Демонтираните фигури от Паметника на Съветската армия, които бяха извозени по тъмно на 23 декември, продължават да са на открито в държавен имот край софийското село Лозен. Все още няма насрочено заседание на Административния съд - София, след като магистратите спряха демонтажа на монумента, а областната управа го обжалва. И днес обаче строителното скеле около паметника остава в готовност, предаде БНТ.
Две седмици, след като частите от фигурите на Паметника на Съветската армия бяха извозени по тъмно от Княжеската градина в държавен имот в местността Джудин Азмак край село Лозен, те все още са в калта и не са прибрани в халетата.
Парчетата от трите фигури от върха на паметника - съветският войник с автомат, майка с дете и български работник, са разпръснати зад това хале. Всички те са маркирани, някои са увити в найлон. Всяка една от частите тежи до 5 тона.
Достъпът до имота в местността Джудин Азмак е забранен за външни лица.
Жива охрана пази фигурите, а договорът за това е сключен за 9 месеца. Сега на ход е Върховният административният съд, след като на 19 декември долната инстанция спря действията по демонтиране и нарязване на бронзовите фигури, но чак след като тези на върха вече бяха свалени. Сред мотивите на магистратите беше това, че липсва административен акт. Областната управа обжалва. Засега няма насрочено заседание.
"Старите дела тук, за предишното решение на Общинския съвет от 90-те години за демонтажа, продължиха с години. Аз съм проучвал някои от тези дела, гледал съм документите, тези дела в България по принцип вървят много бавно. Съдът гледа процедурата, съдът не може да качва или слага паметници. Съдът трябва да се произнесе по дадената процедура, но, вижте, процедурата може да се произвежда до безкрайност", каза историкът доц. Тодор Чобанов, бивш.-зам кмет по културата на София.
Според предварително обявения план от страна на областната управа демонтажът на Паметника на Съветската армия, включително и на венците отпред, трябваше да се случи за 59 дни, а днес трябваше да бъде излята плоча на върха на паметника, но заради решението на съда този срок няма как да бъде спазен. Въпреки това строителното скеле остава.
Предстои и главният архитект на София да проведе конкурс за бъдещето на пространството около Паметника.
"От конкурса към реализацията могат да минат няколко години. Единият сценарий е връщане в някаква степен, доколкото въобще е възможно, в ареалите на Княжеската градина, защото животните от зоопарка няма как да дойдат тук, и другият сценарий, който аз лично предпочитам, по ред причини, това е да се сложи един хубав български паметник", обясни доц. Тодор Чобанов.
До края на януари трябва да бъде изготвена и техническата спецификация за планираната реставрация.
3 Коментара
Вероника Петрова
10 months before
Как може нарязаните фигури от паметника да се търкалят в калта.Това ли е пазенето?! Къде е "Възраждане",БСП ..? Ами да преместят скулпторите на друго място,а не в калта.То какво да може да се очаква от селската пръчка-областен управител и от жълтопаветниците,освен простотии и тъпотии.Те понятие от култура нямат.Все пак това са и произведения на най известните зас времето си скулптори в България.
Коментирай
Вероника Петрова
10 months before
Как може тези фигури,нарязани по най просташкия начин да се търкалят в калта?Все пак това са произведения на най известните български скулптори на тогавашното време. Но да очакваш култура от селската пръчка - областен упрасвител и жълтопаветниците - забрави!
Чичо
10 months before
Какво не е ясно? Ще се чака, докато разбутания постамент на върха не започне да се руши и след 9 месеца вече ще е късно за каквото и да е! Нали това беше основната цел!?
Коментирай