СПАСЯВАНЕ НА МОИТЕ ЛИПИ /МОЕТО ПЛАСТМАСОВО ШИШЕ

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/spasyavane-na-moite-lipi-moeto-plastmasovo-shishe/146586 SvobodnoSlovo.eu
СПАСЯВАНЕ НА МОИТЕ ЛИПИ /МОЕТО ПЛАСТМАСОВО ШИШЕ

Пред прозореца ми има няколко красиви липи. Сега са без листа и не толкова красиви. Още по-малко красиви, направо грозни са с няколкото найлонови плика, които твърдо са се вплели в тях. Страх ме е, че може да „симбиотират“ и липите да започнат да започнат да раждат вместо уханен цвят – найлонови пликченца. Искам да проведа спасителна акция и да освободя липите си от найлона. То пък други торби ще дойдат… Както и мартеници.

Това на снимката е МОЕТО ПЛАСТМАСОВО ШИШЕ. Искам да ви разкажа за него. Няма как да го направя съвсем кратичко, затова имайте малко търпение.

Често ми се случва да видя хора, които отиват до контейнера за пластмасови отпадъци и изхвърлят 10 литрово шише от минерална вода, без да си положат труда да го смачкат поне малко, да го пресоват. Това е особено фрапантен и дразнещ случай, но аналогично е с по-малки пластмасови шишета, които, някои хора все пак посмачкват леко. Същото се случва с кашони и кутии в "хартиения" контейнер, който освен това го вали дъжда и натежава цялата хартия вътре.

МОЕТО ПЛАСТМАСОВО ШИШЕ е 1 л. Празно тежи 35 г заедно с капачката от ПП (полипропилен), самото шише е ПЕТ (полиетилентерефталат), 35 г пластмаса, общо казано, струва по изкупни цени средно 0.15 лв на кг. Тоест за МОЕТО ПЛАСТМАСОВО ШИШЕ, фирмата, която събира отпадъците от контейнера и ги пренася до изкупвателни или преработвателни центрове ще получи 0.035 кг * 0.15 лв = 0.00525 лв. за готов продукт. Контейнерът е около 1 кубик, т.е. около 1000 бутилки от МОЕТО ПЛАСТМАСОВО ШИШЕ. От целия контейнер фирмата ще получи 5.25 лв. за продукт от несортирани и непресовани пластмаси и ако има повече от 10 литровите бутилки от минерална вода ще получи и многократно пъти по-малко. Разбира се ще плати заплата на двама човека обикновено, плюс осигуровки, както и разходите за транспорт, гориво, масло, поддръжка, амортизация, застраховка и т.н. на камиона. Ще трябва да сортира съдържанието на контейнера, голямата част няма да става за рециклиране и ще отиде на боклука. Ще сортира и пресова годните за рециклиране продукти. Ще ги транспортира до клиенти. Не искам да смятам как им излиза сметката, то е ясно, че излиза (друг път специално ще обясня как излиза), но нали се сещате, че ВИЕ плащате за всичко това - стотици лева за 1 контейнер, пълен с въздух.

Плащате веднъж като си купувате продукта, в който е калкулирана стойността на опаковката. Фирмите производители/вносители са задължени да заплащат такси за разходите по оползотворяване на отпадъците от опаковки. Те са ги калкулирали и тях в себестойността, няма как иначе, те си ги плащат тези разходи ефективно.

Малко се обърках с това ВИЕ. Понякога НИЕ мислим по такива въпроси като за ТЕ. Това е проблем. Защото по-скоро ТЕ печелят, а ВИЕ-НИЕ плащаме, включително и данък смет плащаме на държавата, не само рециклирането. Но в крайна сметка, идеята ми е за НИЕ като общество от разумни и отговорни индивиди, които дори не мислим толкова за това какво плащаме, а мислим за опазването на околната среда и природата, за своето здраве и това на децата си. И за липите пред прозорците ни.

