Въпреки протестите на софиянски столичната управа няма намерение да се съобрази с мнението на гражданите и няма да промени безумните велоалеи около НКД, които затрудняват движението в центъра на София.
"Новите велоалеи по "Витоша", "Патриарх Евтимий" и "Фритьоф Нансен" няма да бъдат премахнати, защото е важно хората да могат да се придвижват с колело", заяви кметът Васил Терзиев на брифинг в Столичния общински съвет (СОС), помолен да коментира новата организация на движение по бул. "Витоша", бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Фритьоф Нансен".
Кметът призна за комуникационна грешка, от която са взели поуки и следващ проект щял да бъде направен по различен начин. За хаоса около НДК той се оправда с "липсата на работна група и анализ преди реорганизацията на движението" и се ожали, че "за пореден път не намираме общ език в СОс".
Според него аргументът, че няма велосипедисти, защото вали дъжд, е несъстоятелен, тъй като "няма и майки с колички като вали дъжд, но това не значи, че не трябва да има тротоари". Нормално е, когато вали, хората да използват градски транспорт, и това не значи, че не трябва да работим върху алтернативния транспорт, каза столичният кмет. Според него велоалеите са едни от необходимите елементи, за чиято полза има най-голямо обединение.
Никой не иска да създава на инат лоши решения за града, оправда се кметът на София Васил Терзиев.
По-рано днес от групата на БСП в СОС поискаха оставката на заместник-кмета по транспорта Илиян Павлов и призоваха Терзиев да върне предишната организация на движение.
Не се събуждаме с идеята да създаваме дискомфорт на гражданите, каза Терзиев.
"За да видим дали едно нещо работи, или не, то първо трябва да тръгне, да се измери, да седнат експертите, да го обсъдят", каза Васил Терзиев.
Той увери, че се мисли и за интереса на живеещите в района и допълни, че Столичната община има няколко прости цели - да се развива велотранспортът и алтернативният транспорт, да се развива бърз и удобен градски транспорт, като това да не е с цената на големи задръствания, а всичко това бъде реализирано с минимална или никаква загуба на места за паркиране.
"Въпреки всички сътресения и донякъде справедлив гняв на хората, тъй като им създаваме временно неудобство, следварително ще намерим решение", каза столичният кмет Терзиев и добави, че "накрая всички ще бъдат доволни".
Васил Терзиев каза още, че има различни тълкувания как трябва да се съгласува новата организация на движение и всичко предстои да бъде описано, за да се знае какъв да бъде редът.
Комуникационна грешка, взели сме си поуки и следващ проект ще бъде направен по различен начин, за да няма изненадани и да няма такова напрежение. Разликата ще бъде видна през следващите няколко месеца, допълни кметът.
По-рано днес общинските съветници от ПП-ДБ поискаха оставката на заместник-кмета по транспорт Илиян Павлов.
Тепърва започва анализ на промените по „Патриарха“ - проектът, който започна с лъжа. Един месец гражданите протестират, а ние алармираме за липсата на прозрачност. Управляващите ни подхвърлят картинки - нищо, което да представлява официален документ, заяви на брифинг председателят на Комисията по икономика и собственост от ГЕРБ-СДС Прошко Прошков по повод скандалното реорганизиране на движението по бул. „Патриарх Евтимий“ и бул. „Витоша“, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.
Прошков подчерта, че няма разрешение за промени по „Патриарха“, нито проект: “На 11 май от Европейския център за транспортни политики заявиха, че няма съгласуване с нужните институции. Два дни по-късно началникът на СДВР заяви, че такъв проект не е внесен и че трябва да има един месец период, в който да се разгледа решението за жалби. Гражданите, които протестират по-малко граждани ли са от тези, които са на велосипедите – този въпрос отправям към гражданските активисти от „Спаси София“.
Босилсковски
6 months before
Административен съд - София-град (АССГ) е постановил да бъдат "безусловно прекратени действията на Столичната община" по реорганизацията на движението в центъра на София, съобщи съдът. "АССГ постановява да бъдат безусловно прекратени действията, извършвани от длъжностни лица от Столичната община, разпоредени от зам.-кмета по транспорт Илиян Павлов във връзка с въвеждане на нова постоянна организация на движението в гр. София по бул. "Витоша", бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Проф. Фритьоф Нансен" чрез разчертаване на нова пътна маркировка, поставяне на пътни знаци, преградителни съоръжения и т.н.", посочва съдът. Според АССГ действията на общината не се основават на административен акт или закон.
Коментирай