Никой, който не желае да учи религия, няма да бъде задължен, подчерта образователният министър

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/nikoy-koyto-ne-zhelae-da-uchi-religiya-nyama-da-bade-zadalzhen-podcherta-obrazovatelniyat-ministar/161252 SvobodnoSlovo.eu
Никой, който не желае да учи религия, няма да бъде задължен, подчерта образователният министър

"Има и негативни, но има и реакции в подкрепа на предложението за въвеждането на предмета "Добродетели и религии". Никой, който не желае да учи религия, няма да бъде задължен. Това, което предлагаме не е задължителна религия, а предлагаме един допълнителен час по възпитание в добродетели."

Това заяви днес пред журналисти министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в отговор на въпрос, свързан с това как може да се успокоят учениците и родителите по повод обявената идея за въвеждането на предмета "Добродетели и религии"

Имаме и организации, които дори отричат възпитателната функция в образованието, а тя трябва да се усилва във всеки един час, но с предлагането на този допълнителен час ние поставяме фокуса върху възпитанието. Традиционно всяка образователна система има за цел да възпитава в национално самосъзнание, в добродетели, в граждански ценности. В този час, който ние ще предложим, или в тази алтернативна програма за добродетели и етика, ще има етично възпитание, ще има възпитание в граждански ценности, ще има и формиране на исторически компетентности. До 8 май, както заявих, ще представим концепцията за програмата, каза образователният министър.

И в момента в българската образователна система се учи религия и това, което ние ще предложим, в никакъв случай не променя светския характер на образователната система, категоричен бе за пореден път министър Красимир Вълчев. Той отбеляза, че образователните системи във всички европейски страни, в които се учи религия, са светски. Светско образование не означава бездуховно образование, шансът на нашите деца да живеят в по-добро и хармонично общество е днес да усилим възпитателната функция, и то специално на възпитанието в добродетели. И в момента имаме познания за религиите, заложени в различни учебни програми. Образователните системи са най-контролираната и най-безопасната среда за формирането на ценности чрез религията, коментира министър Вълчев.

Изучаването на добродетели и религии в българските училища беше обсъдено на дискусия, организирана от Министерството на образованието и науката, която продължи повече от пет часа на 24 април в Националния дворец на културата.

Религиите ще се изучават в културологичен и исторически аспект, и ще предложим различна от сегашната - неконфесионална програма. Тя ще съчетава елементи на познания на религията с философско и етично възпитание. Това няма да е задължителен час по вероучение, а ще е задължителен час по възпитание в добро, каза тогава пред журналисти на дискусията министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

На въпрос кога трябва да влезе предметът в сила, министърът тогава отговори, че ако говорим за първи клас, това зависи от много фактори и от това кога Народното събрание ще приеме промените, както и дали ще има стабилност в управлението. "По-реалистично е народните представители да приемат законопроекта, който ще предложим през следващия месец, да го приемат през есента. Това означава, че най-вероятно ще влезе през учебната 2026/2027 година за първи клас и началните учители могат да се обучат за половин година. Трябва да се въвежда поетапно и част от разговора ще бъде дали да обхване всички класове. Ние смятаме, че трябва да започне от първи клас. Ще публикуваме концепция до 7-8 май и ще я представим. Предметът ще е без оценка", каза на дискусията министър Вълчев.

Темата за религията днес беше коментирана от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, след като той участва в пресконференция с ректорите на техническите университети. Тя се състоя в Университета за архитектура, строителство и геодезия.

https://frognews.bg/

5 Коментара

Уонко Нормалния

7 hours before

Не могат да Четат и Пишат, но Религия да учели! Вместо да се Учи Програмиране или Занаят! Нека такава Неуко слугински БЕЗРОДНИЦИ.

Коментирай

До Уонко неНормалния

6 hours before

Айде, аман от програмисти, то други вече не останаха......пък са и доказано тъпи

Коментирай

ГРАЖДАНКА

4 hours before

За съжалене много хора не правят разлика между понятията религия, вяра и духовност. Вярата е нещо свято и лично, и никоя не трябва да ти се бърка в нея. Не нужно, според мен, да има посредник между мен и Бога, така както аз го разбирам. Изучаването на РЕЛИГИИ в училищата е нож с две устриета,

Коментирай

ГРАЖДАНКА

4 hours before

ПРОДЪЛЖЕНИЕ: защото може да се промъкнат радикални религиозни доктрини доктрини. По мое мнение мястото на религиите е в храмовете. Следва да се изучават предмети като морал и етика или нещо подобно.

Коментирай

Мирмидон

3 hours before

Да вземем да обявим за факултативни и другите предмети (не че кой знае какво научават в училище): математика (смартфонът има калкулатор), български език и литература (бездруго тук се говори на развален български и се набляга на английския) и пр. Нека учениците да ходят на училище само за да разпуснат като ограбят и пребият някой съученик. А после, ако на някого му трябва диплома за висше образование, да си я купи.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.