Характерни за този период от годината са и острите вирусни хепатити тип А и Е
Открит е сезонът на летните вируси, 90% от тях идват от храна и неизмити ръце
Диарията е неизменен спътник на лятото
Високите температури и климатиците подлагат на стрес организма ни, а това отслабва имунната система, коментира главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Лекарите са категорични, че климатиците не трябва да бъдат настройвани на температура с разлика по-голяма от 6-8 градуса спрямо тази навън. В противен случай се стига до настинки и схващания по лицето и тялото.
Главният здравен инспектор предупреди, че е открит и сезонът на летните вируси, които вече разболяват най-често хората по морето. “Към тях ще се прибавят и диарийни оплаквания, като в рамките на ден-два минават”, заяви доц. Ангел Кунчев пред БНТ.
“90% от случаите на летни вируси идват от храната и от неизмити ръце. Морската вода няма как да доведе до летни инфекции и вируси, категоричен е той. Според доц. Кунчев навсякъде около нас има бактерии, но въпросът е дали ще им дадем шанс да се развият и да станат опасни за нас.
“За летния сезон по-типични са заболявания, причинени от ентеровируси, диария, предизвикана от различни вируси, бактерии или техните токсини, както и острите вирусни хепатити А и Е”, обясни д-р Димитър Комитов от Катедрата по инфекциозни заболявания на ВМА.
От лечебното заведение обръщат внимание, че ентеровирусите са основни причинители на страдания през летния сезон. Механизмите на предаването им са фекално-оралният и контактно-битовият, а по-рядко и въздушно-капковият. Разпространяват се основно чрез замърсени храни, вода, особено канална и тази в басейните.
Парахемолитичен вибрион (Vibrio parahaemolyticus) заразява при консумация на сурови или недобре обработени морски дарове.
Диарията е неизменен спътник на лятото. Най-често срещани за сезона са т. нар. хранителни токсикоинфекции, дължащи се на консумацията на определени токсини, съдържащи се в храната. Примери за такива са поглъщане на токсин на St. aureus след консумация на бързо разваляща се храна (често млечни или сладкарски изделия), попаднали от лица, страдащи от стафилококови инфекции по кожата и лигавиците, Bacillus cereus след консумация на пържен ориз, Vibrio parahaemolyticus след прием на риба и морски дарове, салмонелна токсикоинфекция след консумация на яйца и др.
Характерни за лятото са и острите вирусни хепатити тип А и Е. Източник на инфекцията е най-често болен човек, който може да прекара заболяването безсимптомно, но да разпространява инфекцията на други хора. Механизмът на предаване е фекално-орален, чрез замърсени хранителни продукти, вода, ръце, предмети и др. Най-често заразяването става при неспазване на добра лична хигиена, затова често хепатит А се нарича още “болест на мръсните ръце”. Протича обаче доброкачествено и не хронифицира. Особено възприемчиви към Хепатит Е пък са бременните жени, които боледуват по-тежко.
“При острите вирусни хепатити важно значение има общоукрепващото лечение - покой, диета, богата на въглехидрати и бедна на мазнини, вливания на глюкозни и водно-солеви разтвори, витамини, симптоматични средства и хепатопротектори - медикаменти, които спомагат чернодробното възстановяване”, съветва д-р Комитов.
Профилактиката при вирусни хепатити А и Е се състои в спазването на добра лична хигиена и контрол над храните и водоизточниците; неспецифични мерки за предотвратяване на инфекция с хепатит В и С включва използване на кондоми при честа смяна на сексуалните партньори, татуиране и поставяне на пиърсинг в надеждни обекти и др. Съществуват ваксини за хепатити A и B, припомнят още от ВМА.
Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор: Ешехирия коли няма по черноморските плажове
Ешехирия коли няма по черноморските плажове у нас, даже в Кранево няма. Единствената малка разлика, която видяхме при една от пробите, макар че са взимани три пъти, беше известно повишаване на ентерококите. Което е очаквано, тъй като прекъсването на тръба (б.р. става въпрос за авария на пречиствателна станция) и изливането на водите могат да замърсят в известна степен. Това го установяваме само около тръбата и то на някакви 100-200 метра около нея, не става въпрос дори за целия плаж, не говорим въобще за плажовете във Варна, в Албена, които нямат никакви отклонения.
Два пъти месечно се вземат проби от всички плажове, а когато се налага и всяка седмица.
Увеличаваме и броя на изследванията, ние вече изследваме не само за ешерия коли и чревни ентерококи, но и за салмонела и вибриони. За да сме сигурни, че когато кажем, че водата е чиста, хората могат наистина да са спокойни.
Доц. д-р Атанас Мангъров пред "Труд news": Внимавайте с климатиците, максимум 10 градуса да е разликата с температурата навън
При климатиците проблемът е температурната разлика между външната и вътрешната среда. Това е същото, ако през зимата стоите в топлата стая, където температурата е 22-23 градуса и излезете навън, където температурата е около или под нулата, с дрехите, с които сте били вътре и седнете да си почивате някъде. При такива температурни разлики се създават условия за простуди, които са предразполагащ фактор за различни вирусни инфекции. И обратното - да излезеш от климатизирана стая, където е около 18-19 градуса навън, където температурата е 35 градуса - това натоварва всички системи на организма. Важно е да се каже, че не бива да се поддържат много високи разлики между температурите навън и тези в климатизираните помещения. Разликата трябва да е максимум 10 градуса между вътре и навън.
