Депутати умуват как да подобрят съдебната практика по дела за катастрофи
Разследващи искат достъп до трафични данни при пътни инциденти
Полевите наркотестове - пълен провал
Полицаи и следователи, които работят по тежки катастрофи със загинали и ранени, да имат достъп до разпечатки от телефоните на шофьорите или други участници в произшествието. Трафичните данни могат да улеснят изясняването на маршрути, по тях да се сверяват свидетелски показания, да се доказва присъствието или отсъствието на конкретни хора на мястото на инцидента. Това обясниха представители на Националната следствена служба на депутатите от временната комисия за безопасност на движението. Народните представители бяха поискали и вчера изслушваха различни предложения за промени в законите, с които могат да се подобрят бързината и качеството на делата за катастрофи.
В момента законът дава право на достъп до трафични данни само по разследвания на тежки умишлени престъпления като убийства, грабежи, изнасилвания и др. Иначе почти всички престъпления по транспорта, каквито са и катастрофите, се водят неумишлени, обясниха следователите.
Вещите лица ще могат да представят в съда и по видеоконферентна връзка експертизите по по делата за катастрофи, предвижда проект на правосъдното министерство.
В комисията отново бе поставен въпросът дали да бъдат вдигнати присъдите на пияни и дрогирани шофьори, както и на такива, които карат с над 50 км/ч от разрешената скорост, без книжка, на червен светофар или на пешеходна пътека. В Наказателния кодекс присъдите сега са степенувани като започват от 1 до 6 години затвор и стигат от 10 до 20 години в най-тежките случаи, но вече има няколко предложения, които при средни и тежки телесни повреди дават от 4 до 12 години, а при смърт на един или повече човека - от 13 до 20 години, както и доживотен затвор. Има и предложение, което отговаря на исканията на протестиращите роднини на загинали деца, пияните и дрогирани шофьори, както и тези, които карат с висока скорост или без книжка или да бъдат съдени за умишлено престъпление, като при най-тежки случаи също да лежат доживот.
Съдия Красимир Шекерджиев от Върховния касационен съд поиска да се изясни и текстът в закона, по който се отнемат автомобилите на пияни дрогирани шофьори. Той подчерта, че нито той, нито повечето му колеги, които са пратили питане до Конституционния съд за този спорен текст, са против да се вземат колите, но при ясни правила. Например как става това при автомобили, които не са собственост на извършителя, когато са дялова собственост, когато са съпружеска собственост или когато трябва да се отнемат при съвкупност от престъпления - примерно ако един трафикант на мигранти е карал пиян, по кой текст да му се отнеме автомобила - за трафик на хора, или по текст за алкохол.
Пълен е и провалът с полевите наркотестове на КАТ, тъй като по данни на производителя те дават 12% фалшиви проби, а по данни на МВР фалшиви се оказали над 45% от полевите тестове, за които после са направени кръвни проби.
От Министерството на правосъдието представиха в комисията своят проект, с който се подобрява квалификацията на вещите лица, за да могат по-бързо да се изготвят технически експертизи по делата за катастрофи, да могат да бъдат разпитвани по видеоконферентна връзка, ако имат няколко дела в различни градове за едни ден и т. н.
Когато обсъждат законодателни промени депутатите да имат предвид състоянието на пътищата, тяхната поддръжка и ремонти, защото заради катастрофи с пияни и дрогирани шофьори в България загиват от двама до пет души годишно, докато заради пътната инфраструктура - до 200 души, каза Христо Радков, шеф на Българското обединение на шофьорите. Колегата му Красимир Георгиев от Асоциацията за квалификация ва автомобилистите в България пък поиска да отпадне изискването за завършен 10 клас за кандидат-шофьорите.
Целта на тези изслушвания е временната комисия да изготви доклад кои са най-важните промени и този доклад да послужи на колегите им от правната комисии и транспортната комисия, когато започнат да гледат поправки в Наказателния кодекс и Закона за движение по пътищата.
Кабинетът “Желязков” приема 37 мерки за пътна безопасност днес
До 3 месеца камерите на тол системата снимат за средна скорост
Тестват за алкохол и дрога шофьорите, возещи деца
Камерите от тол системата ще могат да засичат средна скорост до 3 месеца, заяви вчера премиерът Росен Желязков. Това е една от 37-те конкретни мерки за подобряване на пътната безопасност, разгледани на вчерашното съвещание с министри, представители на институции и неправителствени организации. Днес списъкът отново ще бъде обсъждан на редовното заседание на Министерския съвет, като вече ще набележат ясни срокове и отговорници.
Повечето от обсъжданите мерки напомнят за онези, които бяха набелязани от Министерския съвет през 2018 г. след катастрофата с автобуса в Своге и никога не станаха факт, каза пред “Труд news” участникът във вчерашното съвещание инж. Богдан Милчев. Тогава от кабинета “Борисов 3” подадоха оставки трима министри - вътрешния, регионалния и транспортния Ивайло Московски, на чието място бе назначен Росен Желязков.
“Нашата цел е да се постигне 20% намаление на загиналите и 20% намаление на травматизма по пътищата”, каза вицепремиерът и сегашен министър на транспорта Гроздан Караджов и представи част от 37-те мерки.
