Проф. Тодор Кантарджиев: Киселото зеле и туршията са прекрасни антиоксиданти - добре действат и стимулират

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/prof-todor-kantardzhiev-kiseloto-zele-i-turshiyata-sa-prekrasni-antioksidanti-dobre-deystvat-i-stimulirat/150886 SvobodnoSlovo.eu
Проф. Тодор Кантарджиев: Киселото зеле и туршията са прекрасни антиоксиданти - добре действат и стимулират

Антибиотиците трябва да са навреме и то само за бактериална инфекция, понякога за профилактика. Затова трябва да се реагира, когато има някакъв обществен интерес или се увеличава броя на някои инфекции. Трябва да се правят много хубави инструкции, които да се спазват от лекарите. Това каза в студиото на БНТ проф. Тодор Кантарджиев.

"Против вирусите, киселото зеле и туршията са прекрасни антиоксиданти, добре действат и стимулират. Те дават богатство на микроорганизми, на лактобацили, чийто клетъчни стени са един много хубав стимулатор на имунитета.

Уравновесяват чревната флора или както сега се казва микробиотата на червата. Лактобацилите и дрождите, които са във ферментиралите туршии и киселото зеле, са един от стимулаторите на флората. А преди стотина години, през зимата това е било единственият начин за добавяне на витамин C към храната на българина", обясни проф. Кантарджиев.

По думите му, не трябва да забравяме също и луканките, и суджуците, чиито вкусови им качества предават българските лактобацили:

"Не е хубаво да има консерванти, защото освен всичко друго, те убиват и нормалните бактерии и дрожди, които живеят в червата ни."

Умереното количество на алкохол също е полезно за здравето, добави той.

По отношение на върлуващите в момента вируси, професорът каза, че по данни на Националния център по заразни болести, не сме достигнали броят на болните от грип от миналата година по това време. Коронавирусът също е около 3-4 пъти по-малко като случи от миналата година. В момента има много вируси, които причиняват леки хреми и кашлицата.

"Остатъчна кашлица - обикновено тя се дължи на след прекарана пневмония или бронхит. Това се дължи на остатъчна инфекция, някакви вътреклетъчни, най-често бактерии. И тогава опитният лекар знае кои антибиотици са срещу вътреклетъчните бактерии и как се дават - 7 дни се взима антибиотика, три дена се почива и след това още три дена. Десетдневен курс с прекъсване", обясни Тодор Кантарджиев.

https://www.focus-news.net/

4 Коментара

Реалист

1 day before

А качественото питие в малко количество е най-добрата ваксина. Не ни пробутвайте други!

Коментирай

Тошо е на всяка манджа мерудия!

1 day before

Тошо Кантара е специалист по гъбичките - миколог.

Коментирай

Уонко Нормалния

1 day before

Ковидяста от Последният Ден, пак се изрезва бре! ХАХАХХА Хората кинти за ХРАНА НЯМАТ, съществото за Лекарства Дудне по телевистан.

Коментирай

яна

1 day before

С нитратите, или без? Добре е да уточнявате, разните там професори...

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.