Окръжният съд в Ловеч остави без уважение молбата на Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване.
Решението може да бъде обжалвано и протестирано в седемдневен срок пред Апелативен съд – Велико Търново.
Бившият кмет на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева е осъдена на шест години затвор за корупция. До изтърпяване на наказанието ѝ остава малко повече от една година затвор.
Нужно е корекционно въздействие
Съдия Васил Анастасов сочи в акта си, че Иванчева не е доказала, че престоя в затвора ѝ е оказало "нужното корекционно въздействие", не си е взела поуки от миналия негативен опит и не се е поправила.
Магистратът изтъква, че това, че е изтърпяла повече от половината от 6-годишната си присъда не е единственият решаващ критерий, който се отчита при решаването дали да бъде пусната предсрочно.
Трябва да има и доказателства за трайни положителни промени в поведението на осъдената, посочва съдът, който напоително цитира становищата на затворническата администрация.
Нестабилна и частична промяна
При Иванчева промяната е частична и нестабилна, а не трайна и необратима, пише още съдът и обръща внимание, че доброто поведение на Иванчева в затвора е било оценено от затворническата администрация, но те не е достатъчно за освобождаването ѝ една година и 12 дни по-рано.
"Спазването на правилата и дисциплината в затвора е задължение на всеки лишен от свобода и не води автоматично до предсрочно освобождаване", пише съдът.
Посочва се още, че "стойностите на оценка на риска от рецидив също показват, че не е налице трайна положителна промяна в поведението".
"Липсата на критично отношение към деянието, за което Иванчева изтърпява наказание показва, че не са постигнати в пълен обем целите на индивидуалния план за изпълнение на наказанието, свързани с трайна промяна на мисленето и поведението на осъдената.
Процесът на положително въздействие не е завършен и също подкрепя извода, че е необходимо продължаване на поправителното въздействие върху осъденото лице за постигане на заложените в индивидуалната програма цели", гласят мотивите на определението.
Две действащи наказания
Съдията припомня и че срещу Иванчева в момента има две действащи наказания.
"Лишената от свобода проявява стремеж към заобикаляне на правилата в затвора, като често изисква по-специално отношение към собствената си личност и при неудовлетворяване на исканията ѝ е склонна към проява на опозиционно поведение и безсмислено упорство", се казва в определението на съдия Анастасов.
И още: "Проявява високо ниво на мнителност и недоверие, освен ако това не кореспондира с нейните цели и интереси."
Десислава Иванчева, бивш кмет на район "Младост" в София, е личност, която предизвика значителен интерес в медиите и обществото, както с управлението си, така и с последвалите съдебни процеси и затворническо наказание.
В този текст ще разгледаме хронологично събитията, които доведоха до нейното осъждане, както и здравословните проблеми, които тя изпитва в затвора.
Провинението на Десислава Иванчева
Десислава Иванчева беше арестувана през април 2018 г. по обвинение в получаване на подкуп. Според обвиненията, тя и заместникът й Биляна Петрова искали подкуп от строителен предприемач за улесняване на административни процедури. Според прокурорите, те получили 70 000 евро от бизнесмена, който сътрудничил със службите за сигурност и разкривал престъпната схема.
Съдебно дело и обвинения
Делото срещу Десислава Иванчева започва в края на 2018 г., а обвиненията включват подкуп и злоупотреба с власт. Съществуваха и други задържания, свързани с разследването, като например обвинения за незаконно набавяне на парични средства, свързани със строителния сектор. Процесът предизвика сериозни дебати в обществото, като много поддръжници на Иванчева я обвиняваха в политическо преследване, докато други смятаха, че е извършила престъпление.
Присъда и затвор
През май 2019 г. Десислава Иванчева беше осъдена на 20 години затвор по обвинение за подкуп. Присъдата предизвика още по-голямо обществено разногласие, като част от хората считаха, че тя е жертва на манипулации и политическо влияние. Въпреки това съдебната инстанция потвърди наказанието, а делото премина през различни съдебни етапи, като беше подложено на редица обжалвания. Впоследствие присъдата беше намалена на 8 години затвор.
Здравословни проблеми в затвора
По време на затворническото си пребиваване, Десислава Иванчева е заявявала, че страда от редица здравословни проблеми. Проблеми с кръвното налягане и сърдечно-съдовата система са сред основните оплаквания, които тя е изразявала публично. Въпреки че медицинската помощ, която получава, е предмет на редица дебати, тя е изпадала в ситуации на по-тежко здравословно състояние, което е било повод за изразяване на опасения относно нейното благосъстояние в затвора.
Иванчева е подавала жалби за нехуманни условия в затвора, включително липса на необходимото лечение за здравословни проблеми, които според нея изискват специализирана медицинска грижа извън затворническата система.
Заключение
Историята на Десислава Иванчева, включително обвиненията срещу нея, съдебния процес и присъдата, е един от най-сложните и противоречиви казуси в последните години. Проблемите със здравето, които тя изпитва в затвора, поставят допълнителни въпроси относно условията за лишените от свобода и осигуряването на необходимата медицинска помощ. Независимо от различията в общественото мнение, случаят на Иванчева остава важен за българската съдебна система и политическа сцена.
Цецо
2 days before
Съдията в близко време ще умре от инфаркт.
Коментирай