В никакъв момент и под никаква форма не е обсъждана промяна в изучаването на стихотворението „Аз съм българче“ от Иван Вазов.
Това се посочва в позиция на Министерството на образованието и науката.
Повод за нея са „поредица от неверни внушения на политици, които през последните дни разпространяват фалшиви твърдения, свързани с творбата и изучаването ѝ в българските училища", поясняват от ведомството.
Ето какво още се казва в позицията на МОН:
"Стихотворението „Аз съм българче“ се изучава още в първи клас. В одобрената учебна програма на МОН, която е задължителна за всички училища в Република България, е записано, че учениците трябва да могат да рецитират творбата. Внушенията, че са възможни изменения заради чужди граждани, са лишени от смисъл, тъй като в България от години има ученици с друго гражданство, които се обучават в българската образователна система. За тях важат същите правила и в този смисъл те трябва и се научават да рецитират „Аз съм българче“ още в първи клас. Опитът показва, че това не представлява трудност за децата.
Само преди няколко месеца приключи прегледът на учебните програми, в това число в тези за първи клас. Нито в крайните текстове, нито в хода на обсъжданията, са били коментирани каквито и да е промени, свързани със стихотворението „Аз съм българче“. Това е още едно доказателство, че подобни обсъждания не са водени по никакъв начин в никакъв момент в Министерството на образованието и науката.
МОН за пореден път призовава политиците да не спекулират с българското образование с политически мотиви – подобни дезинформации са не само вредни, но и опасни".
Припомняме: Скандалът се разгоря след публикация в "Свободна Европа" на Светла Енчева, озаглавена "Демографска криза? Мигрантска криза? До какво води страхът от загуба на идентичност".
В текста, наред с признанието на министъра на икономиката Богдан Богданов, че са ни необходими 100 000 работници от трети страни, четем и следното:
"Няма как децата на 100 000 имигранти да се почувстват пълноценна част от българското общество, ако са длъжни да учат „Аз съм българче“, без на образователната система да ѝ хрумва, че и те биха могли да научат българските деца на нещо и да обогатят живота им".
Това буквално взриви социалните мрежи и предизвика вълна от негативни коментари от политици и обществени фигури.
Алекс
10 months before
"Свободна Европа" не коментира, че е отпаднало стихотворението "Аз съм българче". По скоро дава препоръки да се извади от уч. програма. Така че становището на МОН е безпредметно. За нас е по-важно да заяви, че учебните програми се пишат и ще се пишат без натиск отвън и са в интерес на развитието на децата и държавата ни.
Коментирай