Шенген с КПП-та на 30 км около границите

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/shengen-s-kpp-ta-na-30-km-okolo-granicite/149875 SvobodnoSlovo.eu
Шенген с КПП-та на 30 км около границите

България става пълноправен член на Свободна Европа от 1 януари 2025 г.

Митничари и данъчни инспектори включени в пътните проверки по “холандския метод”

Всички служби от МВР влизат в разследванията

Засилен контрол в 30-километровата зона след граничните пунктове, спиране и проверки на документите на товарни и леки автомобили и документи за самоличност на пътуващите и във вътрешността на страната. Така ще изглежда обстановката по българските пътища след 1 януари 2025 г., когато страната ни влезе изцяло в Шенген и бъде премахнат контрола на граничните пунктове, обясниха полицаи, митнически и данъчни инспектори пред “Труд news”.

След приемането на България в свободната зона за движение на хора и стоки, започва действието на национална програма за интегриран контрол, част от която са добре познатите ни от КАТ проверки по “холандския метод”. Те започнаха в далечната 2011 г. по примера на нидерландските власти, където тяхната цел бе не само да се проверяват едновременно голям брой превозни средства и хора, а да се пресича трафикът на наркотици, контрабандата, да се залавят нелегални преселници. Методът е наречен “холандски”, тъй като Нидерландия е от първите европейски страни, премахнали граничния контрол, но въвели т-нар. Широкообхватен контрол на стоки, хора и транспортни средства във вътрешността на страната.

Досега в България с “холандски метод” се ловяха предимно шофьори нарушители, или такива, които имат неплатени глоби. Но от догодина в проверяващите екипи задължително ще участват митничари и данъчни инспектори от НАП, разказаха експертите. По думите им не е изключено на подходящи паркинги край пътя да бъдат оборудвани цели КПП-та с кантари, рентгенови апарати, газ анализатори и дори кучета, обучени да надушват наркотици, с които сега работи по граничните пунктове. На такива места край пътищата, без да се пречи на движението, в 24-часов режим могат да бъдат отклонявани ТИР-ове и автомобили, за които се преценява, че са с рисков профил.

“В момента работим предимно с “Гранична полиция”, но след отпадане на граничния контрол по-бързо и по-лесно в разследвания и проверки във вътрешността на страната ще бъдат включвани и колеги от “Икономическа полиция” или ГДБОП”, казаха още специалистите.

Всъщност най-свободно до лятото ще е движението през граничните пунктове с Гърция, доколкото с Румъния е договорен 6-месечен период на гранични проверки. Добрата новина е, че проверките на пътуващите към Румъния няма да са на всеки автомобил или камион, а отново по метода на анализ на риска и отново чрез отклоняване на превозното средство от основния поток. Има опасения, че ако се стигне до поредица от инциденти, или натрупване на всевъзможни нарушения и невъзможност на властите да се справят, ще бъде въведен и от Гърция временен граничен контрол на влизащите, какъвто вече има в много страни от Централна и Западна Европа. Последно това направи в първите дни на декември Нидерландия. По споразумението от Шенген такава мярка може да се въвежда от страните членки за 6 месеца, като може и да се удължава с още 6 месеца.

В същото време ще става още по-засилен контрола на граничните пунктове с Турция, Сърбия и Северна Македония, като съкращения в щатовете на митниците и МВР няма да има, а служители ще бъдат пренасочвани към граничните пунктове с тези 3 страни.

Анализират бързо голяма база данни за стоките

Изкуствен интелект помага на Агенция „Митници“ и НАП

Компютърна програма, която използва изкуствен интелект, вече работи в Агенция “Митници” и НАП. Благодарение на бързата обработка на голяма база данни изкуственият интелект ще може да насочва проверяващи екипи към стоките, превозвани от конкретни фирми. Така ТИР-овете, които няма да са проверявани на границата, ще могат да бъдат спирани или 30-километровата зона след влизане у нас, или да бъдат следени и проверявани във вътрешността на страната, обясниха експерти пред “Труд news”. Те припомниха, че само преди няколко дни благодарение на същата програма с изкуствен интелект е разкрита далаверата с неплащане на 9,5 млн. лв. акциз за дизелово гориво, уж доставяно на учебния център на НАТО в Ново село.

