Фалшивите подкупни социологически агенции грешат в прогнозите си понякога с десетки проценти; има реален случай на грешка с 245%, а знаем, че допустимата стохастична грешка в едно социологическо изследване е между 1% и 3%, обикновено 2,5%.
"Алфа рисърч" от години е агенцийка на Битивито, която е известна с това, че в своите изследвания и прогнози обикновено бърка. С много.
Друг е въпросът защо?
Например, в далечното минало, помним, помним, на парламентарните избори през 2001 г., според нейните прогнози червените трябваше да спечелят 107 депутатски места, жълтите - 49.
Както знаем, действителността беше коренно различна - само 48 за червените и 120 места за жълтите. Налице е грешка от 245% (!) спрямо базата от 49.
На едни предишни избори за президент Алфата предсказа категоричен успех на Петър Стоянов с цели 43% срещу 22% (2 пъти повече) на спечелилият ги впоследствие, за голямо учудване на агенцията, Георги Първанов.
Тук не ми се изчисляват процентите на грешката, те пак са стотици.
Допустимата стохастична грешка в едно социологическо изследване е между 1% и 3%, обикновено 2,5%; хич не може да е 245%, ама никак!
По белия нормален свят, ако една социологическа агенция сбърка над тази стохастичната грешка с 1-2 процента (не с десетки и стотици проценти, както "Алфа Рисърч"), тя пуска кепенците и служителите ѝ бързо се преквалифицират в пазачи, келнери и руси русалки.
Но у нас, където всичко е парадоксално, това обаче не става.
Напротив, агенцията залива с данни и анализи медийното пространство.
Нашите социологически агенции са все с комунистическа генеалогия, и поднасят на простодушната и доверчива българска електорална публика такива данни, каквито са им поръчали и щедро платили предварително съответните политически субекти и олигарси, крадливи чичковци, също свързани обикновено с БКП и ДС, за да влияят на общественото мнение.
Вчера същата червена агенция гордо разпространи резултати от изследване в Община Русе на 500 души, които няма как да са верни поради няколко факта.
Информацията била събрана чрез пряко стандартизирано интервю по домовете и чрез онлайн анкета.
Значи чрез два метода - интервю и анкета.
Интервютата ставали по домовете, с таблети, което предполага, че тези хора са си стояли вкъщи и са чакали въпросите, а анкетата била онлайн, в Интернет.
Нещо сбъркано и преплетено ми изглежда!
Колко са анкетираните и колко са интервюираните по домовете?
Защо интервю с таблет?
И защо анкета по Интернет?
Каква е хомологацията при събирането на социологически данни?
От агенцията твърдят, че изледването било представително за населението на общината.
Това не може да е така!
Как се осигурява представителност с онлайн анкета и с таблетно интервю, провеждани вероятно на принципа "според отзовалите се"?
Тези хора от агенцията, в сайта ѝ пише, че разполагат с 418 души (16+402 из страната), много ве!, чували ли са за методика на извадката; знаят ли, че за да е представително едно изследване, се провежда предварително проучване, което определя обема ѝ; знаят ли, че структурата на извадката по пол, възраст, образование, етническа принадлежност трябва да е аналогична на структурата на генералната съвкупност от русенските избиратели?
Как се определя кой какъв е, за да ползваш мнението му?
Това няма как да стане при онлайн методи в Мрежата, тъй като респондентът е неизвестен, нищо не се знае за него, мъж ли е, жена ли е, дете ли е, баба ли е, луд ли е и т.н.
Няма как от тази амалгама на интервюирани и анкетирани персони, много от които може да не са гласоподаватели, да се извлекат меродавни електорални мнения и становища.
Това изследване не е достоверно, и не може да е достоверно, при такива дефекти в извадката и поради други причини, знам ги, но не ми се обяснява сега повече.
Русенци ще се убедят, че е така, от резултатите на изборите след 4 дена, където няма как потомственият комунист Пенчо да води с почти два пъти повече гласове пред втория след него.
Запомнете числата 30 и 16!
И ако ги видите като изборни резултати, аз ще си взема думите назад и ще си разплета зелената жилетка, която ми е подарък от една дама!
Числата на агенцията са абсурдни в предизборния контекст на обществено недоволство и на толкова обвинения за тир паркинки, летища, екология, отровен въздух, разкопани улици с години и др.
Агенцията освен първото място на любимеца си с 29,8%, с много пред втория, парадоксално избутва напред, вероятно небезвъзмездно, друг свой фаворит, от партия с 1,1% доверие на парламентарните избори - същият, когото букмейкърите, на тях може да се вярва, въобще не го включват в залаганията, аз също.
Общият сбор на обявените публично процентите е 87,1%. Остават 12,9%, те за кого са? Не е ясно.
Избирателнста активност щяла да е под 50%, това също няма да стане.
Иследването зомбира!
То е предназначено да влияе върху общественото мнение и да преформира обществените нагласи в нечия полза, в случая на фаворитизираните по безумен начин политически персони.
Предназначено е за простодушни глупаци.
Но не всички русенски гласоподаватели са такива.
акад. Петър Иванов
Иван Пеев
1 year before
Науката се нарича "Невероятности и стъкмистика", а народът е казал:"Плати-клати".
Коментирай