Работим дълго, а ни плащат малко

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/rabotim-dalgo-a-ni-plashtat-malko/134828 SvobodnoSlovo.eu
Работим дълго, а ни плащат малко

Продължителността на работната седмица е средно 39 часа

Минималната заплата в България е 477 евро, а в Германия дават 2054 евро

Най-малко работят в Нидерландия

Българите работят много, но пък получават малко пари, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. Страната ни е на едно от първите места сред държавите от ЕС по средна продължителност на работната седмица.

През 2023 г. действителното седмично работно време за хората на възраст 20-64 години на основната им работа в ЕС е средно 36,1 часа, обвиха от Евростат. По-внимателен поглед върху страните показва големи различия в продължителността на работата. Най-дълги са работните седмици в Гърция (средно 39,8 часа), Румъния (39,5), Полша (39,3) и България (39 часа). На другия край в класацията са страните с най-кратка работна седмица - Нидерландия (32,2 часа), следвана от Австрия (33,6) и Германия (34 часа). Доста по-малко, отколкото в България, работят и във страни като Франция, Ирландия и Дания.

Оказва се, че в държави с по-високи доходи продължителността на работната седмица е по-малка. Но въпреки, че работят по-малко, гражданите на икономически по-добре развитите страни печелят достатъчно пари, за да имат по-висок стандарт на живот.

Върху данните на Евростат за продължителността на работната седмица влияние оказва колко от работещите в дадена страна са на пълен работен ден и колко са на непълен. Нидерландия е на първо място по най-кратка работна седмица, защото там много е разпространена почасовата работа. Например млади майки, които имат нужда от повече време, за да се грижат за децата си, работят по няколко часа на ден. За разлика от ситуацията в Нидерландия, в България работодателите искат след изтичане на майчинството майките да се върнат на пълен работен ден. Често при интервюта за работа питат младите жени дали имат намерение скоро да раждат и утвърдителен отговор носи негативи за кандидатката за определена позиция. Данните на Евростат показват, че работодателите в редица страни от Западна Европа са по-гъвкави при наемането на хора и определянето на работното им време.

Общо за страните от ЕС, включително и в България, младите хора на възраст от 15 до 24 години имат по-кратка работна седмица от останалите работници. Причината за това е, че те най-често работят на непълно работно време. Много от младите хора продължават да учат, но намират и някаква работа за свободното си време.

Икономическите дейности, където има най-дълга работна седмица в страните от ЕС, са селското, горското и риболовното стопанство (41,5 реални работни часа), минното дело и кариерите (39,1) и строителството (38,9), а най-кратките работни седмици са в дейностите на работещи за семейството хора (26,7 часа), образование (31,9) и изкуство, развлечения и отдих (33 часа).

В повечето страни от ЕС работниците за собствена сметка имат по-дълга работна седмица от наетите работници, с някои изключения, като Кипър и Естония, където служителите работят по-дълго време от работещите за собствена сметка.

Продължителността на работната седмица в България е средно с 5 часа по-дълга отколкото в Германия. Въпреки това с доходите си българите могат да поддържат значително по-нисък жизнен стандарт от германците. Минималната заплата в България е над четири пъти по-ниска от тази в Германия и близо четири пъти по-малка отколкото във Франция. От януари 2024 г. минималната заплата у нас е 933 лв., което прави 477,04 евро. В Германия минималната заплата е 2054 евро, а във Франция е 1766,92 евро, показват данни на Евростат.

Минималната заплата в България остава най-ниската сред страните от ЕС, въпреки че от началото на годината беше увеличена със 78 евро. Но погледнато в абсолютна сума, минималната заплата в 11 държави от ЕС за година е увеличена с повече отколкото при нас. Например в Ирландия увеличението на минималната заплата е с 236 евро, а в Полша с 232 евро.

Сред първите сме по неработещи младежи

Всеки шести млад човек нито учи, нито работи

Най-зле са в Румъния

Над 15% от младите хора в България нито работят, нито учат.

Всеки шести млад човек в България нито учи, нито работи, показват данни на Евростат. Страните ни е сред първите в ЕС по този показател. Средно за страните от ЕС 12,4% от хората на възраст 15-34 години нито работят, нито учат. Но между различните страни има огромна разлика. Най-лошо е положението в Румъния, където 20,6% от младите не учат и не работят.

На следващите две места с равен резултат са Италия и Гърция с 18%, а след това е България, където 15,4% от младите нито учат, нито работят.

Причините човек да не работи и да не учи са много специфични за конкретните случаи. В България много млади хора отказват да работят за ниски заплати. Работодателите иман нужда от работна ръка, но често това, което са готови да дадат за наемане на работник, не отговаря на очакванията на младите. Преди дни младеж написа във Фейсбук, че няма опит, знае английски и е готов на всякаква работа на морето за 2000 лв. на месец. Част от коментарите са, че той не заслужава такива пари, щом няма опит, но според други, само ако младите искат високи заплати при кандидатстване за работа, ще ги получат.
Държавите, в които делът на младите хора, които нито работят, нито учат, е най-малък са Швеция (5,8%), Нидерландия (5,9%), Малта (7,6%), Словения (8,2%), Люксембург (8,2%), Дания (9,7%) и Ирландия (9,8%). Данните показват, че в страните с високи доходи делът на младите, които не учат и не работят, е по-малък отколкото в стани с ниски заплати.

Общо за държавите от ЕС делът на младите, които не работят и не учат, е намалял с 4,9% за период от 10 години между 2013 г. и 2023 г. Сред държавите от ЕС най-голямо намаление на дела на неработещите и неучещите млади хора за период от 10 години са Гърция (-12,5%), България (-11,9%), Хърватия (-10,5%), Ирландия (-10,3%) и Испания (-10,2%).