Всъщност митниците и НАП чрез тази програма залагат модел за анализ на риска по отношение на дължимите акцизи, мита и данъци. Програмата им ще има връзка с база данни на МВР, както и с партньорските служби в Румъния, Гърция и много другите страни от ЕС. Като се добави и доброто сътрудничество на нашите специалисти с колегите им в съседните страни, които не са в Шенген - Северна Македония, Сърбия и Турция, възможностите за контрабанда с акцизни или други стоки, данъчните и документни измами ще бъдат силно ограничени.

МВР министърът Атанас Илков в Брюксел: 100 граничари от Австрия, Румъния и Унгария се включват в проверките

„От 1 януари контролът по сухопътната ни граница отпада и ще се извършва на случаен принцип, по метода за анализ на риска, като автомобилите ще бъдат извеждани от потока и така движението няма да се затруднява. Надявам се промените от януари да са в полза на дейността на транспортните фирми и постепенно да доведат до заличаване на загубите им от сухопътния контрол“, каза вчера вътрешният министър Атанас Илков в Брюксел.

МВР шефът  увери, че вече се работи за създаване на необходимата организация по отношение на компенсаторните мерки за граничен контрол. „Екипно, с колегите от Гърция и Румъния, съвместните ни отговорности продължават. Засилваме дейността и усилията за гарантиране на сигурността, като от 1 януари в контрола ще участва и контингент от 100 служители от Австрия, Румъния, Унгария, , колегите от Гърция също заявиха желание за участие“, каза още Илков. 

Георги Димов, шеф на Агенция “Митници”, в Брюксел: Напълно сме готови за Шенген по суша

“Агенция “Митници” е напълно готова за Шенген по суша”, заяви пред журналисти в Брюксел шефът Георги Димов.

“Контролът няма да се занижава и Агенция “Митници” ще продължи да изпълнява стриктно своите ангажименти по външните граници на ЕС и във вътрешността на страната, за да се гарантира сигурността на гражданите, икономическите оператори и фиска на България и ЕС, посочи Георги Димов и уточни, че в Европейския съюз няма друга такава пресечна точка каквато е България в ЕС с най-големия в Европа и втори в света сухопътен граничен пункт - ГКПП Капитан Андреево, както и пет трансгранични коридора и над 4,5 млн. товарни превозни средства, преминаващи за година.

От думите му стана ясно, че от 00:01 часа на 1 януари 2025 г. на бившите гранични пунктове с Гърция няма да се извършват проверки. Същевременно на северната граница с Румъния регламентът позволява поради възникнала необходимост да се поиска частичен граничен контрол, но той ще е на база метода “анализ на риска”, а не за всяко превозно средство.

Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи пред “Труд news”: Най-важното е да намалее чакането на камионите по границите

Капитан Андреево трябва още да се разшири

Надяваме се, че от идната година, когато сме в Шенген, за нас ще отпадне един много сериозен проблем, свързан със сериозното чакане по границите. Ние се надяваме, че контролът, който ще се извършва по пунктове с Румъния, а такъв няма да има с Гърция, ще облекчи превозвачите от чакане с часове. Неотдавна направихме един доклад и в него данните за тази година са, че средното чакане на камион на граничния пункт Дунав мост 2 е 16 часа. Така че за нас е от ключово значение да не се чака прекалено дълго. Надяваме се също така всички тези органи, които са ситуирани в зоната на граничните контролно пропускателни пунктове, да бъдат изведени оттам. Много е важно кантари да няма на самия граничен пункт, проверки да се извършват, както беше обяснявано от представители на различни институции - за 6 месеца между България и Румъния като преходен период, но те да не са на всички превозни средства, а избирателно по метода за анализ на риска, а контролът да се извършва във вътрешността на страната. Очакваме и облекчение на досегашния режим и по границите във вътрешността на територията на ЕС, тъй като обикновено, когато се влиза от страна извън Шенген в страна от Шенген и в обратна посока винаги има известно забавяне. Очакваме и то да отпадне. А доколкото между някои страни от Шенген има възстановен временен граничен контрол, който на места ще продължи да действа и догодина, надявам се на българските и румънските превозвачи да не се отрази отрицателно, тъй като контролът не е на всяко превозно средство, а избирателен. За нас, които сме свикнали на непрекъснат контрол, този режим пак ще е по-лек.

