Разказахме играта и на бозата

Днес тъпчат напитката с всевъзможни Е-та и консерванти

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/razkazahme-igrata-i-na-bozata/134978 SvobodnoSlovo.eu
Разказахме играта и на бозата

Днес тъпчат напитката с всевъзможни Е-та и консерванти

Времената, в които представата за удоволствие в сладкарницата бе паста или тулумбичка с боза или пък баничка с чаша от резливата течност, отминаха безвъзвратно.

Към днешна дата не можете да откриете в почти нито една сладкарница питието от просо или пшеница, а и сякаш хората спряха да я търсят. Същевременно мнозина твърдят, че бозата е истински лек за редица болести.

 

Бозата се предлага единствено в големите магазини или специализираните баничарници, но вкусът й сякаш няма нищо общо с този от преди години, липсва някогашната истинска слабост. Въпреки дискриминацията на любимата резлива течност на поколения българи, заменена от домашни лимонади, смутита и фрешове. Въпреки всичко за момента страната ни е единственият член на ЕС, производител на боза, която за някои търговци се оказва добър бизнес на преситения западен пазар.

 

Както вече споменахме, вкусът на съвременната боза е далеч от този на соца. Сега бозата е толкоз гъста, че почти наподобява пюре, а и киселинността й е изкуствена. Резливата жилка пък вече е изцяло забравена. Всъщност именно в протичащите ферментационни процеси напитката придобива разнообразни приятни вкусови нюанси. Навремето някои обичаха бозата сладка, а други по-кисела и резлива. Такава ставаше с ферментационните процеси, водещи до натрупване на мехурчета от въглероден диоксид.

 

В наши дни няма къде да се пита – сладка ли е бозата, или резлива. Тя няма как да е резлива, защото почти никъде не се произвежда със захар, а се подслажда с букет от синтетика – аспартам (Е951), захарин (Е954), цикламат (Е952), ацесулфам (К (Е950) – всичките все „полезни” за здравето. Най-големият| ударник е аспартамът.

 

Консервантите в бозата пък - калиев сорбат (Е202), низин (Е234), тотално съсипват натуралния й вкус. Всъщност не се заблуждавайте, че това, което днес може да си купите в хипермаркета, е боза, защото само името е останало. Иначе в истинската боза има въглехидрати, растителни фибри, белтъчини, органични киселини (в частност – млечна киселина, която е отличен чревен дезинфектант с благотворно въздействие върху храносмилането), букет от витамини (А, В, С, Е) и важни микроелементи – калций, желязо, фосфор и др. Изпитано в годините свойство на бозата е да увеличава количеството на кърмата на майките. На чудодейната напитка е приписвано и качеството на естествен пластичен хирург, който уголемява дамския бюст.

 

Ориентът започва там, където се произвежда и консумира боза, смятат европейците. В различните страни тя се произвежда от различни зърнени култури – пшеница, царевица, ръж, ечемик, просо и др.

В резултат и получените продукти се различават по консистенция и органолептични качества. Турците в наши дни предлагат бозата поръсена с канела и задължително с печена леблебия.

Източник: Уикенд

7 Коментара

От чужбина

5 months before

А някой да сподели рецепта за класическа боза, ама истинска класика, а не някакви модерни версии?

Коментирай

Посетител

5 months before

Към От чужбина: Напишете в търсачката recepti.gotvach.bg и вече там търсете боза. Излизат няколко рецепти за домашна боза. Успех!

Коментирай

bob

5 months before

Кой го е еня за бозата???

Коментирай

Ния

5 months before

Истинска боза се правеше в Наркооп Радомир. А това е градът на базата. Съсипаха и това производство, както всичко хубаво у нас.

Коментирай

Ния

5 months before

Истинска боза се правеше в Наркооп Радомир. А това е градът на базата. Съсипаха и това производство, както всичко хубаво у нас.

Коментирай

Амброзия

5 months before

Все още има малки семейни цехчета. Дори още топла е жестока. Питието на боговете. Качват се килца, обаче : ) До чужбината: най ми хвана око, рецептата в пчеларство ком.

Коментирай

Иван

5 months before

Аз правя боза, по старата технология, препича се брашно, но е майсторлък, след много опити за препичане на сух тиган, най-добре е иноксов, непрестанно разбъркване, до тъмно златист цвят, горещото брашно се изсипва във водата и се вари при непрекъстато бъркане 10 минути, накрая се добавя захарта. Съставът е този: 400 г брашно 420 г захар 5 литра вода. Охлажда се и заквасва за да е резлива със следната закваска, оставяте малко от бозата в чаша на топло място, смесена с малко сурово брашно, за няколко дни, докато започне да ферментира. Аз заквасвам със селски квас за хляб, можете да го приготвите сами, в мрежата има информация. Съсипах мнго брашно, докато се хаучих на точното препичане на брашното, бозаджийството някога е било занаят.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.