“В момента нямаме орган, който да разследва тежките автотранспортни произшествия, имаме независим борд, който разследва такива престъпления в железопътния, авиационния и морския транспорт, но за автотранспорта няма. Предвиждаме чрез законодателни промени това да стане факт”, обясни Караджов. Предложението е разумно, доколкото подобни “бордове” не се занимават толкова с доказване на виновния за произшествието, колкото с условията, които са спомогнали за настъпването му. При почти 90% от катастрофите е ясно, че на съд отива шофьорът, но при разследвания на борда ще се прави оценка на обстановката на пътя, знаците, предпазните мантинели, превозното средство и т. н.
Друга мярка е повишаване на контрола при превоза на деца и ученици, където ще бъдат въведени задължителни технически пособия. “Те не допускат стартирането на двигателя, ако водачът е употребил алкохол или наркотици. Тези пособия едновременно ще разпознават лицето на водача и ще правят тест за алкохол и наркотици”, обясни министър Караджов.
“Ще направим използването на всички автоматизирани системи за наблюдение и измерване на общините, на МВР и останалите държавни и общински институции възможни, на база на техните данни да се издават наказателни постановления и те да се връчват”, допълни вицепремиерът.
“В по-далечно бъдеще, когато се издадат новите лични документи, това връчване ще може да става електронно, което се надяваме да увеличи дисциплината по пътищата”, каза още Гроздан Караджов.
Предвижда се и по-ясното насочване на средства от Фонда за безопасност на движението по пътищата както към общините, така и към централната администрация, но единствено и само за повишаване на безопасността на движението по пътищата, допълни той.
МВР и държавната агенция пробутват отхвърлен проект
Искат пак катаджията да е прокурор, съдия и палач на пътя
Нов проект още няма
Да се съкрати процедурата за налагане на глоба и това да става веднага от полицая на пътя. Той вижда нарушението, хваща нарушителя, определя наказанието му и дори може да го накара да си плати през пост терминал. Ако го направи веднага или до 1 седмица - глобата ще е с 30% по-ниска. Ако иска да обжалва - да ходи в съда, ако МВР бъде осъдено - ще му върне парите.
Идеята е за едностепенно санкциониране, което съкращава сегашната процедура катаджиите на пътя да пише акт, след което глобата да се определи в наказателно постановление, издадено от шефа на КАТ по местоотчет на шофьора. Още през пролетта на 2020 г. този проект на МВР и новата тогава Държавната агенция “Безопасност на движението по пътищата” беше отхвърлен с гръм и трясък, след комисията КПКОНПИ с председател Сотир Цацаров излезе с категорично становище, че текстовете генерират корупция.
Старият проект дори даваше възможност на пътния полицай да реже точки, да взема книжка, да спира от движение и за налага други принудителни административни мерки и тези негови правомощия щяха да препълнят Дирекция “Вътрешна сигурност”, Инспектората на МВР и прокуратурата с жалби и дела като “Палките”, “Фуражките”, “Патрулките” и прочие.
Нов проект засега няма, но хората от МВР и държавната агенция са същите и се опитват да пробутат едностепенното санкциониране на Даниел Митов, който още не им знае номерата. Дано не могат да излъжат премиера Росен Желязков, който през 2020 г., бе министър на транспорта и им знае номерата, смятат експерти.
МВР министърът Даниел Митов: Трябват необозначени полицейски автомобили по пътищата
“Една от важните мерки е идентифициране на опасните пътни участъци, предписанията за които се правят непрекъснато от МВР”, каза вътрешният министърът Даниел Митов в Пловдив вчера, преди да се включи в съвещанието, свикано от премиера Росен Желязков.
“Трябва да се закупят и пуснат необозначени автомобили по пътищата - магистрали, основни пътни артерии, които да контролират, идентифицират и контролират агресивни шофьори, които непрекъснато нарушават Закона за движение по пътищата. Иска ми се, през добрата работа на парламента, да се направят законодателни промени. Да се облекчи режима на налагане на глоби, може би трябва да се увеличи и размера на глобите. Не знам, това ще го решават вече народните представители на дебат.
МВР ще даде своя принос”, каза Митов. Това заяви, че е нужно купуването на още камери, за които в момента са обявени обществени поръчки. Колкото до използването на общинските камери или камерите от тол системата за контрол по пътищата, той каза, че това ще е много труден процес, но не е невъзможен.
“Огромен е наборът от мерки, които трябва да се предприемат. Най-важното е обаче да се повиши качеството на пътищата. Вие вече знаете колко години говорим за АМ “Хемус”. През 2020 година бяха отделени пари за това. Тези 4 години политическо безвремие доведоха дотам, че нищо не е направено. Още Северна България няма магистрала. Да не говорим, че трябва да направим магистрала “Черно море”, да свържем Южна със Северна България през тунела на Шипка. Томислав Дончев обяви възобновяването на този проект. Има много какво да се прави. Качеството на пътната инфраструктура е от огромно значение”, отбеляза още МВР министърът.
trud.bg
Чичо Ади
1 week before
На мен могат да ми засекат дедовия. То аз не мога да се засека къде се намирам...
Коментирай