В Шенген сме, край на паспортната проверка за самолета

В случай, че кацате от европейска държава, директно се отправете към линията за багаж

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/v-shengen-sme-kray-na-pasportnata-proverka-za-samoleta/131209 SvobodnoSlovo.eu
В Шенген сме, край на паспортната проверка за самолета

В случай, че кацате от европейска държава, директно се отправете към линията за багаж

Добрите новини, произхождащи от това, че България вече е член на Шенгенското пространство по въздух и вода  е, че нашенците ще избегнат проверките по въздушните и водните граници – тромав процес, продължил повече от десетилетие.

 

Във връзка с новосъздадената ситуация, летище София разпространи информация за пътниците, улесняваща преминаването им през най-големия и натоварен български аеропорт.

 

Ако сте заминаващ пътник

Пътувайки до страна от Шенген, регистрирате багажа си, ако имате такъв, след което предстои само проверка сигурност, както и митнически контрол за страни извън ЕС – Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн.

Такъв се осъществява и за пътници, пътуващи за трети страни през страна-членка на Шенген. След това те се отправят към изхода за излитане, без да преминават паспортен контрол.

 

Ако дестинацията е до страна извън Шенгенското пространство, то процедурата по пътуване остава същата, както е до този момент – регистриране на багаж, проверка за сигурност, митнически и паспортен контрол.

 

Ако сте пристигащ пътник

Ако пътник каца на летище София от страна-членка на Шенген, той може да се отправи директно за получаване на багаж, ако има регистриран такъв, без да преминава паспортен контрол за пътници, пристигащи от страни извън ЕС – Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн, както и за пътници, пристигащи от трети страни през страна-членка на ЕС.

 

Ако пристигате от дестинация извън Шенгенското пространство, то процедурата по гранична проверка и митническа проверка преди получаването на регистрирания багаж остава същата, както е до този момент.

 

Вече няма изискване за писмено съгласие от родителите на малолетно или непълнолетно дете.

 

Главна дирекция „Гранична полиция“ няма да изисква и предоставяне на писмено съгласие от родителите при напускане страната на малолетни и непълнолетни български граждани на вътрешни въздушни и морски граници, пътуващи за Шенгенски държави. Ако има родител, който не желае детето му да пътува с другия родител, има процедура от съответния районен съд за издаване на заповед детето да не пътува в чужбина. Остава обаче задължително изискването за носене на документ за самоличност.

Източник: Уикенд

9 Коментара

Помнещ

преди 3 седмици

Гоооолям праааааз....

Коментирай

Бате Винету

преди 3 седмици

Щастие напира в мен. Браво на партията и правителството. За плувците по Дунав има ли промяна на контролно- пропускателния режим?

Коментирай

Посетител

преди 3 седмици

Да, да... То затова още на 02.04. един баща изрева че бившата му е извела сина им от България без негово знание/съгласие... Наистина улеснение...

Коментирай

До Посетител

преди 3 седмици

И като го изведе къде ще отиде освен до друга страна в Шенген, а в тази зона има и друг поток на информация по отношение полицейско сътрудничество. Не може да се качи на самолет от Австрия за САЩ, например, защото там има паспортна проверка и ще й искат декларация. Ако има престъпен елемент ще я върнат за часове. Айде по-полека с истерията.

Коментирай

Посетител

преди 3 седмици

Не, няма. А това за истерията го кажи на бащата, как ли ще реагира... Имаше достатъчно материали по медиите, включително тук - търси и чети. Не ми се преразказва...

Коментирай

Чичо

преди 3 седмици

Ама верно,а!?

Коментирай

Минки

преди 3 седмици

Да си взимат талибаните обратно а аз ще си покажа паспорта на Летището.

Коментирай

До До Посетител

преди 3 седмици

Помисли само ... декларацията е на български, ако минаваш през Амстердам, ще трябва превод на Холандски, през Париж на Френски .... Не е вярно това, че другаде ще й искат декларация .... до сега в Париж и Брюксел за САЩ не са ми искали декларации ... това с декларациите, изглежда е българска практика, но не и Шенгенска.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.