Проф. Драгомир Драганов: Защо всички документи не станат безсрочни?

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/prof-dragomir-draganov-zashto-vsichki-dokumenti-ne-stanat-bezsrochni/25070 SvobodnoSlovo.eu
Проф. Драгомир Драганов: Защо всички документи не станат безсрочни?

НЯМА как да не подкрепя антибюрократичните мерки, които кабинетът “Борисов 3” захваща. Важно е да има такива опити, при това многократни, докато се постигне резултат. Защото, като наблюдавам прехода в България, до момента устойчивост показва един-единствен железен принцип - колкото и добри да са намеренията в една реформа, те обикновено завършват с антиреформа.

В началото на прехода имахме 30-40 хиляди държавни служители, сега те са 4 пъти повече, което е една от многото илюстрации на споменатия по-горе железен принцип. Все се заканвахме да ги намалим, а ставаше обратното.

Четох, че отпадането на свидетелството за съдимост на хартиен носител се отлага за есента, защото имало над 40 закона и около 240 разпоредби, в които то се изисква. Защо да не се направи и сега? Просто Министерският съвет трябва да внесе промените в тези над 40 закона в парламента и там да ги гласуват за ден или два. После в рамките на седмица могат да се променят всичките 240 наредби.

Навремето в България имаше 9 области, Иван Костов ги направи 28. Защо? Защото в тези 28 области той назначи грубо по около 50 бюрократи. Това са близо 1400 чиновници, умножете ги по 4, колкото са членовете на семействата им, взето средноаритметично, и стават 5600. Всички те - от директора до чистачката през съпрузите им, че и децата им, стават негов електорат. И според мен досега това не се е променило, защото същите тези бюрократи стават електорат на една или друга партия.

Друга мярка, която би облекчила гражданите, а и чиновничеството, е всички документи да станат безсрочни на принципа на мълчаливото съгласие. Наскоро гледах по телевизията случай с инвалид - човекът беше без крак и през 3 години срочно трябваше да доказва, че не му е пораснал нов. В този смисъл и такава мярка за мен е напълно разумна. Това би разтоварило опашките пред съответните административни инстанции от такива хора и мъчението да спазват ненужни и абсурдни правила и срокове.

Ако говорим за валидността на личните документи, държавата благодарение на срочността на тази валидност, на всеки 5 или 10 години прибира едни добри пари от преиздаването им. Затова у мен се прокрадва известно съмнение, че всички замислени мерки ще бъдат взети. Ще се откаже ли държавата от този бизнес?

Според мен май няма да се случи и едно друго нещо - в момента в България има около 150 държавни агенции. Умножете по 50 души в агенция и ще получите около 7500 чиновници. И на фона на заявката за антибюрократични мерки чух, че се предлага създаването на още агенции... Не противоречи ли това на логиката на антибюрократичните мерки? Всички казват, че администрацията ни е раздута.

Според мен трябва да има контакт между институциите и всякакви административни звена, от които зависи спестяването на времето на хората. Та те затова плащат данъци - да има и ефективна администрация.

Оценявам положително и решението при смяна на собствеността на автомобил да се ходи само при нотариус, а не и в КАТ. Разтоварваща е тази първа крачка в антибюрократичните мерки.

Готов съм да гласувам с две ръце за антибюрократичните мерки на правителството и премиера лично, но само ако се спазва един европейски принцип. А той е по-малко държава на централно равнище, повече държава към наднационално равнище, в случая Брюксел, и още повече държава към местното равнище - общините.

http://24chasa.bg

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.