Нека не бъда разбран погрешно - ние не сме против проверките, но нека те бъдат такива, че тези, които нарушават митническото и друго законодателство, да са потърпевши, но всички останали, които са редовни и коректни, да пътуват безпрепятствено. Вярно е, че двата моста на река Дунав имат определена пропускливост, но се надяваме картината да се промени, чакане пак да има, но да е значително намалено, когато не всички един по един бъдат подлагани на проверка на документи, на тегло и т. н., защото това прави в момента опашките.

Колкото до границата с Турция - Капитан Андреево е втория по големина в света най-натоварен митнически пункт в света и най-натоварения в Европа. Към момента камион, пристигащ на Капъкуле изчаква 120 часа, за да влезе в България, но проблемът е в това, че турските митнически власти въвеждат нова система, която отговаря на европейските изисквания, но има затруднения във внедряването. На пункт Лесово също се чака, но около 48-55 часа, тъй като потокът не е толкова голям. Силно се надяваме, че ще бъдат прелокират служители на Капитан Андреево и на Лесово и там ще се увеличи пропускателната способност. Наред с това, защо да не се реконструира и разшири самият пункт на Капитан Андреево, за да даде възможност за преминаване на 2500 превозни средства на ден в едната и в другата посока, или общо 5000, тъй като сега са 3000 и за всички е ясно, че това е недостатъчно.

Адвокат Пламен Борисов от Фондация “Споделено родителство”: Ако единият родител не е съгласен детето да пътува, трябва да води дело

МВР трябва да следи за спазването на съдебните решения

Двамата родителите имат равни права, докато единият от тях не е лишен от права по съдебен ред. Пътуването на детето зад граница с единия родител трябва да става с нотариално заверено съгласие на другия родител. Присъединяването на България и в сухопътен Шенген означава само край на проверките на граничните пунктовете с Гърция и Румъния, но такова съгласие ще продължи да се изисква от граничните власти при пътуване на детето през пунктовете към Северна Македония, Сърбия и Турция.

Приемането на страната ни в Шенген е голямо постижение с възможността да пътуваме свободно в много държави в Европа и не може да се лишаваме от него, само защото има възможността за злоупотреба с родителски права. Освен това липсата на граничен контрол не означава пълна липса на контрол, с други думи - контролът от границите ще бъде преместен и ще се извършва и във вътрешността на страната. Отвличания на деца и злоупотреби с права от единия родител ставаха и преди да има Шенген.

След 1 януари детето ще може да пътува от България до Румъния и Гърция с единия родител, без той да е питал другия,, но не и оттам в трета страна, за което трябва да има валиден международен паспорт, а той се издава с подписите и на двамата родители. Това вече е факт, откакто сме във “въздушен и воден” Шенген, където за пътуване със самолет и с кораб се извършва така наречения бординг контрол и се изисква паспортът на детето.

Ако родителят не е съгласен детето да пътува в чужбина, той трябва да води дело и съдът да забрани на другия родител да изведе детето зад граница. В подобни случаи незабавно трябва да бъдат уведомени службите на МВР, които да следят да не се нарушава това съдебно решение. Питате ме дали полицията ще поддържа база данни с такива забрани, да - трябва да ги поддържа да предприема действия при сигнали, че не се спазват.

trud.bg

1 Коментара

Геле

1 hour before

Както винаги хубава работа, но българска Правят се хранилки за кърлежите

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.