Правя уточнението, че клиповете в „Уча.се“ на тема сексуално образование предлагат полезна и лесно разбираема информация, подходяща за деца на определена възраст, когато те са готови за подобни знания. Съдържанието е представено по достъпен начин и включва факти и концепции, които подпомагат здравословното и информирано развитие на младежите.
НО възникват въпроси…
В България въпросът за сексуалното образование в училищата е остро поляризиращ. Темата остава неясно дефинирана и понякога директно достъпна за деца, които не са психически и емоционално готови за нея.
По същество: Оказва се, че образователната платформа „Уча.се“, която се ползва широко сред ученици от 1 до 12 клас, е добавила ново съдържание под наименованието "Сексуално образование" в раздел "Уроци, тестове и преговори". Това съдържание се предлага без необходимата регулация от Министерството на образованието и науката (МОН).
Макар и частна платформа, „Уча.се“ подчертава, че съобразява съдържанието си с Държавните образователни стандарти (ДОС). Въпреки това, ДОС в България не предвижда часове по сексуално образование в основните класове, като такава тема липсва и в учебните планове за различните етапи на обучението на децата.
Това поставя сериозни въпроси за необходимостта от обсъждане на контрола и регулирането на сайтове, предоставящи учебни материали за самоподготовка. Поставя се и въпросът дали съдържанието в клиповете е в съответствие с психическата зрялост на много от малолетните деца.
Правото на родителите да определят учебното съдържание за своите деца
Съгласно чл. 47 от Конституцията на Република България, родителите носят основната отговорност за възпитанието и образованието на децата си. Това конституционно право не е просто морална привилегия, а правно защитено задължение, което следва да се спазва и от образователните институции, включително частни образователни платформи като „Уча.се“. Когато става въпрос за чувствителни теми като сексуалното образование, държавата трябва да гарантира, че родителите имат правото и възможността да контролират какво съдържание получават децата им и кога те ще бъдат подготвени за него.
Наредба №5 и липсата на конкретен регламент за сексуалното образование
Наредба №5 от 30 ноември 2015 г. урежда общообразователната подготовка в българските училища и се фокусира върху основните учебни предмети и компетентности, необходими за развитието на учениците. Тази наредба ясно посочва, че биологията е единственият предмет, който засяга теми за репродуктивното здраве, и то само в горните класове. В основното училище липсва задължително сексуално образование. Това създава регулаторна празнота, която частни платформи могат да използват, предлагайки съдържание по теми, които не са включени в ДОС.
Подобен подход представлява риск, тъй като децата в началните класове нямат емоционалната зрелост и социалната готовност за тези въпроси.
Нормативни изисквания за защита на децата и ролята на МОН
Законът за закрила на детето (ЗЗД) задължава държавата да осигури безопасна образователна среда за децата и да защитава техните физически и психически потребности. Сексуалното образование е деликатна материя, която изисква постепенно и внимателно въвеждане, съобразено с възрастовите и психосоциалните характеристики на детето. Липсата на контрол от страна на МОН върху съдържанието в частни образователни платформи нарушава това основно задължение на държавата и е в разрез с духа на ЗЗД. Това законодателство подчертава значимостта на родителския контрол и информирано съгласие, особено по теми, които могат да окажат въздействие върху емоционалното и психическо развитие на децата.
Трябва ли МОН, ДАЗД и Прокуратурата да се самосезират и да извършат нужните проверки?
Скромното ми мнение е, че платформи като „Уча.се“ трябва да бъдат подложени на регулация от МОН, за да се гарантира, че съдържанието отговаря на ДОС и възрастовите потребности на децата. Ако Министерството не предприеме мерки за контрол, включително възрастови ограничения и родителско съгласие, рискът от прекомерно излагане на чувствителни теми може да доведе до преждевременно формиране на нагласи и разбирания, които не са подходящи за ранните години на детето. Това е сериозно нарушение на правото на родителите да определят кога и как децата им ще се запознават с тези теми, съгласно Конституцията и ЗЗД.
Родителите, съгласно Конституцията и закона, имат основното право да решават по кои теми и кога децата им ще получат достъп до информация, особено когато става въпрос за толкова чувствителна и лична материя, каквато е сексуалното образование.
Призовавам МОН, ДАЗД и всички ангажирани с правото институции да предприемат спешни мерки за проверка и, ако е необходимо, за регулация на съдържанието в частните образователни платформи. Наложените стандарти за качество, възрастови ограничения и родителски контрол ще защитят правата на родителите, ще съхранят психическото здраве на децата и ще гарантират, че България спазва своите ангажименти за безопасна образователна среда.
В заключение поставям въпросите:
Каква е целта и мотивацията от страна на екипа на „Уча.се“ с качването на подобно съдържание?
Нарушено ли е правото на родителите да контролират образователното съдържание на децата си?а децата си?
ГУРУ
14 hours before
На тия като им чета глупостите, ще кажеш, че само педерастите правят секс, другите лапат мухите... а ги ева в коминочистачите 🤣🤣🤣
Коментирай