Основната причина е некомпетентност, безхаберие и липса на отговорност
Експерти от Института за пътна безопасност извършиха обследване на изградени, но недовършени участъци от АМ „Хемус“ на лотове 1 и 2, където бяха установени следните факти:
Изграденото в периода пътно тяло в периода 2021-2022 е оставено неукрепено и изложено на атмосферното влияние. В резултат от проникналата влага основните пластове са силно компрометирани и няма да имат необходимата носимоспособност за поемане натоварването от бъдещия трафик.
Откосите не са стабилизирани и са започнали да се рушат. Същото се наблюдава и в отводнителните канавки, върху които има поникнали бурени и е нарушена връзката между отделните елементи.
Поникнала растителност се наблюдава и върху горния пласт на стабилизираната основа, тъй като тя не е запечатана и не са положени усилия за нейното консервиране. В резултат на това са започнали да текат дегенеративни процеси и разрушаване, а в ядрото текат и органични процеси.
Положеният на места основен асфалтов пласт (биндер) не е оформен съгласно изискуемите стандарти и също е започнал да се обрушва където не са положени водещи ивици - част от тях се виждат складирани на палета по дължина на трасето.
Така изградените обекти са оставени на произвола и на времето, и на съдбата - освен, че не са консервирани, няма никаква охрана и по тях се движат свободно външни лица, автомобили и животни.
Основната причина за това състояние е некомпетентност, безхаберие и липса на отговорност както на отговорните лица - министри, шефове на АПИ, така и на изпълнителя в лицето на „Автомагистрали“ ЕАД. Всичките министри публично обявяват срокове за довършване на магистралата, за да си спечелят политическо време. Нито един от тях не предприема действия за консервиране на незавършеното строителство с цел да не се компрометира вече извършените строителни дейности. През лятото на 2022 дори възникна риск от бракуване и разрушаване на вече излети, но не монтирани предварително напрегнати греди за виадукти след възел Боаза, поради спиране на строителството. С некомпетентното си управление на държавните ресурси са нанесени щети за десетки милиони левове.
Всичко това показва, че на този етап не може да се говори за продължаване дейността по строителството или т. н. „дострояване“ без да се вземат мерки за елиминиране на горните проблеми. Полагането на асфалт върху така компрометираното земно платно ще доведе до нови бързи деструктивни процеси на завършената магистрала - първоначално деформации, впоследствие и слягане и бързо разрушаване.
В периода от май 2021 до средата на 2023 в Република България се смениха 6 правителства, като четири от тях бяха назначени от президента на страната като служебни. През този период се изредиха четирима министри на регионалното развитие и благоустройството и се извършиха шест поредни смени на шефа на АПИ. Защо толкова много министри за този кратък период не можаха да продължат изграждането на АМ „Хемус“?
Институтът за пътна безопасност извърши проверка на действията на всички министри, отговорни за изграждането на АМ „Хемус“ и констатира, че всеки един от тях обещава започване и завършване на магистралата и всичките се провалят в това си намерение.
На 09.12.2021 година тогавашният министър на МРРБ Виолета Комитова заявява „първите 51 км. на АМ „Хемус“ ще бъдат пуснати през 2024 година“.
През април 2022 тогавашният министър на МРРБ Гроздан Караджов съобщи, че първият етап от АМ „Хемус“ с Лотове 1, 2 и 3 (до пътен възел Плевен) ще бъде готов в края на 2024, като дори първият от тях Лот 1 може да бъде готов още същата година (2022). Също така прогнозното откриване на строителна дейност в участъци 4 и 5 ще бъде през 2022, а за участък 6 през 2023. Според министъра целта е била целият участък от магистралата (лотове 1 до 6) до пресичането с първокласния път Русе-Велико Търново - да бъде готов до 2026.
На 16.08.2022 следващият министър Иван Шишков констатира, че за последните 6-7 месеца по магистрала „Хемус“ не се е работило поради липса на плащания към изпълнителя „Автомагистрали“ ЕАД от страна на служебното правителството, в което самият той беше заместник-министър. Тогава той не се ангажира със срокове за завършване и каза, че предстои „зазимяване“ на строежа. Такова не е извършено.
На 15.02.2023 пак той (министър Шишков) заявява, че до края на 2023 година ще бъде изграден лот 1 от аутобана - от Боаза до разклона на пътя за Луковит и Угърчин.
На 31.08.2023 година новият министър на МРРБ Андрей Цеков обвинява всички свои предшественици като заявява, че „автомагистрала „Хемус“ е заложник на порочни възлагания, извършени през 2018 и 2019 г., в абсолютно нарушение на закона, както и жертва на бездействията на няколко поредни правителства, които не са преустановили тези практики и не са потърсили решения“. Няколко дена по-късно той претърпява катарзис и заявява „има шанс строителството на магистрала „Хемус“ да продължи от тази есен и до края на 2025 г. да са готови още 80 км“, въпреки абсолютните нарушения на закона според него.
На 23.01.2024 г. министър Андрей Цеков отново съобщи, че през месец март 2024 се подновява строителството на АМ „Хемус“. Подготвят се за подписване анекси за актуализиране на цените, като се очаква от „изпълнителите“ да изготвят актуални графици и да се договорят нови срокове за изпълнение. Строителството по негови думи ще се оскъпи с 25-30% поради одобрената индексация и също така, че можем да очакваме нови около 80 км от магистралата да бъдат завършени до края на 2025.
Всичко това изглежда нереално на фона на следните факти:
Изпълнителят на строежа на „Хемус“ на практика е само един и това е държавната фирма „Автомагистрали“ ЕАД. Все още има участъци, в които не е извършено отчуждаване на имоти, през които минава трасето на магистралата, и то в участък
Има нерешени проблеми с геологията. В участъци 4 и 5 има доказано незаконно строителство, чиито статус все още не е решен.
Гаранциите за качествено изпълнение съгласно подписаните 2 договора за „Хемус“ се носят от същата фирма Автомагистрали, докато на практика подизпълнителите извършват СМР.
При извършена проверка от страна на прокуратурата са констатирани нарушения при превъзлагане на проектирането на участъци от магистралата от страна на „Автомагистрали“ ЕАД, за което е назначена насрещна проверка, за която още няма информация.
Необходимо е да се направи сериозен анализ на състоянието, да се вземат проби от изградените, но незавършени участъци и да се предприемат мерки за отстраняване на проблемите. Кой ще поеме отговорност за допуснатите пропуски?
trud.bg
тоз милчеФ
9 months before
НИЩО НЕ "споменава" ЗА ЧУВАЛИТЕ с милионите, И тиквата от селу бакЯ ,софийско!!!мръсна,долна,СЕДЕСРалска ПОДЛОГА!!!
Коментирай