След неочакваното нападение на трима души в София, разговаряме с д-р Цветеслава Гълъбова, директор на държавна психиатрична болница "Св. Иван Рилски" и адвокат Людмил Рангелов за състоянието на психиатричните грижи в здравеопазването и за това, какво се предвижда в Наказателния кодекс за подобни случаи.
"Този разговор се води от десетилетия. Тъжното е, че всеки път говорим едно и също, и се случват тези инциденти, а ние не правим, като общество, като държава, като институции, необходимото за да минимизираме рисковете от подобни инциденти," каза д-р Гълъбова.
Според нея, трябва да има една система за извънболнична грижа на психичноболните.
"Проблемът е, че един пациент с психоза, след като бъде овладяна тя в лечебното заведение т.е. след около 45-50 дни, той излиза навън и е оставен на себе си и близките си. И тъй като това са заболявания, които протичат през целия живот, тези близки се изтощават психически да гледат психичноболния."
"Законът за здравето, в главата за психично здраве, достатъчно подробно разработва как трябва да става констатирането на такива лица, наблюдението и лечението. Това обаче не се прави," констатира адвокат Рангелов и допълни, че дори такива критични, драматични случаи не стават повод за сериозни мерки, а именно наблюдение и проследяване.
bnt.bg
Gretta
1 hour before
Тия двамата какво? Говорят неща дето се знаят от години! Ама е удобно. На топличко, Кошлуков плаща, тоест ние. И ще вземат по някой лев. Така, на топличко и дрънкайки глупости!
Коментирай