и добросъвестно поведение по време на извършената проверка. Това, което искам да заявя като министър на енергетиката е, че както вчера, така и за в бъдеще ще бъде оказвано пълно съдействие на правораздавателните органи на България и ЕС, касаещи проверки с цел да се установи обективната истина и да се защитят националните ни интереси”. Това подчерта на брифинг министърът на енергетиката Владимир Малинов.
Той обясни, че обществената поръчка за газохранилището в Чирен вече е била обект на проверка от Агенция „Държавна финансова инспекция”. „Тя е компетентният орган в България и е извършила проверка в рамките на тази година. Заключенията от доклада са публични и са на интернет страницата на агенцията. В документа се посочва, че при откриване, провеждане и сключване на договора не са установени нарушения и поръчката е проведена при спазване на всички законови изисквания”, посочи Малинов.
По думите му към настоящия момент няма извършени „никакви строителни дейности по визирания договор”. „Няма актуване на такъв тип дейности, няма предявени искания за плащания от страна на изпълнителя към „Булгартрансгас”. Тоест няма никаква възможност към момента за нанесена финансова щета на дружеството”, категоричен е той.