Младите жени са по-склонни нито да работят, нито да учат, отколкото младите мъже, показват данни на Евростат. 14,8% от младите жени на възраст 15-34 години не учат и не работят, при 10,1% от мъжете. Има редица фактори, които могат да обяснят тази разлика. Например склонността да се отдава по-голямо значение на ролята на жените в семейството и на ролята на мъжете да осигуряват пари за семейството. Освен това често работодателите предпочитат да наемат млади мъже пред млади жени. Има големи разлики и между градовете и селата по отношение на младите, които не учат и не работят. От страните от ЕС най-големи са тези разлики в Румъния и България.

С течение на времето преходът от образование към работа става все по-сложен, посочват от Евростат. Сега младите хора сменят работата си по-често и им отнема повече време, за да се установят на пазара на труда. Стана по-често срещано за студентите да работят на непълен работен ден или сезонно, за да допълнят доходите си. Освен това все по-често заетите млади хора се връщат към обучение, за да подобрят квалификацията си. Делът на младите, които работят и учат, е 12,5% за тези на възраст 15-19 години, 22,3% сред 20-24-годишните, 17,1% сред тези на 25-29 години и 12,8% за 30-34-годишните.

Някои подготвят намаления

Търговци вдигат цените

Конкуренцията е проблем

Най-големият проблем пред търговците на дребно е конкуренцията.

Нараства делът на търговците, които очакват покачване на цените при продажбите на дребно през следващите месеци, показва анкета на Националния статистически институт. Наред с това обаче, се увеличават и търговците, които прогнозират намаление на цените, показват данни от анкетата. Такива големи очаквания за намаления на цени не е имало от началото на 2021 г. насам. Явно все повече търговци смятат да предложат на клиентите си намаления и промоции.

Най-големият проблем пред търговците на дребно е конкуренцията. През последния месец нараства отрицателното влияние на фактора “конкуренция в бранша”, който измества на второ място затрудненията на фирмите, свързани с несигурната икономическа среда, показва анкетата на НСИ. На трето и четвърто място остават факторите “недостатъчно търсене” и “недостиг на работна сила”.

В другите сектори на икономиката - промишленост, строителство и услуги, най-големите проблеми пред бизнеса са несигурната икономическа среда и недостигът на работна сила. Мениджърите от тези сектори не очакват покачване на цените през следващите месеци.

Цените за износ намаляват повече

Производители на храни продават по-евтино

По-евтини кожени изделия за експорт

Производители на храни свалят цени.

Производителите на храни свалят цените, но това не винаги води до поевтиняване в магазините. Цените на производителите на хранителни продукти за пазара в България през април са с 1,3% по-ниски спрямо същия месец на миналата година, обявиха от НСИ. Същевременно храните в магазините са с 2% по-високи отколкото преди година.

Много показателно за пазара е, че производителите на храни са свалили цените на стоките си за износ повече, отколкото на продаваната в страната продукция. Понижението на цените на производителите на храните за износ е с 4,2% спрямо миналата година.

Много рязко са свалени цените при обработката на кожи и производството на обувки и други кожени изделия за износ - с 15,4% спрямо миналата година. Същевременно при кожените изделия за продажба в страната цените въобще не са намалели, а дори има минимален ръст.

При производството на дрехи и мебели има увеличение на цените. Но поскъпването на дрехите и мебелите за продажба в страната е по-голямо, отколкото на тези за износ.

Сваляне на цената с 20% вдига двойно продажбите

Все по-често пазаруваме на промоция

Българите държат на качеството

Българите пазаруват повече храни и други стоки на промоция, показва проучване на една от големите търговски вериги в България. Броят на купуваните на промоция стоки е нараснал с 16% през 2022 г. и с още 8 на сто през миналата година.

Много показателен е пример за кюфтенца, продавани с 20% намаление на цената. През 2022 г. броят на продадените кюфтенца на промоция е нараснал с 50% спрямо 2021 г. През 2023 г. при същото намаление от 20% броят на продадените кюфтенца е нараснал с 80% спрямо 2021 г., а през 2024 г. при същата промоция ръстът на продажбите е с 110%, или над два пъти.

Сред причините за това е поскъпването на храните. Заради високите цени все повече потребители следят промоциите в магазините и купуват стоки с намаления.

Намерението на потребителите да спестяват е високо, показва проучването. Пилеенето на пари вече не е мода, а прагматичността е признак на финансова грамотност, показва проучване сред потребителите в Европа.

Освен на цената, българите държат и на качеството на продуктите. При избора какво да бъде купено потребителите се влияят от цените, качеството и възможността бързо и лесно да се ориентират в магазина. Изгодните цени са важни за 63,8% от потребителите, а са решаващи за други 18,4% от тях. Високото качество е важно за 57,5% от потребителите и е решаващо за 36,3% от тях, показва проучването. Възможността стоката лесно да бъде намерена в магазина е важна за 68,3%, но е решаваща само за 17,1% от потребителите

Автор: Стефан Кючуков

trud.bg

1 Коментара

То добре че взеха властта на БанкЯскаъа Тиква за 4 години

5 months before

Че тогава щехте да сте с пенсии от 250-300 лева още и заплати от 1200 лв бруто на месец... Половината а овце да сте запалили с кибрити на ГЕРБ или да сте измрели от глад и студ досега.....като гледам тоя садист БанкЯта се готви за захранване на тоталната а власт със 121 депутата даже...

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.