Според мен не е възможно в цялата президентска институция, тя включва 12 секретари, 16 дирекции, отдели и звена с огромен състав, 5 комисии; 6 съвета и др., общо с целия останал всякакъв персонал е над 1000 души, с големи заплати и с малки, или никакви, задължения, да няма нито един грамотен човек, който да каже на др. Радев, че въпросът му за референдума е семантично погрешен и че издава неинтелигентност на прогимназиално равнище. Ако президентът сам е измислил въпроса без да ги пита, значи изводът ми се премества върху него, което мен специално не ме изненадва.
Въпросът “Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута…?” е погрешен тъй като в този му вид той е зададен в множествено число, а не в единственото число, както би трябвало да бъде в уважителната форма на въпроса при провеждането на референдум, в който самият въпрос е насочен персонално към имащия право на глас отдѐлен български гражданин, а не към група хора, както е в случая.
За да е персонален референдумски въпрос, прилагателното “съгласен” в него трябва да е в единствено число, трябва още да е с окончания в мъжки или в женски род.
Правилната фраза е: “Съгласен/на ли сте България да…”
Предложения въпрос на президента е нерелевантен спрямо Конституцията и Закона, понеже в този вид той е глупав и безсмислен; не е възможно, ако е нормален, гласуващият с “Да” или с “Не” да се произнесе дали множество хора СА съгласни или не СА съгласни с нещо; няма как той да знае това за тях.
Ще видите, че ще има корекция на въпроса по моя начин!
Вижте долу правилото за позването на прилагателни (“съгласен” е прилагателно име) при употребата на уважителна форма в българския език.
Винаги съм казвал, че е опасно да си прост.
акад. Петър Иванов
Тоя злобар
17 hours before
Пак си изкарва тежката простотия.
Коментирай