Относно летните вируси - те са най-често ентеровируси и аденовируси и синдромът, който те причиняват, се нарича на жаргон "летен грип", който протича с температура, общо неразположение, болки в гърлото, отпадналост, често пъти има повръщане и диария. Тяхната продължителност, както на всички останали респираторни вирусни инфекции, е между 7 и 10 дни, като началната остра фаза е около 4-5 дни. Другите вируси са ротавирусите, които причиняват тежка диария и често водят до дехидратация. Но те са характерни и за студените месеци. Лечението на летните вируси е симптоматично, ако например протичат с обезводняване, то трябва да се положат всички усилия да не се стигне до това. Защото, ако нещо може да вкара разболял се човек в болница, това е обезводняването. Това става най-често при по-малките деца. Трябва да се пие повече вода, има и специални хидратиращи разтвори, които когато се пият се абсорбират много бързо и по този начин се получава ефектът на венозно вливане, но през устата. Важното е да се разтварят в определено съотношение, защото иначе не се постига този ефект. Медикаметнозното лечение може да е с медикаменти, които свалят температурата, но с тях не бива да се злоупотребява. Когато дете започне да повръща, то трябва да се остави да се изповръща, за да се успокои перисталтиката, даже след това да поспи и да се успокои и след това да му се дава от тези разтвори. Даването на антибиотици е абсолютно безсмислено и дори противопоказно. Начинът да се предпазим от летните вируси е просто да си стоим вкъщи и да не контактуваме с други хора, което през летните месеци е много трудно, защото обикновено тогава се ходи на различни приятни места, където се събират много хора. И когато на едно място се съберат много хора хигиената пада и се създават условия за инфекции.
Лечението се предписва от лекар
Слънчеви алергии мъчат около 20 на сто от хората
Първите признаци на алергичната реакция могат да се проявят до минути след контакта със слънчевите лъчи.
Слънчевите алергии са много разпространени, особено през първите топли месеци, това е общо наименование, с което се означава група от заболявания, провокирани от общ фактор - слънчевите лъчи. Най-често срещаният вид слънчева алергия е полиморфната светлинна ерупция, която се среща при около 20% от населението. Към групата на слънчевите алергии спадат още слънчева уртикария, фотоалергичният, фототоксичният дерматит, генетични фотодерматози, актинично пруриго и други, коментира д-р Шасине Вели, част от екипа на Клиника по спешна токсикология на ВМА.
Първите признаци на алергичната реакция могат да се проявят до минути след контакта със слънчевите лъчи, което е характерно за рядко срещаната слънчевата уртикария. Това всъщност е имунологична реакция, при която се появява уртикариален обрив (като от коприва), съпроводен от сърбеж и парене. Обикновено са засегнати фотоекспониранатите части на кожата, и преминава бързо (от минути до няколко часа), пояснява д-р Вели.
Специфичното лечение се предписва от лекар и зависи от вида на алергията. При полиморфната светлинна ерупция се прилагат антихистамини, кортикостероиди, локални стероидни кремове. При фототоксичните и фотоалергичните реакции първо трябва да бъде открит и премахнат фотосенсибилизиращият агент, като за намаляване на интензивността на оплакванията могат да се прилагат локални стероидни кремове и охлаждащи компреси. При соларната уртикария се предписват антихистамини, която за разлика от другите видове слънчеви алергии, понякога протича тежко и изисква продължително лечение, казва още специалистът.
Хората предпочитат да се съветват с аптекарите
Плексити и висока температура мъчат бургазлии
Мария Кехайова
Плексити и вирус с висока температура мъчат бургазлии. Много от пациентите вдигат само температура и се оплакват от лека болка в гърлото, без никакви други симптоми.
Хората масово предпочитат да се съветват с аптекарите, не ходят дори и при личните си лекари, тъй като оттам ги пращат на рентгенова снимка и обикновено им казват, че няма нищо. За да не се облъчват и да си спестят разтакаването по кабинетите, заболелите се лекуват с гаргари, стрепсилс, парацетамол и витамини.
Много хора не включват климатици заради това, че се схващат. Предпочитат да си правят течение у дома или в офиса, а това е не по- малко вредно. Бургазлии масово са с плексити и се лекуват с милгама, диклопрам и дори инжекции и последваща физиотерапия.
“Десет дни се борих със страшно схващане на врата. Не отидох на лекар. Мислех, че е плексит, но ме болеше чак вътре главата. Сега, когато мина, си мисля, че може да беше и Ковид, заради силното главоболие”, обясни бургазлийка.
Според мнозина, Ковид- а макар и в отслабен вариант, продължава да го има.
Не на последно място в жегите се оплакват от обриви, ухапвания от насекоми и зачервяване на кожата.
Според общопрактикуващи лекари, има и стомашно - чревни инфекции, които скачат през този сезон.
trud.bg