НИЕ знаем, че „твърдите“ пластмаси се оползотворяват в по-голяма степен от „меките“ пластмаси. Най-малкото - не летят и не се разпиляват навсякъде толкова много, дори по дърветата. „Меките“ пластмаси са основно тези, които раждат микропластмасата, която стига до миниатюрни частици, с размери често, дори невидими с просто око. Частици, които се носят във въздуха и ги дишаме, частици, които попадат върху храната ни и ги поглъщаме, отиват във водата и ги пием, частици, които са навсякъде около нас и които по същия начин се поглъщат от животните, птиците, рибите, с които се храним. Найлони и торбички, които висят по дърветата, въргалят се по улиците, градините, парковете и плажовете. Тях дори да искаме, не можем да ги съберем, но те - видими и невидими ни обкръжават навсякъде. Направо се виждам като пластмасова торбичка, то даже направо чувал, каква торбичка.

Направих си експеримент с МОЕТО ПЛАСТМАСОВО ШИШЕ – започнах да го пълня с малки, меки отпадъци от пластмаса, основно полиетилен, полипропилен, фолиа, торбички и др. подобни найлонища. Това са основно малки пликчета и торбички, за които няма възможност за повторна смислена употреба, фолио, торбички, части и парченца от тях. От онези, летящите. Идеята ми беше да ги пресовам максимално, за да не съдържа основно въздух МОЕТО ПЛАСТМАСОВО ШИШЕ, което ще рециклирам.

Очаквах да го напълня за няколко дни, до седмица максимум. Бързам да поясня, че пресовах съдържанието от самото начало с някаква дървена дръжка, можете да използвате всякакви подръчни средства за пресоване. Какво беше учудването ми, когато продължих този процес месец, после станаха 2, 3, близо 4 месеца!!! Направо не ми се вярва! Не ми се експериментира, защото после ще ми отнеме много време да върна духа във бутилката, но ако извадя всичките пликчета и пликченца и парченца найлон от бутилката, сигурно ще ми трябват поне 10 найлонови торби от по 10 л за да ги събера и сложа в контейнера за пластмаси.

Разбирате ми мисълта, нали? Съотношението Обем : Тегло на МОЕТО ПЛАСТМАСОВО ШИШЕ, празно, е 28:1. В момента на снимката, МОЕТО ПЛАСТМАСОВО ШИШЕ тежи над 400 г, т.е. съотношението Обем : Тегло е станало 2.5 : 1. И още има възможност да поеме. Ефективността по рециклирането се е увеличила над 11 пъти. ПОВТАРЯМ: НАД 11 ПЪТИ!

Не ме интересува сметката на фирмата, която се занимава с контейнерите. Както казах, ТЕ си изкарват печалбата. ТЕ не ме интересуват (за момента, ще им дойде времето после). Но над 11 пъти се намаляват найлончетата от всякакъв вид, които летят и превземат дърветата, градините, плажовете и живота ни. Колко пъти се подобрява здравето и живота – нашия и на нашите деца оставям ВИЕ-НИЕ да преценим.

Но нека опитаме – да сортираме и пресоваме отпадъците, които рециклираме. Направете си МОЕТО ПЛАСТМАСОВО ШИШЕ! Децата ще харесат идеята и ще се запалят, гарантирам, така ги учите също. Всеки път започва с първа стъпка. Сега е времето да започнем да избираме. Да махнем найлона от живота си - НИЕ! И още – правете забележка на хората, които рециклират неправилно и ни зариват с боклуците си. Ако ВИЕ-НИЕ мълчим никога няма да се промени нищо.

А аз – аз ще се покатеря на горките липи и ще ги освободя от найлоните по тях!

ПП – Ако ви харесва идеята – споделете.

ПП - можете да събирате и хартия в шише (включително салфетки, кухненска хартия, носни кърпички и др. подобни малки и летящи парченца).

ПП - Можете да събирате и само станиол в едно шише.

Министерство на забавленията

1 Коментара

огнеборец3

2 weeks before

"А аз – аз ще се покатеря на горките липи и ще ги освободя ...". Хубава идея. Но да предупредя ентусиаста - а вие внимавайте с катеренето! Клоните на липата се трошат много лесно - горчив детски опит...

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.